RetroAge Recenzja, PlayStation Syphon Filter 3
RecenzjaPlayStation

Syphon Filter 3

Loading

Trzecia część serii o przygodach Gabriela Logana okazała się dosyć kontrowersyjną produkcją. Gra działa na silniku pierwszej oraz drugiej części, niewiele tu zmian, a i premiera jakoś zbyt szybko, co wiąże się z ryzykiem niedoróbek. Jednak mimo tych wszystkich wad gracze sięgnęli po portfele. W końcu marka Syphon Filter 3 coś znaczy, a poza tym był to jeden z ostatnich hiciorów na PSX’a.

Niestety trzeci Syphon Filter 3 zawodzi pod względem fabularnym. Gabe Logan oraz Liang Xing oskarżeni są o zdradę stanu. Cała akcja toczy się na rozprawie, natomiast wszystkie misje są tylko wspomnieniami oraz retrospekcjami mającymi udowodnić dobre intencje pary agentów. O globalnych spiskach, zdradzie czy też napięciu możesz zapomnieć, a szkoda. Również gameplay nie przyniósł świeżości – do przejścia oddano 19 misji, nowe lokacje, bronie itp. Dodano także mini gry o których za chwilę. Niestety ścieżka fabularna przekłada się na misje, które są ze sobą niespójne. W jednej Logan podejmuje się jakiegoś zadania, w innej Lian opowiada jak poznała Gabe’a, aby w kolejnej rzucić cię w wir walki ze światowym terroryzmem. Jednak mimo braku spójności twórcy nadrobili lokacjami, które są bardzo zróżnicowane. We wspomnieniach bohaterów odwiedzisz Australię, Chiny, Afrykę. Zadania jakie wypełnisz w trójce to walka z terrorystami, odbijanie zakładników, szturm na kryjówki bandziorów, skradanie, snajpowanie itd. Również umiejętności postaci pozostały praktycznie bez zmian. Kucnięcie, strafe, przeturlanie się czy też zatrzymanie się i przycelowanie to „standardowy pakiet”. Jeżeli miałeś do czynienia z poprzednimi częściami gry z miejsca poczujesz się „jak w domu”.

Trochę ponarzekałem na brak kreatywności developera, jednak wypada również co nieco pochwalić. Mam na myśli arsenał, który w trzeciej odsłonie SF jest imponujący. Od zwykłych pistoletów 9mm, Falcon, 45Handgun poprzez pistolety maszynowe G018, Sppyder Skorpion, aż po karabiny maszynowe pokroju M-16, K364 oraz PK-102. Dodaj do tego snajperki, shotguny, granaty, ładunki C4 oraz niezastąpiony Taser, a otrzymasz zminiaturyzowaną armię. Warto dodać iż każda z pukawek zachowuje się nieco inaczej. Dodatkowym elementem pozwalającym nacieszyć się wszystkimi zabawkami jest wspomniany tryb z mini grami. Tryb ten zawiera takie atrakcje jak: Assasin, Demolition, Elimination, Thief oraz kilka innych do odblokowania. Zabawę jeszcze bardziej podkręca fakt gry w multiplayerze, co skutecznie zawyża żywotność całej produkcji.

Gra działa na tym samym silniku co poprzednie dwie jej części. Niestety wiąże się to z pewnymi niedogodnościami, w końcu już w dniu premiery engine miał nieco ponad dwa lata. Zarówno tekstury jak i modele postaci mocno odstają od standardów jakie ukształtowały się w roku 2001. Na pocieszenie dodać można, iż animacja jest bardzo płynna, a rozdzielczość odpowiednio duża (jak na możliwości PSX’a oczywiście). Rozmiary lokacji nie przyprawiają o zawroty głowy, jednak są momenty w których sporo się nabiegasz. Podobnie jak grafika tak i muzyka nie zachwyca. Jest jak najbardziej pozytywnie, utworki włączają się w odpowiednich momentach, jednak ogółem nie porywają stając się tylko dodatkiem, który wypadało przecież umieścić.

Syphon Filter 3 godnie pożegnał swą serię na szaraku jednak mimo wszystko zawiódł pewne oczekiwania. W obecnej sytuacji polecam zagrać Ci w nowsze odsłony przygód Gabe’a, jak chociażby  Syphon Filter: Dark Mirror czy też Logan’s Shadow. Jeżeli natomiast czujesz nieodparte „parcie na oldschool” zdecydowanie polecam drugą część gry.

Ocena ogólna

Syphon Filter 3

PLAYSTATION

Grafika
60%
Dźwięk
70%
Grywalność
70%

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.