KonsolaPlayStation 2

Sony PSX DVR

Loading

Dzisiejsze konsole to już z pewnością multimedialne kombajny. Służą nie tylko do grania w gry ale również przeglądania zdjęć, odtwarzania filmów a nawet serfowania w sieci. Jedni nazywają to krokiem na przód, inni twierdzą, że to zły kierunek rozwoju. Po jakiej ścieżce by nie kroczyć początki zawszę są ciężkie, tak jak jeden z pierwszych multimedialnych kombajnów firmy Sony – Playstation X.

Ogólne rozeznanie
Tworzenie z konsoli czegoś więcej, niż tylko sprzętu do gier zaczęło się tak naprawdę od pomysłu obsługi przez nie filmów na płytkach DVD. Stało się to regułą dopiero przy szóstej generacji konsol. Prym w tej dziedzinie wiodła firma Sony z Playstation 2 oraz Microsoft z konsolą Xbox. Nintendo nie przymierzało się do tego pomysłu chociaż zawarło kontrakt na stworzenie przez Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. hybrydowej wersji konsoli – Panasonic Q. Czyli połączenie wieży stereo, odtwarzacza DVD i konsoli Nintendo Gamecube w jednym. W zasadzie to właśnie ta koncepcja jest najbliższa stworzonej przez firmę Sony w 2003 roku konsoli Playstation X.

Przewrotna nazwa
Twórcy ochrzcili swoje nowe dziecko nazwą Playstation X. Co w skrócie dawało PSX – potoczną nazwę pierwszej wydanej przez firmę konsoli Playstation 1, którą w fazie projektu nazywano Playstation Experimental. Chociaż PSX nie jest nazwą oficjalną pierwszego modelu konsoli, to jednak potoczne używanie tego skrótu przylgnęło do niej na stałe. Gdy w 2003 roku wydano Playstation X pojawił się problem z używaniem starego wysłużonego skrótu. Czasem więc by doprecyzować o jakim modelu mówimy dodaje się PSX (DVR) czyli skrót od digital video recorder (nagrywarka obrazu cyfrowego). Zresztą to nie pierwszy przypadek zamieszania z nazwą konsoli, podobne problemy mogą występować między modelami Playstation 1 oraz Playstation One. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jednak zamieszanie widoczne obecnie, występujące co najmniej od czasu wydania Playstation 2, wcześniej nazewnictwo jakie by nie było wskazywało na model pierwotny. Na szczęście ze względu na to że PSX (DVR) okazał się sprzętem wyłącznie japońskim większość ludzi kompletnie go nie kojarzy. Amerykański oddział Sony był przeciwny tej nazwie właśnie ze względu, że może ona wprowadzać klientów w błąd, ale główny oddział japoński mimo wszystko zdania nie zmienił. Czasem można się spotkać również z potocznym określeniem, że PSX (DVR) to Playstation 2.5.

Czym dysponuje posiadacz Playstation X?
Przede wszystkim musimy pamiętać, jak i do kogo adresowana była konsola. Pomysł sprzedawany był na zasadzie multimedialnego centrum rozrywki gdzie gry odgrywają drugorzędną role. Po pierwsze sprzęt wydano pod znakiem koncernu Sony, a nie Sony Computer Entertainment, który zajmuje się wydawaniem gier i konsol. Po drugie widać gdzie leżą priorytety w samym zestawie, ale po kolei:

Konsola
Sprzęt obsługuje nośniki DVD oraz CD za pomocą dwóch laserów. Odtwarza gry na pierwsze modele Playstation jak i na jego następcę. Konsola posiada blokadę regionalną, więc można grać tylko w japońskie tytuły. Z przodu mamy przyciski Power oraz Eject do wysuwania płyt, a także przycisk wyjścia z gry. Pod zaślepką znajdują się dwa porty na karty pamięci do PS2 oraz jeden do PS1, a także podstawowe funkcje poruszania się po menu głównym, czy też menu DVD. Znajdziemy tu także port USB, dzięki któremu możemy zgrywać wszelkiego rodzaju media.
Konsola jest najczęściej biała, chociaż w mniejszym nakładzie wychodziły również i inne kolory. W zależności od wersji modelu napis PSX jest albo wygrawerowany na grzbiecie albo też grawerunek jest w kolorze niebieskim. Po bokach sprzęt ma szare listwy nieco przedłużone, by można było PSXa postawić pionowo.

Z tyłu znajdują się liczne wejścia, ich liczba jest zależna od posiadanego modelu konsoli. DESR-5000 i DESR-7000 to pierwszy miot, który różnił się jedynie pojemnością dysku (160 GB/250 GB), podobna różnica była z kolejnymi DESR-5100 i DESR-7100. Dopiero pomiędzy modelami DESR-5500 oraz DESR-7500 pojawiły się drobne różnice, w światełkach, w przednim panelu oraz obsłudze dodatkowych wejść i wyjść. Podobną przemianę zyskały ostatnie modele DESR-5700 oraz DESR-7700, którym doszła obsługa i kompatybilność z Playstation Portable (PSP). Zasada pojemności dotyczyła każdej wydanej serii: piątki to 160 GB, a siódemki 250 GB. Jak widać pojemność dysków jak na owe czasy była ogromna, nawet wczesne modele Playstation 3 nie dysponowały takimi dyskami. Jest to oczywiście związane z przeznaczeniem sprzętu, nagrywanie obrazu wymaga dużej ilości miejsca. Cena wyjściowa modelów z mniejszym dyskiem oscylowała w okolicach 80 tysięcy jenów, z większym ok. 100 tysięcy jenów.

Pady

Nie wspomniałem o dwóch wejściach na pady dostępnych paradoksalnie z tyłu urządzenia. To już trzeci dowód na to, że nie mamy do czynienia tak naprawdę z konsolą do gier. Kolejnym dowodem, jest to że w zestawie jaki nabywca otrzymywał nie było żadnych padów. Specjalne dedykowane pod PSX (DVR) z 4 metrowym kablem pady sprzedawano oddzielnie. Ich zawrotna długość związana jest z umiejscowieniem portów z tyłu o czym już wspomniałem.

Pilot
Dokładanym do zestawu podstawowym kontrolerem okazuje się pilot na podczerwień, który z regularnym padem ma jednak coś wspólnego. Wśród przycisków dedykowanych pod treści multimedialne jest też analog. Wokół niego mamy przyciski oznaczone trójkątem, kwadratem, kółkiem i krzyżykiem jak na normalnym padzie Sony. Pamiętajmy również, że w Japonii przeznaczenie kółka i krzyżyka jest odwrócone tak jak to ma miejsce w grach z japońskiego regionu (kółko – zatwierdzenie, krzyżyk – anulowanie). Pilotem można grać w gry ale jest to dość niekomfortowe.

XMB
Playstation X to pierwszy model Sony wykorzystujący XrossMediaBar. Graficzny interfejs, czyli menu, po którym możemy się poruszać i wybierać pomiędzy dostępnymi opcjami. Menu typu XMB kontynuowano w PSP, a jego udoskonaloną formę zastosowano w Playstation 3. Do wyboru prócz opcji konfiguracji konsoli mamy również dostęp do kart pamięci i usb podłączonych do sprzętu. W podstawie mamy kilka programów zajmujących się lekkim retuszem i modyfikacją zdjęć, muzyki lub filmów.

Wrażenia
Sprzęt jest dużych gabarytów i jest bardzo ciężki (prawie 6 kg). Podłączony do prądu wykonuje lekki rozruch dysku twardego po czym przechodzi w stan spoczynku. Uruchomiony wchodzi bezpośrednio na odbiór przez złącza antenowe (chociaż podejrzewam, że można to gdzieś skonfigurować w opcjach). Nie liczmy jednak, że sprzęt będzie w stanie obsłużyć nasze europejskie standardy, w Japonii telewizja nadawana jest w innym zakresie częstotliwości.

Konsolę można postawić poziomo lub pionowo. Według załączonej instrukcji prawidłowa pozycja pionowa to nie, jak by się mogło zdawać postawienie na bok, a pozycja z napędem do góry. To też tłumaczy dlaczego Playstation X ma tak głęboko osadzone wyjścia z tyłu. Właśnie dlatego by kable w tej pozycji mogły zostać podpięte. Dzięki szarym listwom po obu stronach konsola w tej pozycji jest lekko podniesiona i pozwala na przepuszczenie kabli.
Dla kolekcjonerów poza Krajem Kwitnącej Wiśni, PSX (DVR) może okazać się rarytasem. W samej Japonii jednak nie posiada takiego statusu. Sprzęt jest wysoce awaryjny i jeżeli działał w Japonii, to praktycznie nie daje pewności, że po wysyłce np. do Polski będzie wciąż sprawny. Najczęściej padają lasery, ale równie dobrze trafić można na inne poważne usterki. Z tego względu odradzam zakup osobom, które chciały by ten sprzęt mieć jako platformę do gier. Po pierwsze sprzęt raczej nie był wyjątkowo pod to zadanie adresowany, a po drugie może się okazać tylko gratem zajmującym miejsce w naszym pokoju. Zdecydowanie lepsze podejście mają osoby, które widzą ten sprzęt jako egzemplarz ekspozycyjny.

Autor

Komentarze

  1. Dopiero teraz znalazłem wpis i mam jedną mała uwagę – XrossMediaBar, jest stosowany nie tylko w PlayStation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.