RetroAge Recenzja, NES Ice Climber
RecenzjaNES

Ice Climber

Loading

Recenzja klasyka wśród klasyków wreszcie pojawiła się na retroage. Tak, Ice Climber to jedna z tych gier, które wciągają na długie godziny i nie pozwalają odkleić rąk od pada i oczów od telewizora. Zapraszam do zapoznania się z przygotowaną recenzją gry.

Ice Climber to wydana w 1984 roku gra na konsolę NES, w której, poruszając się w stronę szczytu góry, musimy przebić się przez dziewięć plansz (osiem podstawowych i jedną bonusową).
Po dotarciu na sam szczyt przeniesieni zostajemy na następną górę, a do przejścia ich jest aż 32. Wraz z przejściem do kolejnego etapu poziom trudności rośnie, skutecznie utrudniając dotarcie na szczyt góry. Wytrwałym graczom nic jednak nie jest w stanie w tym zadaniu przeszkodzić. W grze poruszamy się ubranym w niebieski kożuch chłopakiem o imieniu Popo, który to uzbrojony jest w potężny, drewniany młot, którego wykorzystuje do niszczenia lodowych bloków oraz wrogów. Gra umożliwia także grę we dwie osoby. Druga osoba ma przyjemność (lub jest zmuszona do) poruszania się, ubraną w zimowy strój koloru różowego, dziewczyną o imieniu Nana, której również jedynym orężem jest młot.

Na wspomnianych już ośmiu poziomach spotkać możemy tylko trzy rodzaje wrogów: ptaka, miśka polarnego i… chodzącą białą kulkę (he?), która uzupełnia wyciosane przez nas dziury w podłodze/suficie. Dotknięcie przez wroga lub upadek powodują utratę życia, których do dyspozycji dużo nie ma, zatem trzeba uważać na to co się robi.
Po przejściu tychże poziomów czeka na nas plansza bonusowa, na której zamiast wrogów znajdują się owoce. Aby otrzymać bonusowe punkty należy wdrapać się na szczyt i złapać latającego na nim kondora. Na przejście bonusowego levelu autorzy gry przeznaczyli 40 sekund, więc trzeba się mocno sprężać jednocześnie uważając na to, aby nie upaść.

Grafika jest w miarę szczegółowa i ładnie wykonana. Postacie oraz ich wrogowie prezentują się dosyć ciekawie, chodź ich ilość jest niewielka. Plansze są w miarę różnorodne, chodź nie spodziewajcie się cudów. Góra to góra. Po drodze przyjdzie nam przechadzać się i skakać po różnego rodzaju blokach skalnych, z których część możemy zniszczyć, na części będziemy się ślizgać itp.

Sekcja dźwiękowa wypada dobrze, chodź w tamtych czasach jej jakość oceniona zostałaby znacznie wyżej. Kilka prostych melodii i dźwięków jest jednak wystarczającą ilością aby miło umilić wędrówkę na szczyt.

Wydana w 1984 roku pozycja Ice Climber do dzisiejszego dnia – niestety – nie doczekała się kontynuacji. Popo oraz Nana nie zostali jednak tak do końca porzuceni przez Nintendo, które umieściło ich w dwóch innych produkcjach – Super Smash Bros. Melee (GameCube) oraz Super Smash Bros. Brawl (Wii). Ich zadanie w nich jest jednak zgoła odmienne od tego co robią w grze Ice Climber. Sterując parką masz możliwość zetrzeć w pył pozostałych bohaterów Nintendo, którzy stali się bardziej popularni niż bohaterowie produkcji Ice Climber. I tak właśnie zrób. Aja!

Ice Climber to obecnie jeden z wielu klasyków wśród gier na konsolę NES, gra została wydana na konsolę Game Boy Advance w serii NES Classics.

Podsumowując produkt powiem, że gra Ice Climber pomimo swojego wieku, stosunkowo prostej grafiki i muzyki nadal cieszy. Ba! Po uruchomieniu ciężko się od niej odciągnąć, a sam byłem tego przykładem, kiedy to co chwilę mówiłem do siebie: „no dobra, jeszcze tylko jedna plansza…”, a była już trzecia w nocy… Osoby mniej cierpliwe ucieszy pewnie wiadomość, że gra umożliwia przeskoczenie z poziomu menu do dowolnej planszy. W pewien sposób rozwiązuje to problem przechodzenia gry od samego początku. Dzięki temu można potrenować przejście trudniejszych etapów.

Moim skromnym marzeniem jest zobaczenie tej wciągającej gry w odświeżonej postaci na Nintendo Wii. Skoro postacie zostały już opracowane na potrzeby Super Smash Bros. Brawl, to może doczekamy się kiedyś pełnoprawnego sequela, czego Wam i sobie życzę.

Ocena ogólna

Ice Climber

NES

Grafika
80%
Dźwięk
80%
Grywalność
90%

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.