RetroAge Konsola, Playdia Bandai Playdia
KonsolaPlaydia

Bandai Playdia

Loading

Bandai Playdia – najdziwniejsza konsola piątej generacji. Aczkolwiek nazywając ten wytwór japońskich inżynierów „konsolą” równie dobrze możemy użyć tego określenia w stosunku do dowolnego odtwarzacza DVD.

Jestem taka, taka ładna…

Stosunkowo płaski, pozaokrąglany miejscami graniastosłup z delikatnym, ale widocznym na środku brzuszkiem – kształtem Playdia nie szczególnie wyróżnia się na tle innych konsol swojego okresu. Tym co sprawia że zaprojektowana przez Bandai konsola z miejsca rzuca się w oczy są kolory – delikatny granat na górze, seledynowy dół oraz przyciski: „Power” i „Reset”, żółte napisy oraz przycisk „open”. Tak zabójcza kombinacja barw czyni z Playdii prześliczną konsolę idealną do pokoju dzieciaka w wieku maksymalnie lat 7. Całości dopełnia bezprzewodowy (podczerwień) joypad z kolorowymi przyciskami kojarzącymi się z pilotem od odtwarzaczy video.

Pokaż kotku, co masz w środku.

W kwestii wydajności podzespołów, z których głownie kojarzymy konsolę Playdia na tle konkurencji wyróżnia się ona wyjątkowo negatywnie. Otóż pod koniec 1994 roku dostajemy ślicznego demona wydajności napędzanego dwoma ośmiobitowymi procesorami o zabójczym taktowaniu 8 i 12MHz. Do tego solidna porcja 1280KB pamięci. Generalnie o mocy konsoli tak naprawdę świadczą dodatkowe procesory mające za zadanie dekodowanie cyfrowo zapisanych na płycie CD zdjęć oraz filmów. Bez większego problemu Playdię możemy więc określić jako specyficzny odtwarzacz filmo-gier w standardzie wymyślonym przez koncern Bandai.

Gry, gry – ja chcę grać!

Pamiętaj, zazwyczaj to co najważniejsze napisane jest małymi literami. Dlatego też pod pięknym dużym napisem „Playdia” znajdziemy malutkie żółte literki układające się w napis „Quick Interactive System” chociaż bardziej pasowałby w tym miejscu tekst „Quiz Interactive System”. Tak, moi drodzy głównym przeznaczeniem opisywanego sprzętu są interaktywne quizy oraz programy edukacyjne. Ponieważ konsola potrafi jedynie odtwarzać sekwencje video lub zdjęcia, cała zabawa polega jedynie na odpowiednim przełączaniu się miedzy sekwencjami za pomocą joypada-pilota. Oczywiście mieliśmy już wcześniej do czynienia z tego typu grami – choćby kultową w pewnych kręgach serią „Dragon’s Lair”, jednak w przypadku Playdii do głosu dochodzi dość długi czas przełączania między sekwencjami video, więc na „szybką” akcję nie ma szans. Szczęśliwy inaczej posiadacz Bandai Playdia może wybierać w olbrzymiej liczącej aż 33 tytuły bibliotece gier i programów. Co ciekawe wszystkie tytuły zostały zrobione i wydane przez koncern Bandai. Tytułów od wydawców zewnętrznych nie uświadczymy. Aby w jakiś sposób zachęcić klientów do zakupu swojej najnowszej konsoli Bandai „zatrudniło” podczas produkcji „gier” swoje największe gwiazdy z uniwersów Dragon Ball, Czarodziejek z Księżyca, Hello Kitty czy Ultraman, co na chwilę obecną pozostaje jedynym plusem „gier” wydanych na tą konsolę.

Dylematy kolekcjonera.

Kupić nie kupić, oto jest pytanie. Grać się na tym generalnie nie da, bez znajomości języka, natomiast wciskając na oślep guziki pilota może uda nam się obejrzeć w całości przygotowane przez autorów gier sekwencje video, przyjemność z tego faktu bardzo wątpliwa. Generalnie konsola nadaję się do podziwiania w muzeum, ewentualnie na stoisku RetroAge podczas odwiedzanych przez nas imprez.

Dane techniczne:

Sanyo Lc89515 – CD-ROM Host Interface
Toshiba TA2035F – CD Focus tracking server
Toshiba tc9263f – CD Single Chip processor
Rohm 6398FP – 4 Channel BTL Driver for CD Player motor
Toshiba TMP87C800F – 8 Bit Microcontroller (8K ROM, 16K RAM) – 8 MHz Operation, can access 64K (TLCS-870 series which is based heavily on the Z80)
Sharp LH52B256 – 256K (32K x 8) Static RAM chip
NEC μPD78214GC – 8 Bit Microcontroller (16K ROM, 512 byte RAM) – 12 MHz Operation, can access 1MB (NEC 78K series)

Toshiba TC514256JAJ – 256K Word x 4 Fast Page DRAM Chip
Asahi Kasei AK8000 – Audio / Video processor
Philips DA8772AH – Triple 8Bit DAC converter
Sony CX1229M – NTSC/PAL Decoder Rohm BA10324AF – Quad Op Amp
Sanyo LC78835K – 18BIT DAC with filter
Rohm BU3052BCF – Dual 4 Channel Analogue Multiplexer

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.