RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny Jak zrobić kabel AV do konsoli Sega Mega Drive II
ArtykułPoradnik techniczny

Jak zrobić kabel AV do konsoli Sega Mega Drive II

Loading

Przeglądając forum zauważyłem, że wiele osób pyta o kabel do konsoli Sega Mega Drive II. Postanowiłem wykonać taki kabel w zaciszu domowym i stworzyć tutorial ilustrujący wykonanie tego przewodu.

Wykaz elementów potrzebnych do wykonania przewodu:
· wtyk mini Din-9,
· wtyk EURO,
· 3 kondensatory 220 uF/16V,
· 3 rezystory 75 Ohm,
· 1 rezystor 180 Ohm,
· przewód 8 żyłowy tzw. linka, najlepiej ekranowany.

Ponadto lutownica, topnik, spoiwo lutownicze, rurki termokurczliwe, taśma izolacyjna i inne pomocne narzędzia.

Gdy już mamy wszystko co potrzeba zabieramy się do ściągnięcia izolacji z kabla. W tym celu użyłem małego ostrza. Najpierw należy ściągnąć otulinę osłaniającą ekran i żyły.

Następnie ściągnąć izolację z poszczególnych żył na długość ok. 1 mm.

Kolejnym krokiem jest pocynowanie odizolowanych żył. W tym celu należy użyć topnika(kalafonii lub pasty lutowniczej) i spoiwa lutowniczego(cyny). Najlepiej jest przyłożyć żyłę do kalafonii, rozgrzać lutownicą aby się roztopiła i następnie dodać spoiwa. Nagrzewając żyłę spoiwo ulega roztopieniu i dzięki kalafonii ładnie pokrywa przewód.

Gdy już mamy pocynowane żyły trzeba przygotować wtyk mini Din-9. Jego obudowa jest zbyt gruba by weszła w otwór w konsoli, dlatego należy ją skrócić o ok. 1 cm.

Po skróceniu nakładamy zawczasu obudowę na przewód by uniknąć sytuacji w której nałożymy przewód a zapomnimy o obudowie.

Teraz możemy przejść do lutowania kabla do wtyku. W tym celu korzystamy poniższego schematu:

Do łatwego lutowania użyłem „trzeciej ręki”, w której zamocowałem wtyk.

eżeli dobrze pocynowaliśmy żyły to z lutowaniem nie powinno być problemu. Ja lutuję w następujący sposób. Nakładam trochę spoiwa lutowniczego na pin we wtyczce i następnie podgrzewając lutownicą przykładam żyłę. We wtyczce należy przylutować 7 kabelków do pinów, a jeden do masy którą metalowa obudowa. Jak ktoś nie ma kabla 8-żyłowego to może użyć 7-żyłowego z ekranem i jako masy wykorzystać ten ekran. W moim przewodzie ekran podłączyłem w we wtyczce mini Din-9 do masy a z drugiej strony do niczego aby zachować właściwości ekranujące.

Przylutowane kabelki bez masy:

UWAGA: Nie nakładamy jeszcze metalowej obudowy, ponieważ musimy wiedzieć jaki kabel podłączyć we wtyczce EURO. Jeżeli mamy żyły różnokolorowe to identyfikujemy je według schematu.

Teraz zajmijmy się wtykiem EURO.Na początek nakładamy na kabel nakrętkę z EURO ponieważ po zmontowaniu trudno to wykonać;). W swoim przewodzie zdecydowałem się na połączenie wszystkich punktów masy jak zostało to pokazane na schemacie. Jeżeli jednak masa zostałaby podłączona tylko do pinu 21 kabla EURO to tez powinien działać bez problemu (wspólna masa).

Ściągamy izolację i cynujemy żyły jak to miało miejsce poprzednio. Lutowanie kabelków do wtyczki EURO odbywa się analogicznie jak we wtyczce mini Din-9.

Według schematu należy dać szeregowo rezystory z kondensatorem w liniach składowych RGB. I tutaj bardzo ważna sprawa. Kondensatory elektrolityczne mają polaryzację i należy je odpowiednio połączyć. Nie wolna zamieniać biegunowości kondensatora elektrolitycznego. Dłuższą nogę kondensatora czyli PLUS łączymy z rezystorem poprzez skręcenie. Robimy tak 3 razy.

Dobrze jest ponadto pocynować to połączenie. Gdy już mamy to zrobione odpowiednio skracamy połączone wyprowadzenia.

Do tak przygotowanego dwójnika(rezystor+kondensator) lutujemy kable od RGB, które idą od wtyku mini Din-9.

W celu uniknięcia niepożądanych zwarć należy zaizolować wykonane połączenie. Użyłem w tym celu rurek termokurczliwych, można oczywiście wykorzystać zwykłą taśmę izolacyjną.

Gdy już to wszystko zrobimy zabieramy się za lutowanie kabelków do wtyku EURO według schematu pamiętając oczywiście jaki kabel gdzie został połączony w mini Din-9. Lutujemy też rezystor 180 Ohm pomiędzy pin 8 i 16 jak pokazuje schemat.

Jak wspominałem wcześniej ekranu nigdzie nie podłączyłem w EURO, dlatego „wisi w powietrzu”. Po włożeniu tak przygotowanego wtyku do obudowy wygląda to następująco:

Aby wszystko wyglądało profesjonalnie wypadałoby dodać jeszcze odgiętkę na kabel, ale niestety nie udało mi się takiej kupić w sklepie. Teraz pozostaje skręcić obudowę. Możemy teraz poskładać do końca kabel mini Din-9. Najpierw zakładamy metalową obudowę (masę), do której podłączamy pin odpowiedzialny za masę.

Następnie nasuwamy obudowę z tworzywa sztucznego.

A tak wygląda wykonany kabel:

Oczywiście podczas całego procesu robienia kabla dobrze jest sprawdzić miernikiem czy wszystko przewodzi i czy dobrze połączyliśmy przewody, ale to dla tych co się znają i dysponują takim sprzętem.

Na koniec pozostało fundamentalne pytanie: czy warto?
Moja odpowiedź: zdecydowanie tak. Uzyskaliśmy dzięki temu kabelkowi dużo lepszy obraz niż na standardowym. No i oczywiście dochodzi satysfakcja z wykonanego kabla.

A tak wygląda obraz z mojego kabla:

Pozdrawiam i miłej pracy życzę.

konsolite

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.