POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Ogólna dyskusja o handlu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
M-Chan
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 474
Rejestracja: 2012-07-17, 10:25
Lokalizacja: Rougetsu Island

POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: M-Chan » 2015-09-04, 07:43

Przy okazji ostatniej przygody na olx.pl (o której więcej w "potencjalne wałki na Tablica.pl") odkryłem opcję, którą oferuję Poczta Polska dzięki której nie zostałem oszukany, więc postanowiłem o niej krótko wspomnieć - może pomoże i Wam ;)

Zamawiałem całkiem w ciemno sprzęt na olx.pl z podejrzanej aukcji (zdjęcia samego pudełka, pomimo, iż "rozpakował tylko by sprawdzić czy wszystko jest"), normalnie pewnie bym nie zaryzykował, ale cena była tak okazyjna, że się skusiłem - oczywiście w granicach rozsądku.

Na początek wybrałem oczywiście opcję przesyłki za pobraniem (konkretnie "paczka48"), początkowo ucieszyłem się, iż sprzedawcy to nie zniechęciło, zacząłem się jednak martwić - a co jeżeli sprzęt opisany jako nowy będzie używany, albo uszkodzony czy najgorsze z możliwych okaże się zwyczajnie ziemniakiem w pudełku po konsoli. Przeszukując dodatkowe opcje paczki48 natrafiłem na "sprawdzenie zawartości" - opcja oczywiście krótko i pokrętnie opisana, ale dała nadzieję. Gdy już udało mi się połączyć z konsultantem Poczty Polskiej w celu uzyskania konkretnych informacji dowiedziałem się, iż rzeczywiście jest to opcja która pozwala na otwarcie przy listonoszu paczki i "sprawdzeniu jej zawartości" którą następnie możemy przyjąć lub nie.
Ale nie jest to oczywiście opcja bez kruczków i niespodzianek ;)
Opisałem Pani w skrócie sytuację - kupuję sprzęt opisany jako nowy i 100 % sprawny, więc mniemam, iż mam prawo go uruchomić i sprawdzić czy jest taki jak w opisie i tu pierwszy kruczek nigdzie oczywiście nie opisany - aby mieć możliwość takiego sprawdzenia, w opisie koniecznie musi się znaleźć zapis, iż sprzęt jest nowy i pozbawiony wad, nie była ona zaś pewna czy uruchomienie urządzenia też podlega pod opisywaną usługę - skoro oboje "widzimy z listonoszem, iż jest to np. opisane DVD"... Zapytałem więc czy jeżeli ktoś napcha pomidorów do obudowy po DVD to nadal możemy stwierdzić z listonoszem przed podłączeniem urządzenia, że jest to opisane 100% sprawne DVD i czy jest to DVD czy pomidory w obudowie po DVD? Tu oczywiście zapędzona do "koziego rogu" przyznała mi rację - niemniej jednak zalecam ostrożność - usługa ta może pomóc, ale lepiej uzgodnić z potencjalnym sprzedawcą dokładny opis niż później ciągać się po komisariatach i placówkach poczty bo szczerzę wątpię by którakolwiek z instytucji udzieliła nam pomocy której będziemy oczekiwać.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: Kiriki-kun » 2015-09-04, 07:53

Dobrze wiedzieć. Nigdy nie używałem tej opcji, ale zawsze wydawało mi się że jak logika nakazuje, paczkę otwierasz, sprawdzasz przez chwilę i kupujesz albo nie. Bez żadnych kruczków :P

Awatar użytkownika
M-Chan
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 474
Rejestracja: 2012-07-17, 10:25
Lokalizacja: Rougetsu Island

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: M-Chan » 2015-09-04, 07:56

Nie w tym kraju Kiriki-kun, tu niestety klient jest najmniej ważny i nic nie będzie rozpatrzone na jego korzyść.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: Kiriki-kun » 2015-09-04, 08:03

Chyba, że kupujesz nowe w sklepie. Tam teoretycznie wszystko jest na twoją korzyść, i powinno to działać bo jest w przepisach.
Zastanawia mnie za to, że nikt się nie kwapi żeby sprzedaż przez Allegro czy ogólnie przez internet poprawiać.
Nawet jak zgłaszasz coś takiego na policję, to nie ma uproszczonej procedury, wstępnie przygotowanych dokumentów czy czegokolwiek. Wszystko trwa wieczność.

przemorg
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 297
Rejestracja: 2015-03-01, 16:16
Lokalizacja: Poznan*

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: przemorg » 2015-09-04, 08:46

Policja udzieli pomocy jak masz wszystko czarno na białym, jednakże będzie to trwało około 2 miesiecy od zgłoszenia.
Opcja "sprawdzenia zawartości przesyłki" to jak sama nazwa wskazuje - otwarcie paczki i zobaczenie tego co jest w środku. Wg mnie, jest to odpowiednio skonstruowane. Gdyby sprawdzać wszystko przy listonoszu, zajęłoby to masę czasu. Wg mnie to taka opcja chuchania na zimne, sprawdzenie tylko, czy przedmiot o nazwie nintendo to nintendo a nie ziemniak. A to, czy działa wszystko w 100% czy nie, to juz druga sprawa.
Osobiscie, nigdy nie kupilem nic na tablicy powyzej 200zł. Polska to kraj, w ktorym nie warto ufać ludziom z którymi mamy pierwszy kontakt. Żyłem ponad rok w Niemczech i tam "na słowo" znaczy tyle co spisana umowa. Zamawiałem wielokrotnie, natomiast po powrocie do PL, znalazlem oferte z grami na SNES, zamowilem i juz czekam prawie 2 tygodnie za paczka :) .
W polsce by nie dac sie oszukac, musisz myslec jak oszust i choc bedziesz miec cien watpliwoci, od razu zamykac temat.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: Kiriki-kun » 2015-09-04, 09:06

Kwestia tego jak dokładnie chcesz sprawdzić. Przy przenośnej konsoli to są akurat sekundy.
Klikasz czy się włącza, ewentualnie na szybko podpinasz do ładowania.
Oczywiście problemem są ludzie którzy zamówią DVD, więc żeby je sprawdzić muszą zrobić maraton filmowy. Ale oni i tak będą się na to upierać ze względu na niezdolność zrozumienia czegokolwiek.
Bardziej powinien być określony czas w jakim można sprawdzać przesyłkę.

Awatar użytkownika
M-Chan
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 474
Rejestracja: 2012-07-17, 10:25
Lokalizacja: Rougetsu Island

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: M-Chan » 2015-09-04, 11:59

DVD było przykładem który podała Pani, a mi było obojętne gdyż dla mnie, jeżeli sprzęt jest opisany jako 100% sprawny i nowy to taki ma być, czego gołym okiem nie stwierdzę i listonosz też nie, a to ile kto będzie czekał to już problem instytucji bądź firmy, która taką usługę ma w swojej ofercie niesprecyzowaną.

badPixel
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 196
Rejestracja: 2013-08-04, 10:23

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: badPixel » 2015-09-04, 19:51

@M-Chan - sprawdzenie zawartości to sprawdzenie zawartości, listonosz nie będzie czekał aż podłączysz sprzęt i sprawdzisz. Sama funkcja jest bardzo pomocna bo ucina wałki z ziemniakami w paczce, zamiast sprzętu - a to już spore ułatwienie odcinające wielu "sprzedawców" od łatwego zarobku.
Nie będzie opcji sprawdzania stanu technicznego sprzętu przy listonoszu bo nawet jeśli podłączysz i okaże się, że nie działa to skąd wiadomo czy nie uszkodził się "w drodze" albo czy właściwie wszystko zostało podłączone ?
OLX to loteria - sam umoczyłem tam za jakieś 350 zeta, z drugiej jednak strony kupiłem tam sporo świetnych rzeczy po naprawdę okazyjnych cenach.

okult
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 202
Rejestracja: 2015-04-06, 16:15
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: okult » 2015-09-21, 21:53

Hmmm... zawsze jeszcze jest opcja staropolskiego strzała w ryj :P końcu kolo podaje adres choćby do przelewu ;)
http://www.facebook.com/RetroGraneLegnica
C64, C64C, C64G, C64 Aldi, CDTV, Atari 65XE, ZX Spectrum 48, TOSHIBA T2130CT@Win 3.11, Atari 2600, SEGA SMS, SEGA SMSII, GB, GBC, GBA, Atari STE. 

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: szczupi26 » 2015-09-22, 05:14

OT:
Od jakiegoś czasu wystarczy imię i nazwisko oraz nr. konta tak że tych samych "Romanów" czy innych "Heńków" masz przynajmniej kilku-kilkunastu
/OT

Od siebie dodam jeszcze jedną informację pośrednio związaną z tematem lecz myślę że dość istotną.

Chodzi o wysyłkę za pomocą "Mini Paczki Pocztowej" (tekturowe pudełko z nadrukowanym już blankietem nadania) za 9,50 zł.
Pierwsza sprawa to fakt iż (przynajmniej u mnie) klient nie jest informowany że paczka taka może zostać nadana również z opcją "Priorytet" pani proszona w okienku aby paczka została wysłana właśnie z taką opcją robi najczęściej wielkie oczy (a taka informacja jak byk stoi na stronie PP)

Kolejna istotna informacja: na nadruku na paczce OBOWIĄZKOWO musimy podać przynajmniej jeden, najlepiej dwa numery telefonów (nadawcy i odbiorcy) gdyż TEORETYCZNIE właśnie na nie przychodzą sms-y z wszystkimi niezbędnymi informacjami (numer paczki do śledzenia, info o czasie dostarczenia dla odbiorcy, info o dostarczeniu dla nadawcy itd)
Dlaczego teoretycznie ?
Otóż tylko raz, powtórzę, tylko raz (pierwsza wysyłka ok 4 mc-e temu) na ok 8-9 paczek dostałem wspomniane informacje sms-owe.
Pozostałe nadania szły w "ciemno" bez jakiejkolwiek informacji dla mnie czy dla kupującego.
Zirytowany tym faktem, od 4-go razu żądam od pracownika poczty przepisania mi na kartkę numeru paczki którą aktualnie wysyłam bo tylko w ten sposób mam 100% pewności że nawet gdy "paczkowy wynalazek" zaginie w akcji uda mi się go w miarę namierzyć.
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

okult
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 202
Rejestracja: 2015-04-06, 16:15
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: okult » 2015-09-22, 15:59

Zawsze można się ugadać na przekaz pocztowy ;) wtedy się już nie wywinie delikwent :D
http://www.facebook.com/RetroGraneLegnica
C64, C64C, C64G, C64 Aldi, CDTV, Atari 65XE, ZX Spectrum 48, TOSHIBA T2130CT@Win 3.11, Atari 2600, SEGA SMS, SEGA SMSII, GB, GBC, GBA, Atari STE. 

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: Kiriki-kun » 2015-09-22, 17:28

a jak działa przekaz pocztowy? Nie ma z tym masy roboty?

MrMajst3r
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 105
Rejestracja: 2013-04-18, 20:33
Kontakt:

Re: POCZTA POLSKA - "Sprawdzenie zawartości"

Post autor: MrMajst3r » 2015-09-22, 19:21

Przekaz pocztowy to "przelew" z dostawą gotówki pod wskazany adres.

ODPOWIEDZ