Suikoden

PS, PS2, PS3, PS4, PS5
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
froger3
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1471
Rejestracja: 2005-12-21, 00:33
Lokalizacja: 3 City / Toronto
Kontakt:

Suikoden

Post autor: froger3 » 2006-08-30, 16:47

Moja ulubiona seria(bo niestety seria Xeno zawodzi w wielu aspektach:( ) RPG. swietne innowacyjne elementy, postacie, duzo walk(oczywiscie system turn-based), lekka dawka strategii i taktyki w postaci bitew(w kazdej czesci oparta na innym systemie) sklada sie na jedna z najlepszych serii RPG na konsole.

Oficjalnych czesci mamy 5(5 neidlugo w Europie, ale po wstepnych testach wnioskuej iz bedzie uczta dla fanow suika) + Card Stories na GBA(karcianka) + Suikoden Tactics(strategia turowa a'la FFT) + 2 czesci Suikogaidena(textowka rozgrywajaca sie pomiedzy poszczegolnymi czesciami). Jest to niestety RPG ktory nie jest bardzo popularny, ackzolwiek posiada swoich oddanych fanow i to glownie do nich kierowane sa kolejne odslony serii(czesc bohaterow z poprzednich czesci pojawia sie w nastepnych i vice versa - ogolnie same gry pelne sa wlasnie takich smaczkow)

Troche dokladniejszego infa:

"The Suikoden series is loosely based on a classical Chinese novel, Shui Hu Zhuan (Outlaws of the Marsh), by Shi Nai'an and Luo Guanzhong. Each game centers around relative themes of politics, corruption, revolution, mystical orbs known as True Runes, and the "108 Stars of Destiny"—108 protagonists also very loosely interpreted from the source material. Though the games follow an irregular chronological sequence, the entire series takes place within the same world among overlapping histories. In some cases, several characters appear in multiple installations.

The games, standard to most RPGs, commonly feature random over world and dungeon battles, inn-based game saves, a turn-based, menu-operated combat system, mini-games and side quests. Saved game data can be transferred from Suikoden I to Suikoden II, and Suikoden II to Suikoden III (Suikogaiden Vol.1 can also receive data from Suikoden II, and is transferable to Suikogaiden Vol.2, but only in Japan).

Suikoden implements many innovative features as each title allows players, in varying degrees, to:

* conduct strategically pitched war campaigns.
* participate in turn based, one-on-one duels.
* build a immensely large headquarters that grows as the story progresses (and only develops fully if all the characters are recruited).
* recruit from a colorful cast of 108 pre-determined characters, each specializing in various aspects of combat or support.

Essentially, each game follows the plot formula of a coup d'etat by corrupt power holder(s), the main protagonist's exile from his/her home, the disastrous misuse of the True Runes, the hero's struggle, despite overwhelming odds, to bring peace to the land alongside his/her friends, and the climactic showdown with the corrupted True Rune.
" (za Wikipedia)

Ponizej pare Screenow:

Suikoden 1:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Suikoden 2:

Obrazek
Obrazek

Fotki z czesci 3,4 oraz 5 pod tymi adresami:

3 - http://media.ps2.ign.com/media/016/016992/imgs_1.html
4 - http://media.ps2.ign.com/media/574/574393/imgs_1.html
5 - http://media.ps2.ign.com/media/769/769578/imgs_1.html

Warto zaznaczyc iz od czesci 3 seria przeniosla siew pelne 3D.
Kompedium wiedzy na teemat Suikoden'ow: http://www.suikox.com/

Gral ktos? Jakies wrazenia?

Awatar użytkownika
Blackie
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 887
Rejestracja: 2006-02-06, 12:36

Re: Suikoden

Post autor: Blackie » 2006-08-30, 17:10

Hm... Dobrze wiedzialas, ze sie przyczepie... No i sie przyczepiam ; ) Suikoden jest naprawde dobra seria, jednak jest ona nieco wtorna. Tak sie zlozylo, ze gralem jedna po drugiej i o ile jedynka byla dosc oryginalna i dobrze sie prezentowala, o tyle dwojka bardzo duzo czerpala z poprzednika, jezeli chodzi o fabule. W pewnym momencie gra mnie bardzo znudzila, jednak ostatecznie ja ukonczylem. Poza tym Suikoden ma swietna grafike, OST jest w zasadzie ok, choc malo z niego pamietam. Na temat trojki sie nie wypowiadam, bo nie gralem, jednak mialem te nieprzyjemnosc grania w czworke. Jedno slowo - padaka. Napislas, ze xeno zawodzi i to w wielu aspektach. Oj, nagrabilas sobie. Powiedz mi, czym zawodzi Xenogears czy Xenosaga Episode I? Bo dwojka rozumiem - muzyka, nie do konca taka fabula (acz zakonczenie zmiotlo wszystkie niedociaglosci), dlugosc gry... Jednak trzon Xenosagi to fabula, ktora nie pozwala sie oderwac od TV przez dlugie godziny (Xenosage I skonczylem w dwa dni majac 42h gry na liczniku, czyli przez 2 dni mialem 6h na inne czynnosci).
Wspomnialas cos o innowacyjnych motywach. Rozwin swoja mysl prosze.
He only went so far as the subconscious.

Awatar użytkownika
froger3
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1471
Rejestracja: 2005-12-21, 00:33
Lokalizacja: 3 City / Toronto
Kontakt:

Re: Suikoden

Post autor: froger3 » 2006-08-30, 19:37

"jedynka byla dosc oryginalna"

1 IMHO czerpala z "dobrej szkoly snesowego rpg'a" typu grafika czy walki, ale miala te innowacyjne elementy typu zbieranie postaci, rozbudowa zamku, zbieranie specjalnych gadzetow dla postaci, pojedynki, bitwy, ktoe wyroznialy ta gre na tle calej reszty. Nikt nie upchaltego wczesniej w jedna gre i nikt nie wykorzystal tego tak dobrze jak tworcy Suika.

" Poza tym Suikoden ma swietna grafike, OST jest w zasadzie ok, choc malo z niego pamietam."

Grafike ma dobra, momentami bardzo dobra czyli po prostu 2D, ktoe sie nie zestarzalo tak jak owczesne 3D(FF7 anyone?). Natomiast OST to poezja, jak mozesz nie pamietac kawalkow z 1 i 2 kiedy one sa po prostu boskie?:> Kiedy dodatkowo przesluchamy albumy z aranzacjami zachwytom powinno nie byc konca.

W 4rek, jak wiesz, nie gralam, ale plany zakupo sa tym bardziej ze mozna gre dorwac za 50 zl, a moja kolekcja Suika musi byc pelna :twisted:

"Powiedz mi, czym zawodzi Xenogears czy Xenosaga Episode I?"

- walki w gearach(kto wymyslil benzyne w XG?)
- w XE1 liniowosc zabojcza : za malo dodatkowych questow.
- XE1: za krotka gra.
- XE2 o tym juz rozmawialismy nie raz:))

A fabula w serai Xeno zmiata Suika. O tym wiemy i ja i Ty, ale z drugiej strony Xeno nie oferuje mi tylu postacii, obserwowania jak dorastaja, walcza, czasem umieraja, dowiadywania sie coraz to wiecej o nich - no niby masz te postacie w XG, ale ja traktuje je z perspektywy widza, nie zrzylam siez zadna z nich(mowie o XS, bo w Gearsach postacie przypadly mi bardizej do gustu - patrz Citan). A Suikoden? Tam jest parenascie postacji, ktorych przygody obserwuje od wielu czesci.

I nie ukrywam, do Suikow mam wiekszy sentyment niz do XG. I to przewazylo. Ale warto pograc w obie serie i oderwac sie czasem do tych wszystkic hFajnali i Kingdom Hartsow, jezlei jeszcze nie graliscie.

Awatar użytkownika
nicun
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 9
Rejestracja: 2006-07-31, 22:31
Lokalizacja: B.P.D.
Kontakt:

Re: Suikoden

Post autor: nicun » 2006-08-30, 20:10

Kiedys zagrywalem sie w Suikodena, ale wszystkich 108 Gwiazd nie zdobylem :( Gdzies ostala mi sie jeszcze instrukcja z jedynki, ale gra zaginela juz dawno...

Awatar użytkownika
Blackie
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 887
Rejestracja: 2006-02-06, 12:36

Re: Suikoden

Post autor: Blackie » 2006-08-30, 20:59

Hm... Naprawde nie pamietam OSTa. Tylko Battle Theme z jedynki i muzyke z intro S2 ; ) Co do postaci z Xenosagi - kompletnie sie nie zgodze. Kazda z nich zostala bardzo dobrze wyeksponowana, kazda z nich ma swoja unikatowa i bardzo fajna historie, kazda ma dosc duzy wklad w fabule i kazdej watek jest poswiecony. Przeanalizuj sobie kazdego z bohaterow i tez dojdziesz do takiego wniosku. Co do postaci suikodenowych to nie do konca sie zgodze. Wiekszosc postaci dochodzi "ot tak" i nawet nie maja swojego wkladu w fabule, nie maja zadnej historii. Rozumiem, ze jest ich 108, ale to juz nie moj problem. Co do Twoich zarzutow... Hm. Mi akurat liniowosc nie przeszkadza, poza tym mozna to wytlumaczyc konstrukcja epizodu pierwszego, ktorego akcja rozgrywa sie praktycznie w kosmosie, nie tykajac kawaleczka planety (nie liczac Encephalon'ow itp.). Benzyna w gearach mi nie przeszkadzala akurat (ale to mi) a 40+h mysle, ze to rozsadnie (Suikodena 2 skonczylem w ponad 20). Dobrze, ze w przypadku fabuly sie zgadzamy chociaz ; )
He only went so far as the subconscious.

Awatar użytkownika
froger3
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1471
Rejestracja: 2005-12-21, 00:33
Lokalizacja: 3 City / Toronto
Kontakt:

Re: Suikoden

Post autor: froger3 » 2006-09-01, 17:42

Ale jak mowie, z nimi sie tak nie zrzylam co z bohaterami Suika:) Fakt, faktem ze te 108 postaci w kazdej czesci to za duzo, ale czesc stanow ielement humorystyczny, a przygody innych rozciagniete sa na pare epizodow(vel Clive). Nie znajdziesz tu wykretow w stuly albedo, ale jest tez Luc czy chociazby Yuber, tez niezli schizole z ciekawa historia.
Suik 2 zajal mi cos kolo 40h i nie mam pojecia jak mozna go bylo skonczyc(za pierwszym razem!) szybciej:))

No wlasnie dlatego ze kosmos jest powinny bycjakiesdodatki: planety, misje a tu dupa i cyk cyk. Nie ma. A Fabula, to jak mowie, inna baja..

Awatar użytkownika
mog123
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 946
Rejestracja: 2006-08-13, 00:37
Kontakt:

Re: Suikoden

Post autor: mog123 » 2006-09-12, 17:39

widze froger3 ze spodobalby Ci sie breath of fire ;>

Awatar użytkownika
Blackie
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 887
Rejestracja: 2006-02-06, 12:36

Re: Suikoden

Post autor: Blackie » 2006-09-12, 19:11

BOF jest sredniackie. Mam na sprzedaz BOF2 na SNESa z manualem (anglik).
Co do tematu + xeno. Xenosaga jest zakonczona i zjada wszystkie Suikodeny razem wziete i pomnozone przez 10 ; ) Zadna gra poza Xenogears nie oferuje takiego scenariusza (nie wspominajac swietnego wykonania audio-video).
He only went so far as the subconscious.

Awatar użytkownika
mog123
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 946
Rejestracja: 2006-08-13, 00:37
Kontakt:

Re: Suikoden

Post autor: mog123 » 2006-09-12, 19:12

szkoda ze nie jap, bo byl wzial ;>

Awatar użytkownika
froger3
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1471
Rejestracja: 2005-12-21, 00:33
Lokalizacja: 3 City / Toronto
Kontakt:

Re: Suikoden

Post autor: froger3 » 2006-09-12, 19:46

Blackie: jaka cena? z ciekawosci sie pytam:) Pozatym ile razy Ci mowilam ze fabularnie to tak. Graficznie tez, ale muzycznie jak dla mnie Suik jest na rowni z saga bo osty z 1 i 2 sa swietna(podobnie jak w przypadku XG i XS1). No ale Suik nie ma Godssib'a, ale za to Saga nie ma Withered Earth...Suik nie ma KOS MOS, ale Saga nie ma Cliva.. i tak dalej i dalej...

Mog: BOFA BDB znam. pogrywalam w 1 2 3 i 4. Z checia zakupei 3 na psx'a. Ale BOFow az tak nei lubie...

Awatar użytkownika
froger3
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1471
Rejestracja: 2005-12-21, 00:33
Lokalizacja: 3 City / Toronto
Kontakt:

Re: Suikoden

Post autor: froger3 » 2007-07-13, 17:21

Po prawie roku czekania wlasnie zabralam sie za 5 czesc Suikodena..Jestem gdzies w 3/4 gry i...wielkie rozczarowanie;/ Mam nadzieje ze gra jeszcze nadrobi, ale do genialnych 1,2 i 3 daaaleko jej. A szkoda bo potencjal jest..

philemon
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 166
Rejestracja: 2007-03-09, 10:53
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Suikoden

Post autor: philemon » 2007-07-13, 18:05

froger3 pisze:Po prawie roku czekania wlasnie zabralam sie za 5 czesc Suikodena..Jestem gdzies w 3/4 gry i...wielkie rozczarowanie;/ Mam nadzieje ze gra jeszcze nadrobi, ale do genialnych 1,2 i 3 daaaleko jej. A szkoda bo potencjal jest..
Mam podobne odczucia.. Gra naprawde ma potencjal ale wydaje sie jakas... niedokonczona. Nie wiem, czy produkcja byla w jakis sposob pospieszana przez bossow Konami, ale gdyby tworcy sie bardziej skupili na paru watkach i nadali wiecej osobowsci dla rekrutowanych postaci, to gra trzymalaby poziom znany z poprzednich czesci (za wyjatkiem 4 :???: )...

andchaos
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-15, 00:23
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Suikoden

Post autor: andchaos » 2008-03-15, 00:52

ja przeszedlem cala serie suikodena od 1 do 5 + suikoden tactics, jest to jedna z moich ulubionych serii, doskonaly system walk a dokladnie to trzy systemy walko bo walki standardowe, pojedynki i walki wojenne. Kazda z czesci miala to cos w sobie co mnie trzymalo godzinami a nawet calymi dniami przy grze, trenowanie kazdej z postaci, nabijanie statystyk, duzo mini gier, questow ubocznych (zdobywania postaci), doskonale podobal mi sie systwm walk wojennych w suikodenie 3, mial on to co brakowalo mi w innych czesciach a bowiem to ze wytrenowane postacie podczas wojennych potyczek byly silniejsze a nie jak w pozostalych czesciach, gdzie byly tylko takie silne jakie mialy przypisane wlasciwosci i nie rowijaly sie pod wzgledem bitew wojennych. podoba mi sie w serii ze mozemy spotykac te same true runey jak i postacie (viki, jeane itd.). co ciekawe to tez mozliwosc przekazywania saveow z poprezednich wersji do nastepnych (S1->S2->S3, S4->ST) seria jest wspaniala i polecam kazdemu fanowi RPG.

ODPOWIEDZ