RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny Wymiana baterii w grach na konsolę Game Boy
ArtykułPoradnik techniczny

Wymiana baterii w grach na konsolę Game Boy

Loading

Padnięta bateria? Save nie działa? Można temu zaradzić! Artykuł krok po kroku pokazuje co należy zrobić, aby wymienić wyczerpaną baterię w oryginalnym kartridżu z grą.

W ostatnim czasie coraz powszechniejszym stał się problem niedziałających zapisów stanu gry w kartridżach na konsolę Game Boy i Game Boy Color. Powodem tego jest koniec okresu żywotności oryginalnej baterii. W niniejszym artykule pokażę, co należy zrobić, aby przywrócić możliwość zapisu stanu gry. Zadanie to jest w miarę łatwe i zajmuje nie więcej niż 30 minut. Przykładowa operacja wymiany baterii wykonana zostanie na kartridżu z grą Pokemon Gold Version.

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to zakup nowej baterii. Oryginalnie na płytce przylutowana jest bateria 3V o oznaczeniu CR2025. Informacja taka znajduje się zarówno na baterii, jak i na płytce z grą (o czym można przekonać się rozkręcając kartridż). Oprócz baterii potrzebujemy jeszcze cienkiego kabelka o długości 2-3 cm, lutownicę, cynę (spoiwo lutownicze), kalafonię, a także coś, co posłuży do otwarcia kartridża [zdjęcie 1].

Istnieją różne sposoby na otwarcie kartridża z grą. Najtrudniejszym elementem do zgryzienia jest dziwna śruba znajdująca się na jego tylnej stronie [zdjęcie 2].

Do odkręcenia śruby użyłem specjalnego bita, który można kupić chociażby na Play-Asia (GameBit 3,8 mm). Już po jej odkręceniu należy przesunąć górną część kartridża (tą z naklejką) w dół [zdjęcie 3 i 4], przy czym nie trzeba w to wkładać zbyt wiele siły.

Na poniższym zdjęciu widzimy płytkę po zdjęciu górnej części kartridża.

Przy pomocy lutownicy należy odlutować blaszki zaznaczone na fotografii czerwonymi okręgami. Zdjęcie nr 6 przedstawia płytkę z odlutowaną baterią. W górnej części płytki jest „+” (biegun dodatni), a w dolnej „-” (biegun ujemny).

Następnym punktem jest przygotowanie baterii. Nie mogłem dostać baterii, która miałaby tylko dwa wąsy przypominające te, które znajdują się w oryginalnej baterii. Bateria nie musi też mieć oznaczenia CR2025, numer ten może być inny. Należy jednak koniecznie pamiętać o dwóch rzeczach: bateria musi być 3V i nie może być za gruba, ponieważ nie zamkniemy kartridża.

W tym przypadku zastosowałem baterię CR2032 z trzema wąsami [zdjęcie 7]. Jeden z wąsów znajdujący się po stronie „+” uciąłem (1).

Uprzednio przygotowaną baterię, ułożyłem stroną „+” do płytki, a stroną „-” na zewnątrz [zdjęcie 8]. Następnie za pomocą lutownicy przylutowałem wąsa znajdującego się po stronie „+” z miejscem oznaczonym „+” znajdującym się w górnej części płytki.

Przy pomocy krótkiego kabelka połączyłem stronę „-” baterii (góra) z „-” znajdującym się na płytce [zdjęcie 9].

Następnie trzeba już tylko złożyć kartridż i przykręcić śrubkę. Od momentu wymiany baterii stan gry powinien być zapisywany poprawnie. W niniejszym artykule omówiłem sposób wymiany baterii dla oryginalnej gry, problem zapisu najczęściej jednak pojawia się w grach nieoryginalnych. Tam wymiana baterii nie zawsze pomaga. Radzę odpuścić sobie kupowanie takich produktów – po co tracić nerwy? Oryginalne gry są może i droższe, lecz mamy pewność, że jeżeli zapis gry kiedyś zniknie, to możemy sami rozwiązać ten problem.

Jak ustrzec się przed zakupem pirackiej gry? Wystarczy przeczytać artykuły:
– Jak rozpoznawać gry – część 1 (Game Boy Advance),
– Jak rozpoznawać gry – część 2 (Game Boy i Game Boy Color).

Kupując w sklepach internetowych lub serwisach aukcyjnych należy wybierać tylko te aukcje, na których dołączone są prawdziwe zdjęcia. W zdecydowanej większości przypadków aukcje z grami, w których zdjęcia (lub same okładki) są pobrane z Internetu, oferują gry pirackie bez możliwości zapisu stanu gry.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.