Magic The Gathering

ODPOWIEDZ
Q@sor
Sponsor
Sponsor
Posty: 281
Rejestracja: 2006-03-03, 09:30

Magic The Gathering

Post autor: Q@sor » 2015-07-31, 12:22

Gra jak w tytule - czy ktoś w nią grał? Generalnie chciałem powrócić do "Medżika" a z tego co pograłem w dema to zauważyłem, że część zasad błędnie interpretowałem - dlatego też chciałem zakupić pełną wersję, aby trochę pograć a potem przerzucić się na klasyczną wersję karcianą. W Markecie dostępnych jest kilka różnych wersji - którą najlepiej wybrać?

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Magic The Gathering

Post autor: Axi0maT » 2015-07-31, 16:03

Mam wszystkie czesci tej gry na x360. Zaczac proponuje od ostatniej - czyli magic 2015, z racji tego ze najwiecej ludzi w niego gra jeszcze online. Na starszych wersjach raczej wieje trupem. Jesli natomiast chodzi o to ktora najlepsza to wszystkie sa swietne i warto kupic kazda z bardzo prostej przyczyny - co roku sa nowe karty wiec gra za kazdym razem na nowo nabiera rumiencow. Wszystkie starsze maja rozbudowana warstwe fabularna a najnowsza to w zasadzie jej kompletnie nie posiada. Ma za to w koncu fajna opcje dowolnego mieszania kart i skladania deckow wedle uznania... czego nie mozna powiedziec o poprzednich gdzie bylismy ograniczeni do pewnej niewielkiej puli kart. Jesli kupisz ktoras czesc to z przyjemnoscia pogram online :)
Ostatnio zmieniony 2015-11-17, 12:00 przez Axi0maT, łącznie zmieniany 1 raz.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Magic The Gathering

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-31, 16:49

Jeżeli chciałbym potem grać na turniejach, to musisz wziąć pod uwagę że karty co jakiś czas wychodzą z użytku. Jeśli dobrze pamiętam, to co pół roku trzeba robić przegląda talli.
Dosyć drogo to wychodzi :)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Magic The Gathering

Post autor: Axi0maT » 2015-07-31, 17:07

Zalezy w jakim formacie chcialbys grac... to o czym wspomniales to standard - w zasadzie co 4 miechy trzeba modyfikowac talie po wyjsciu kazdego dodatku (chociaz od teraz ma sie cos zmienic - nie zdazylem jednak ogarnac). Sa jednak takie formaty jak Modern, Legacy czy Commander gdzie skladajac talie masz gotowca na kilka ladnych lat.
Te gry na konsolach i kompach maja jednak niewiele wspolnego z prawdziwa rozgrywka.... one sa swoistym samouczkiem - co prawda grywalnym ale jednak ze wzgledu na bardzo mocno ograniczona pule kart nie da sie zostac wyjadaczem. Jak dobrze kojarzym to pula kart w kazdej czesci to ok 500-600 kart z ostatnich 6-7 lat. Dobre do poznania zasad i popykania sobie na luzie... jako wstep do prawdziwego Gatheringa. Chodzi o to ze jak pograsz w to troche i pozniej pojdziesz do jakiegos klubu to wiesz co sie dzieje na stole przynajmniej.

A co do cen prawdziwych kart - roznie bywa, zalezy co sobie zlozysz. Sa talie za 20pln a sa i takie za 1,5 tysiaka. Duzo zalezy od pomyslu na deck. Ja nie chwalac sie pod koniec zeszlego roku wygralem koszalinska lige talia za ok 60pln (szbkie czerwone aggro na goblinach)... a byli tez kolesie co mieli talie za ponad tysiaka.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Magic The Gathering

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-31, 17:34

Ale inne formaty są znacznie mniej popularne. Co w połączeniu z taką sobie popularnością Magica może dawać bardzo mało turniejów na które się kwalifikujesz. Oczywiście można też tylko grać z kumplami, wszystko zależy od tego co Cię bardziej kręci.

Co do cen to wiadomo że można karty nadrabiać umiejętnościami. Jeżeli jednak zaczynamy grać i nie chcemy płakać przy każdej rozgrywce to trzeba zainwestować. Potem jak się ogarnie jakie są typy talii, taktyki i karty można się zacząć bawić.

Warto jednak spróbować, daje sporo frajdy. Do teraz wspominam minę gościa który zagrał na mnie Blightninga i patrzył jak wyrzucam 2 Demigody z ręki :P
Do tej pory nie widziałem większej rezygnacji :)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Magic The Gathering

Post autor: Axi0maT » 2015-07-31, 18:38

Kwestia popularnosci jest baaaardzo dyskusyjna. Wiele zalezy od klubu w jakim grasz. Ja ogolnie nie mam chocby najmniejszego problemu zeby zahrac z kims w Moderna bo zawsze ktos ma jakies karty z zeszlych lat ktore wypadly z obiegu i ma z tego zlozona talie do Moderns wlasnie. Jesli mowa o turnieje - to faktycznie wiecej jest w standardzie + dominuja drafty ogolnie... no ale co sie dziwic? Najwieksze turnieje organizuja Wizardsi a im zalezy na sprzedazy nowosci bo na starociach z drugiego obiegu juz nie zarabiaja.

Nie zgodze sie jednak absolutnie ze stwierdzeniem ze na poczatku trzeba zainwestowac zeby w to wejsc. Jak nie oharniasz o co chodzi to wydajesz kase na mocne karty ktore nie maja ze soba synergii. Na poczatek najlepiej zlozyc cos za 15-2 pln i ograc sie przez pol roku zeby zobaczyc o co w grze chodzi, jakie sa wlasciwosci kart... zobaczyc jak inn graja i jak zrobic zeby karty ze soba combily... zaleznosci to najwazniejszy element decku w mojej opinii. A jak juz sie czlowiek ogra i wie w co inwestowac to wtedy warto zlozyc deck z proxow... zagrac z 40-50 razy przeciwko roznym taliom i wtedy jak to dziala - to dopiero wylozyc kase na karty... no ale co kto lubi.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Magic The Gathering

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-31, 19:49

Obawiam się że nowy grający talią za 20 zł z jakiegokolwiek turnieju nie dla amatorów wyleci po jednej partii. Albo przegra wszystkie swoje partie przy innym systemie rozgrywki. Mało zachęcające.

Przy grze towarzyskiej jak najbardziej wystarczy parę złotych, można pograć z ludźmi którzy bawią się jakąś taktyką, zagrają starą talią którą zwyczajnie lubią, albo wybiorą coś słabszego dla równowagi.
Poza tym, granie w karcianą kolekcjonerkę pół roku tą samą talią do żadna frajda :P Zaraz człowiek zacznie coś zmieniać, coś dokupywać i nagle 200 zł z portfela znika :)
W dodatku różnymi taliami różnie się gra, więc warto przetestować różne układy.
Ja na przykład trawię tylko aggro. Żadne control decki mi nie siadły.

Swoją drogą, jeśli już się jest na jakimś turnieju/spotkaniu to można popytać czy ktoś nie pożyczy talii żeby zagrać jedną partyjkę poza turniejem. Dobry sposób żeby właśnie sprawdzić różne kolory nie musząc kupować tysiąca kart.

Zaznaczam, że wydać trochę więcej na karty polecam jeżeli ma się zamiar grać na turniejach.
Do rozgrywki towarzyskiej wystarczy cokolwiek, choćby kumpel z dwiema taliami.

Q@sor
Sponsor
Sponsor
Posty: 281
Rejestracja: 2006-03-03, 09:30

Re: Magic The Gathering

Post autor: Q@sor » 2015-07-31, 20:32

No i wersja 2015 kupiona - właśnie ją pobieram. Co do Magica - grałem w niego niewiele za gówniarza, kiedy nie było jeszcze sensownego dostępu do internetu co powodowało, że część zasad błędnie interpretowałem - jako przykład mogę podać moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że kreatura nie może zaatakować innej kreatury tylko gracza :D.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie samej karcianki - jakie talie polecilibyście dla dwóch osób, które chcą zacząć grać w Magica? Domyślam się, że najlepszą opcją byłoby poskładanie własnej talii, niemniej wolałbym zacząć od czegoś gotowego - na allegro widziałem gotowe 2-paki - zastanawiam się czy są one dobrym pomysłem, czy lepiej jednak zacząć od standardowych pojedynczych decków.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Magic The Gathering

Post autor: Axi0maT » 2015-07-31, 21:39

Kiriki-kun - widze ze kompletnie sie nie rozumiemy. Mowisz o turniejach, i wydawaniu kasy... ale to mozna sie tak bawic po roku grania jak sie ma opanowane zasady w stopniu takim ze cie nie wywala z turnieju za serie ostrzezen bo to nie miejsce na robienie z siebie posmiewiska. Dla poczatkujacego najgorsza glupota jest wlasnie to co sugerujesz - wydanie kasy wiekszej niz te 20-30pln na start... kiedy jeszcze ktos nawet gry nie ogarnia. Pewnie ze od zaawansowanych graczy bedzie dostawal baty... ale od nich oberwie zawsze bez roznicy czy bedzie mial talie za 20pln czy za 500. Najwazniejsze to nauczyc sie grac na czymkolwiek... zeby bez sensu nie tracic kasy. Jak juz sie wgryzie - to mozna inwestowac.

Q@sor - te dwupaki sa dobre jak chcesz kupic cos zeby sobie z kims pograc we dwojke bo talie sa doskonale wywazone i nikt nie bedzie mial przewagi z powodu duzej ilosci unikatowych kart. Na poczatek do pogrania z kumplem beda idealne. Daj linka do aukcji najlepiej zebysmy wiedzieli ze o tym samym mowimy bo rozne kwiatuszki ludzie sprzedaja.

Q@sor
Sponsor
Sponsor
Posty: 281
Rejestracja: 2006-03-03, 09:30

Re: Magic The Gathering

Post autor: Q@sor » 2015-07-31, 21:47


Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Magic The Gathering

Post autor: Axi0maT » 2015-07-31, 22:12

Dokladnie takie sa najlepsze na pocztek wlasnie. Te talie nie posiadaja moze jakichs super wartosciowych kart ale najwieksza ich zaleta jest wlasnie idealne wywazenie. Kup to z kims na spolke i zacznijcie grac.... po jakims miesiacu jak juz bedziecie oblatani to dokupcie po 2-3 boostery i z otwartych kart podokladajcie (a wlasciwie to wymiencie - trzymajcie sie zasady 60 kart w decku) tak zeby wzmocnic posiadane juz talie. Dodatkowo mozecie sie wymieniac miedzy soba kartami z otwartych boosterow - ogarniecie podstawy handlu ;) w zasadzie za stowke na dwie osoby macie ubaw po pachy na co najmniej kwartal :)

ODPOWIEDZ