KonsolaNES

Famicom

Loading

Famicom to pierwsza telewizyjna konsola Nintendo, która na japoński rynek trafiła w 1983 roku. Być może nie zostałaby wydana gdyby nie wielki sukces automatów z grami Donkey Kong, Donkey Kong Jr. i Popeye.

Dzisiejsza konsola jest pierwszą z retro niespodzianek, która pojawia się na retroage.net. Kolejne opublikowane zostaną już niedługo, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się z nowym materiałem.

Na początku 1980 roku, dzięki dużemu sukcesowi jakie odniosły automaty do gier, Nintendo postanowiło stworzyć konsolę telewizyjną, która obsługiwałaby gry znajdujące się na kartridżach. Tak narodziła się pierwsza telewizyjna konsola na kartridże tejże firmy o nazwie Famicom (Family Computer). Sprzęt opracowany został przez Masayukiego Uemura, a pierwsze konsole pojawiły się na japońskim rynku 15 czerwca 1983 roku. W niedługim czasie dobrze znane gry z automatów (Donkey Kong, Donkey Kong Jr. i Popeye) przeniesione zostały na nową platformę.

Famicom jest najlepiej sprzedającą się konsolą swoich czasów na świecie, wg informacji Nintendo do dnia dzisiejszego sprzedanych zostało ponad 60 milionów sztuk. Ostatnią wydaną grą na japońskim rynku jest Adventure Island 4 (1994 r). Pomimo tego, że gry nie były wydawane, Nintendo do października 2003 roku nadal produkowało konsole.

Famicom posiada przymocowane na stałe dwa kontrolery, każdy z nich ma kształt zaokrąglonego prostopadłościanu i na każdym znajdują się przyciski A i B oraz krzyżak (d-pad, który zaprojektowany został przez twórcę gier Game & Watch – Gunpei Yukoi). Drugi manipulator posiada wbudowany wewnętrzny mikrofon, który wykorzystywany jest tylko przez kilka gier. Brakuje w nim przycisków START i SELECT, znajdujących się na padzie oznaczonym numerem jeden.

W górnej części konsoli znajduje się wejście na gry. Z przodu, umiejscowiony jest 15 pinowy port rozszerzeń, w którego umieścić można np. Famicom Light Gun, Power Pad, R.O.B. oraz Power Glove. Jest jednak mała liczba gier, które korzystają z wymienionych akcesoriów. Najbardziej popularnym jest Famicom Light Gun, którego wykorzystuje 17 gier.

Dzięki temu, że Famicom nie posiada blokady, możliwe jest uruchamianie kartridży pirackich i nielicencjonowanych. Fakt ten był często nadużywany zarówno w Japonii jak i na Dalekim Wschodzie.

W Japonii produkcją kartridży zajmowało się sześć firm: Nintendo, Konami, Capcom, Namco, Bandai i Jaleco. Dzięki temu firmy te mogły umieścić na płytkach dodatkowe czipy np. VRC 6 i VRC 7 (wyprodukowane przez Konami), będące czipami polepszającymi jakość dźwięku podczas gry (np. w grze Castlevania III: Dracula’s Curse). Kartridże do konsoli Nintendo Famicom posiadają konstrukcję 60-pinową.

W 2003/2004 roku na rynku japońskim wydana została konsola Game Boy Advance SP w wersji Famicom w kolorach: białym i czerwonym. Następną konsolą, która swoim wyglądem nawiązywała do Famicomu jest Game Boy Micro (Famicom i 20th Anniversary Edition).

Autor

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.