RetroAge Recenzja, DS Need For Speed Carbon – Own The City
RecenzjaDS

Need For Speed Carbon – Own The City

Loading

Włączając tę grę pomyślałem sobie 'łee kolejny tasiemiec od EA i dawałem jej co najwyżej 15 minut zanim 'odłożę ją na półkę’. Na wstępie nim jednak przejdę do opisywania samej rozgrywki to chciałem zaznaczyć, że moja przygoda z serią NFS zakończyła się na serii Porsche [PC] i od tej pory żaden Underground, czy innyHot Pursuit nie był wstanie przekonać mnie do siebie. Związku z tym wydaje mi się, że moja opinia będzie obiektywna.

Po odpaleniu gry wita nas sympatyczny komunikat, aby jeździć bezpiecznie, używać świateł i nie przekładać wzorców z gry na prawdziwą jazdę po ulicy. Przynajmniej tak to brzmi w luźnym tłumaczeniu rzecz jasna. Następnie naszym oczom ukazuje się menu główne gry, które składa się z następujących opcji:

– Race Now (wyścig),
– Career (kariera),
– Multiplayer (gra wieloosobowa),
– Options (opcje).

Do wyboru mamy 15 samochodów, które najpierw trzeba odblokować w trybie kariery, a następnie zakupić, aby móc z nich korzystać. Na początku do naszej dyspozycji mamy 2 modele samochodów, którymi rozpoczynamy zabawę:
– VW Golf GTI,
– Chevy Cobalt SS.

Samochody, które musimy odkryć to:
– Mazda RX-8,
– Toyota MR2,
– Mitsubishi Eclipse GT,
– Subaru WRX STI,
– Mazda RX-7,
– Toyota Supra,
– Mitsubishi Lancer EVO IX,
– Ford Mustang GT,
– Ford GT,
– Audi TT 3.2 Quattro,
– Porsche 911 Carrera S,
– Mercedes-Benz SL65 AMG,
– Aston Martin DB9.

W NFS: Carbon do czynienia mamy z 4 rodzajami rozgrywki:
– Elimination (eliminacje) : polegają na zajęciu 1 miejsca w wyścigu;
– Sprint : pewien odcinek trasy, który należy pokonać w jak najkrótszym czasie;
– Circuit (okrążenia) : wyścig składający się z kilku okrążeń;
– Hunter (’polowanie’) : wyścig połączony z elementami destrukcji polegający na 'niszczeniu’ samochodu przeciwnika. Za każde wyrządzenie krzywdy przeciwnikowi dostajemy +20 pkt, a w przypadku gdy nasz samochód ucierpi tracimy 30 pkt. Wygrywa ten kto dojedzie do mety z największą liczbą punktów.

Race Now
Jest to pojedynczy wyścig, w którym sami wybieramy rodzaj rozgrywki i trasę, na której będziemy się ścigać.

Career
Wcielamy się w postać głównego bohatera, który na skutek wypadku w jednym z wyścigów traci pamięć i brata. Z pomocą przyjaciół Sary i Cartera za wszelką cenę chce dowiedzieć się dlaczego i w jaki sposób zginął jego starszy brat. Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, jak nie trudno się domyśleć trzeba stanąć do wyścigów. Do każdego wyścigu przystępujemy z jednym członkiem z drużyny. Dzielą się oni na : Attacker i Drafter, a ich zadaniem jest pomóc nam wygrać wyścig, co czasami staje się uciążliwe. Przykładem niech będzie sytuacja, w której prowadzimy w wyścigu, ale nagle uderzyliśmy w bandę i straciliśmy panowanie nad pojazdem. W tym momencie pojawia się nasz przyjaciel, który blokuje nam drogę i skutecznie uniemożliwia ponowne podjęcie wyścigu.
Gra oferuje 66 potyczek podzielonych na 6 miast, gdzie na końcu każdego czeka na nas 'prawa ręka’ szefa jak i on sam we własnej osobie z maksymalnie podrasowaną bryką. Po każdym wygranym wyścigu z 'wielkim szefem’ czeka na nas oprócz bonusów w postaci dostępnych samochodów jak i części do tuningu przerywnik w formie komiksowej historyjki odnośnie sprawy, którą mamy zamiar wyjaśnić (śmierć brata – przypominam :P). Im więcej zaliczonych miast tym wszystko zaczyna się bardziej wyjaśniać.

Tuning
Jak przystało na serię NFS nie mogło w niej zabraknąć opcji tuningu. Zaczynając od zewnętrznego tuningu możemy zmieniać kolor auta, dodawać spojlery, zmieniać maskę, alufelgi, neony świecące na różne kolory itd. Dostępnych jest 51 gotowych vinyli tzn. rysunki/naklejki na samochody. Istnieje jednak możliwość stworzenia własnych ,za które po każdym wyścigu otrzymujemy dodatkowe pkt.za efekt wizualny naszego auta. Możemy również podrasować silnik, wymienić hamulce, opony, zawieszenie itp.
Opcji jest naprawdę wiele. Ciekawostką jest tuning wnętrza samochodu, gdzie możemy zmienić zegary na np. cyfrowe, dodać lepsze radio, powiesić ozdobę np. kości, czy postawić figurkę UFO. Co kto lubi.

Muzyka, grafika, sterowanie
Podczas gry towarzyszą nam 3 ciekawe, rock’owe utwory, które mają za zadanie umilić nam jazdę. Niestety przy dłuższej rozgrywce utwory te zaczynają drażnić. Dźwięk silnika jest różny w zależności od stopnia tuningu co daje ciekawy efekt.

Grafika jak na możliwości DS’a jest bardzo dobra. Trasy, widoki, czy modele samochodów wyglądają naprawdę bardzo ładnie, ba powiem więcej ślicznie! Widać, że jakość została poprawiona w stosunku do poprzedniej wersji, za co należą się słowa uznania dla EA.
W czasie wyścigów nie zauważyłem jakiś większych błędów, czy przekłamań w grafice. Odnośnie sterowania jest ono bardzo łatwe i powiedziałbym wręcz intuicyjne co jest niewątpliwym plusem, gdy na blacie mamy 260 km/h.
Prędkość w grze jest naprawdę odczuwalna, a dodatkowo użyte przyspieszenie (nitro) pozwala sprawdzić nasze umiejętności 'za kółkiem’. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja 'slow motion’ przypisana klawiszowi 'select’, która pozwala na spowolnienie czasu, dzięki czemu możemy w bardzo łatwy sposób opanować nasz samochód podczas np. jakiegoś trudnego zakrętu.

Podsumowanie
Na zakończenie kilka słów podsumowania. Jeżeli szukasz dobrych wyścigów, a Mario Kart DS już Ci się znudził to śmiało polecam tę grę. Z grą można spędzić kilka ciekawych godzin, dobrze się bawiąc. Gra mimo wszystko jest jednak trochę za krótka, 66 wyścigów to stanowczo za mało ponieważ pograłoby się dłużej.

Ocena ogólna

Need For Speed Carbon – Own The City

NINTENDO DS

Grafika
90%
Dźwięk
80%
Grywalność
90%

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.