RecenzjaWonderswan

GunPey

Loading

Działalność Gunpei Yokoi, miała nie mały wpływ na światową branżę elektronicznej rozrywki. Trudno o stworzenie lepszego epitafium dla człowieka, który poświęcił pasji całe życie, niż gra ochrzczona jego imieniem. Jak pisał niegdyś Horacy „Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu”. Jakim pomnikiem okazuje się gra logiczna „Gunpey” na konsolę Wonderswan? Zapraszam do krótkiej recenzji.

Początkowo projekt nosił nazwę „Gampi” i miał być jednym z startowych tytułów konsoli Wonderswan. Jednak po śmierci Yokoi, zadecydowano przemianować ją na „Gunpey”. Gra miała swoją premierę 4 marca 1999 roku w Japonii.

Zasady nawet jak na grę logiczną nie są trudne. Mamy przed sobą tabelę pięć kolumn na dziesięć rzędów. Z dołu do góry przesuwają się stopniowo kreski w czterech losowych kształtach „/”, „\”, „/\” i „\/”. Gra punktuje, gdy układ lin połączy lewą stronę z prawą. By to zrobić należy przekładać kreski, ale można to zrobić jedynie w pionie i tylko jednocześnie możemy zamieniać miejscami dwie będące obok siebie kolumny. Im bardziej skomplikowaną linię stworzymy, z większą ilością załamań, tym większą ilością punktów zostaniemy nagrodzeni. Poziom trudności zwiększa się przez szybkość i ilość elementów. Gracz przegrywa, gdy którakolwiek linia dotknie górnego ekranu.

To jest aż tak banalne. Jednak w tej prostocie jest metoda. Gra pozwala na krótkodystansowe pożarcie czasu. Nie wymaga dużego zaangażowania od strony gracza, jej lekkość sprawia wrażenie dobrej pozycji na przenośną konsolę. Nie mniej ta prostota zmusza gracza do podkręcania poziomu trudności, by zachęcić go do poświęcenia jej nieco więcej czasu. Monotonia działania może odstraszyć większość osób, bo forma zabawy jest nieco uboższa niż standardowego Tetrisa.

Tytuł oferuje pięć trybów, acz nie ma sensu ich tu objaśniać, bo sprowadzają się do trudniej lub łatwiej określonych reguł układania lin. Na wyróżnienie zasługuje tryb „Story” gdzie ujawniona zostaje nam (o dziwo!) główna fabuła produktu. Jaszczur o imieniu Gunpey przybywa do miasteczka na dzikim zachodzie. Nagle widząc kocią damę w potrzebie, rzuca wyzwanie pięciu podążającym za białogłową antropomorficznym obwiesiom. Każdego z osobna będziemy musieli rozwalić w starciu na linie, lecz nie będzie to proste zadanie. Każdy ze zbirów dysponuje specjalnymi zdolnościami utrudniającymi ułożenie naszej układanki. Przejście tego trybu wymaga nieco większej praktyki i szczególnie w kolejnych poziomach wykazaniem się coraz to bardziej zdolnościami logiki.

Gra była jednym z najczęściej sprzedawanych tytułów na Wonderswana przekraczając w kilka miesięcy 200 tysięcy egzemplarzy. To spowodowało, że 11 Listopada 1999 roku wypuszczono zestaw gry z konsolą. Jej popularność sprawiła, że jeszcze w grudniu tego samego roku wypuszczono wersję na stacjonarną konsolę Playstation. Na przestrzeni kolejnych lat w Japonii gra pojawiała się w kilku wersjach, jednak dopiero wersje wydane w 2006 roku na konsolę PSP i Nintendo DS, wyszły poza region Kraju Kwitnącej Wiśni. Niestety, chociaż te gry miały bardziej nowocześniejszą formę od pierwowzoru nie udało im się osiągnąć sukcesu protoplasty. To sprawia, że pierwsza wersja na konsolę Wonderswan jest nie tylko najlepszą częścią w serii, ale również jedną z najlepszych pozycji, jakie miała do zaoferowania sama konsola.

Grze daleko do bardziej skomplikowanych pozycji, które również wydano na „wspaniałego łabędzia”. Nie mniej prostota tego założenia sprawia, że mamy do czynienia z bardzo ciekawym czasoumilaczem. Tytuł pozwala na grę z kolegą o ile znajdziecie innego posiadacza Wonderswana z egzemplarzem gry oraz kablem łączącym obie konsole. Gra obsługuje również specjalnie dedykowane do konsoli słuchawki (sprzęt nie ma wyjścia typu JACK). Chociaż użyteczność wątpliwa gdyż oprawa dźwiękowa jest tu dość szczątkowa. Nie mniej jest to tytuł „must have” o ile posiadacie samą konsolę.

Ocena ogólna

GunPey

Wonderswan

Grafika
60%
Dźwięk
50%
Grywalność
70%

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.