RetroAge Recenzja, Game Boy The Amazing Spider-man
RecenzjaGame Boy

The Amazing Spider-man

Loading

Niniejszą recenzję postanowiłem napisać po przeczytaniu niezbyt przychylnej wypowiedzi na jednym z polskich for określającą grę The Amazing Spider-Man jako crapa. Z wypowiedzią tą zgodzić się nie mogę, uważam nawet, że gra jest atrakcyjna, co będę się starał udowodnić poniżej.

The Amazing Spider-Man to pierwsza odsłona człowieka pająka na konsoli Game Boy. Ukochana Petera Parkera, czyli tytułowego Spider-Mana, została uprowadzona przez jego największych wrogów. Naszym zadaniem jest uratowanie Mary Jane oraz zwalczenie sporej ilości napastników, a także zmierzenie się z ich hersztami, którzy znajdują się na końcu każdego etapu. Do przejścia mamy sześć różnorodnych plansz, na których przyjdzie nam pokonać takie gwiazdy, jak Mysterio, Goblin, Scorpion, Rhino, Dr Octopus i Venom. Każdy z nich zachowuje się i walczy odmiennym stylem, lecz nie są to przeciwnicy bardzo trudni do pokonania i przy odrobinie wprawy można się z nimi szybko rozprawić. Często życie traci się szybciej podczas drogi, aniżeli przy przywódcy rezydującym pod koniec danego etapu.
Naszych przeciwników unieszkodliwiać możemy uderzając pięścią, nogą lub wystrzeliwując w nich sieć. Wrogowie, których spotkamy podczas naszej krucjaty, padają po jednym strzale. Każdy z szefów posiada – podobnie jak my – pasek z energią i trzeba się będzie trochę wysilić walcząc z nim. Najwięcej energii zabierają ciosy wykonywane nogą i pięścią, a najmniej strzały pajęczą siecią.

Gra The Amazing Spider-Man to typowa platformówka, w której naszego bohatera widzimy z boku. Na prawie każdej z plansz możemy śmigać nad głowami wrogów dzięki pajęczej sieci. Należy jej jednak używać z rozwagą, bo ta szybko się kończy pozostawiając nas bez żadnej broni na dłuższą odległość. W celu uzupełniania zapasów sieci należy wyłapywać magazynki wyrzucane przez pokonanych przez nas przeciwników. Nasi wrogowie wypuszczają także kulki, które powiększają nasz wynik (high score) oraz kostki, które modyfikują wystrzeliwaną przez nas sieć. Druga i piąta plansza posiada dodatkowy fragment, który polega na wspinaniu się na dach budynku, po którym następnie wędruje się, żeby ostatecznie dotrzeć do bossa czekającego na końcu planszy. Podczas wspinaczki należy bacznie obserwować, czy zmysł pająka nie ostrzega przed spadającymi z góry budynku przedmiotami. Przygodę w grze rozpoczynamy z trzema życiami, a po ich stracie możliwa jest kontynuacja od miejsca, w którym zginął nasz bohater.

The Amazing Spider-Man wyprodukowany został przez firmę Rare, która znana jest z wielu bardzo dobrych pozycji (między innymi Donkey Kong Land czy Battletoads in Ragnarok’s World).

Grafika w grze prezentuje się dosyć dobrze, postacie wyglądają ładnie, także tła prezentują się całkiem nieźle. Moje zastrzeżenie budzi jedynie element rozmowy, który występuje przed każdą z plansz: ewidentnie widać, że nasi wrogowie nie zostali tutaj szczegółowo wykonani. Kolejnym atutem gry jest jej oprawa muzyczna, która towarzyszy nam podczas gry i idealnie wręcz wpasowuje się w klimat. Gra posiada bardzo dobrą grywalność i zapewnie świetne spędzenie czasu. The Amazing Spider-Man nie jest przy tym grą trudną i można ją ukończyć w jedną godzinę.

Uważam, że zrecenzjonowany przeze mnie tytuł stoi na dobrym poziomie, pomimo tego, iż jest to produkt z wczesnego okresu życia konsoli Game Boy. Gra mogłaby być odrobinę dłuższa, ale to już drobny szczegół. Zachęcam do zapoznania się z tym atrakcyjnym (według mnie) tytułem, gdyż kolejne części (Spider-man and the X-Men: Arcade’s Revenge, Spider-man 2 czy Spider-man 3) wyglądają już znacznie słabiej niż The Amazing Spider-Man.

Ocena ogólna

The Amazing Spider-man

GAME BOY

Grafika
70%
Dźwięk
70%
Grywalność
70%

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.