RetroAge Konsola, Dreamcast Sega Dreamcast
KonsolaDreamcast

Sega Dreamcast

Loading

Do serwisu trafia kolejna konsola i tym razem jest to Sega Dreamcast. W nowym dziale na początek serwujemy wam rys historyczny, opis sprzętu i zdjęcia. Już wkrótce możecie spodziewać się kolejnych materiałów o popularnym „Makaronie”.

Sega po przykrej porażce na froncie wojny konsol 32-bitowych i przedwczesnym pogrzebie Saturna postanowiła zaprezentować nowy system, który zdeklasuje ówczesnego lidera rynku czyli Sony PlayStation. W 1997 roku jednocześnie w Japonii i Stanach Zjednoczonych ruszyły prace przy projektowaniu nowej konsoli. Ostatecznie zadecydowano, że do produkcji zostanie wdrożony projekt Sega of Japan pod kodową nazwa Dural. Finalnie nowy sprzęt został zaprezentowany światu jako Sega Dreamcast. Ze względu na swoje logo przez fanów nazywany pieszczotliwie makaronem.

Dreamcast zadebiutował w Japonii 27 listopada 1998 wspierany przez cztery tytuły startowe: Virtua Fighter 3 Team Battle, Pen Pen Tri-Ice Lion, Godzilla Generation oraz July. Premiera okazała się sporym sukcesem, z półek sklepowych błyskawicznie znikła pierwsza partia 150 tysięcy konsol. Najlepiej sprzedawanym tytułem był Virtua Fighter 3, do dziś chyba najlepsza część tej wielce zasłużonej serii. W USA debiut nowego sprzętu miał miejsce 9 września 1999 roku i przez pierwszy tydzień 500 tys. graczy zakupiło nową maszynę Segi. Europa musiała czekać najdłużej bo aż do 14 października.

Na nośnik danych wybrano nietypowy format GD-ROM o pojemności 1024 MB i prędkości odczytu 12x. Konsola posiadała modem 33,3 kb/s (wczesne modele japońskie) lub 56 kb/s (reszta świata). W zestawie znajdował się również program Dream Passport służący do przeglądania stron internetowych.
Joypad został wyposażony w jedną gałkę analogową, dwa analogowe spusty, krzyżak i cztery przyciski. Posiadał także dwa sloty na karty pamięci. Visual Memory Unit (VMU) czyli karta pamięci była ciekawym urządzeniem, miała wbudowany monochromatyczny ekranik oraz krzyżak i dwa przyciski co pozwalało na grę w proste minigry po odłączeniu od joypada.

Możliwości nowego sprzętu były naprawdę imponujące. Graficznie nowe dziecko Segi zostawiało daleko w tyle zarówno Nintendo 64 jak i PlayStation. Gracze w domowym zaciszu mogli cieszyć oczy jakością grafiki dostępną dotychczas jedynie w maszynach arcade. Właśnie perfekcyjne konwersje automatowych hitów stały się wizytówką makarona. Świetnym przykładem są takie tytuły jak Virtua Fighter 3, Crazy Taxi czy Soul Calibur.

Kiedy najwierniejsi fani niebieskich kupili już nową konsolę, okazało się, że sprzedaż zaczyna spadać. Gracze mając w pamięci klęskę Saturna czekali aż nowy system zadomowi się na rynku. O ile w Japonii Dreamcast radził sobie nieźle to w USA i Europie wyraźnie dawał się we znaki brak wsparcia ze strony wielkich wydawców, którzy swoje flagowe serie wydawali na wciąż bardzo popularne PlayStation. Swoje trzy grosze do złej sytuacji dołożyli piraci szybko łamiąc zabezpieczenia. Program Utopia umożliwiał uruchamianie pirackich wersji gier bez potrzeby modyfikowania konsoli. Nie próżnowała również konkurencja. Zapowiedź rychłej premiery PlayStation 2 dawała do myślenia wielu graczom myślącym o przesiadce na sprzęt nowej generacji.

Sega walczyła desperacko serwując spragnionym posiadaczom Dreamcasta świetne tytuły (Shenmue, Jet Set Radio, Metropolis Street Racer i wiele innych) ale niestety sprzedaż konsoli była coraz słabsza. Deweloperzy z nowymi projektami przenosili się do obozu Sony i debiutującego na konsolowym poletku Microsoftu. Ostatecznie w kwietniu 2001 zadecydowano o zakończeniu produkcji i wyprzedaży zapasów magazynowych.

Procesor- Hitachi SH-4 200 MHz(32-bitowy procesor RISC ze 128-bitową jednostką FPU)
Procesor graficzny- NEC PowerVR Series 2 100 MHz, maksymalna rozdzielczość 640×480, 16,7 mln kolorów
Dźwięk- Yamaha AICA, 64 kanały wspierający dźwięk przestrzenny
Pamięć- 16 MB RAM ,8 MB wideo RAM, 2 MB audio RAM

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.