RetroAge Artykuł, Retrospekcje 100 najlepszych gier wszech czasów [2/4]
ArtykułRetrospekcje

100 najlepszych gier wszech czasów [2/4]

Loading


60. Gothic


Liczba punktów
168
Platformy:
PC
Typ gry
RPG
Data wydania:
2001
Wydawca / Producent
Egmont Interactive / Piranha Bytes

Trudno nazwać Gothica grą RPG. Jak dla mnie jest to wzór jak powinna wyglądać gra przygodowa. Po prostu od samego początku do samego końca jest to jedna wielka przygoda, właściwie rozciągnięta aż na dwie świetne części, bo o trzeciej ciężko powiedzieć by była godną kontynuacją.

Gothic ma praktycznie wszystko w sobie co kocham w grach komputerowych. Widać, że była robiona z zapałem i zalatuje trochę amatorszczyzną w pozytywnym słowa tego znaczeniu. Tworzona z pasją, widać włożone serce w detale i klimat.

Grafika jak na tamte czasy świetna. Przy pierwszym podejściu świat mnie zaszokował, idę gdzie chce i robię co chcę. Jak ktoś nie grał, a lubi zwiedzać i odkrywać to będzie miał co robić. Nie chce za bardzo zdradzać fabuły, bardzo ładnie pokaże ją amatorskie intro.

Jesteśmy bezimiennym gościem, który zostaje wtrącony do jednego wielkiego więzienia pod magiczną kopułą. W tym niby więzieniu mamy trzy obozy, należy dodać dosyć różnorodne i każdy w ciekawym i klimatycznym położeniu. W czasie gry decydujemy do którego chcemy dołączyć.

Cała gra toczy się praktycznie wokół kopalni i pewnego boga. Świat gry jest zrobiony cudnie, twardy realistyczny klimat. Pełno smaczków takich jak smażenie mięsa zdobytego z potwora czy ostrzenie miecza. Dialogi i postacie świetne, po prostu fenomenalne. Gothic to naprawdę dobra przygoda w świecie poważnego fantasy. Całe szczęście, że jest jeszcze druga część która jest „bigger, better, more badass.”

opis: Ukukuki59. Final Fantasy VIII


Liczba punktów
170
Platformy:
PSX, PC, PSN
Typ gry
jRPG
Data wydania:
1999
Wydawca / Producent
Square

Final Fantasy VIII bez wątpienia jest jednym z najlepszych przedstawicieli gatunku jRPG, ale zapewne każdy zadaje sobie pytanie, czy dorównuje on legendzie siódmej części?

Twarzą ósmej odsłony serii Final Fantasy jest 17-letni Squall Leonhart, który po odbyciu szkolenia na elitarnego żołnierza (tzw. SeeD) w ośrodku Balamb Garden przydzielony zostaje do swojego pierwszego zadania. Polega ono na wspomaganiu organizacji zwącej się Owl of the Forest – niewielkiego ruchu oporu wymierzonego przeciwko mocarstwu Galbadia, które to pragnie poszerzyć swoją strefę wpływów na rodzinne miasto „sów”, Timber. Misja ta jest prawdziwym preludium do jakże zaskakujących wydarzeń, które miejsce będą miały znacznie później, aczkolwiek do których warto dobrnąć.

Historia to naprawdę mocny punkt „ósemki” – trzyma w napięciu, pełna jest wątków pobocznych i nie raz chwyci nas za serce. Jest też sporo reflektowania nad samotnością i ludzką egzystencją.

Zachwyca piękna oprawa graficzna jak i świetnie dopasowana do klimatu ścieżka dźwiękowa. Co prawda mamy tu do czynienia z trójwymiarowymi postaciami i pre-renderowanym otoczeniem ale to nie zmienia faktu, że produkcja prezentuje się wręcz fenomenalnie, pozostawiając FFVII pod tym względem daleko w tyle. Postacie bogate są w szczegóły, a ich wyśmienita animacja tylko potęguje doznania płynące z rozgrywki.

Final Fantasy VIII to kawał porządnego softu, jedna z najlepszych pozycji dostępnych na Szaraka. Godnie reprezentuje gatunek jRPG i jestem pewien, że wiele osób za sprawą tej produkcji w końcu przekona się do tego, jakże specyficznego, rodzaju gier. Zapewnia wiele godzin wyśmienitej rozrywki (pierwsze przejście wymaga ponad 60 godzin siedzenia przy konsoli) podczas to której będziemy świadkami kwitnącej miłości, rywalizacji, zacieśniania się przyjacielskich więzi, a to wszystko podane zostało w wyśmienitej oprawie audio-wizualnej. Brać w ciemno. Nie pożałujecie.

opis: Snake58. Wii Sports


Liczba punktów
171
Platformy:
Wii
Typ gry
Sportowa
Data wydania:
2006
Wydawca / Producent
Nintendo / Nintendo EAD

Wii Sports to gra przełomowa wbrew temu co sądzą o niej niektórzy. Dlaczego? Bo prosta formuła (wykonanie audiowizualne oraz gameplay) sprawiła, że ów tytuł wraz z połączeniem, z innowacyjnym kontrolerem Nintendo Wii przyciągnęły do konsol także „nie graczy”. Każdy chciał sprawdzić czym objawia się to „nowe sterowanie” w grach. Tytuł praktycznie sprzedawał system, do którego był dodawany jako gratis.

Gra pozwala na zabawę dla czterech graczy, w pięć dyscyplin sportowych: tenis ziemny, kręgle, baseball, golf oraz boks. Wszystkie w prosty i bardzo przystępny dla każdego sposób pozwalają dobrze bawić się tym tytułem, ukazując możliwości „sterowania ruchowego” konsoli Nintendo Wii.

Po kilku latach Sony skopiowało pomysł od Nintendo, wprowadzając do PS3 kontroler ruchowy PlayStation Move, a jednym z tytułów startowych dla nowej przystawki „z nowym sterowaniem” oczywiście była prosta gra sportowa Sports Champions. To samo niewiele później zrobił także i Microsoft wprowadzając Kinect dla X360. W tym przypadku także gra sportowa Kinect Sports na start przystawki ruchowej do Xboxa musiała się ukazać.

Wii Sports zasługuje na swoje miejsce w naszym wyliczeniu, gdyż jak widać była prekursorem w swoim gatunku. Ta gra zmieniła postrzeganie „nie graczy” na rynek gier, sprawiła tym samym, że wiele osób niezwiązanych z tą formą rozrywki przestała obawiać się zabawy przed telewizorem.

opis: ramzes6457. Tekken 3


Liczba punktów
172
Platformy:
Arcade, PSX
Typ gry
Mordobicie
Data wydania:
1997
Wydawca / Producent
Namco

Oto Tekken 3 – nie koronowany król bijatyk 3D. Tak przynajmniej się o nim powszechnie mówi i w bliźniaczych rankingach ten tytuł zawsze ląduje bardzo wysoko. U nas niestety nie jest tak różowo i bijatyka od Namco ledwie doczłapała do połowy stawki. Niemniej każde miejsce w setce gier wszechczasów to zaszczytne wyróżnienie, więc nie ma co płakać.

Co oferuje Tekken 3? Dziesięć grywalnych i charakterystycznych postaci na starcie oraz ponad drugie tyle do odblokowania. Doskonale wyważony poziom rozgrywki. Efektowne pojedynki z wykorzystaniem zróżnicowanych technik i przede wszystkim słynne juggle, czyli klepanie wyrzuconych w powietrze przeciwników.

Graficznie Tekken 3 wyciska siódme poty z leciwej konsolki PlayStation, pokazując na co stać szaraka. W stosunku do innych mordobić 2D, które ograniczały się w zasadzie do rozgrywki gracz kontra konsola/komputer, oraz player vs player, w tej grze znajdziemy jeszcze tryb Force Mode, w którym mamy do czynienia z klasyczna bitką uliczną beatem’up. Idziemy w prawo i trzaskamy patałachów, którzy nawiną nam się pod laczka. Niby proste ale jakże super miodne!

Przez kolejnych 7 lat, czyli aż do ukazania się piątej części z serii, Tekken 3 niepodzielnie rządził na rynku konsol Sony nie oddając nikomu palmy pierwszeństwa. Przez wiele prestiżowych magazynów i serwisów branżowych Tekken 3 uznawany jest za najlepsza grę na konsolę Sony PlayStation. Nie ma co się dziwić bo to naprawdę niesamowita gra zapewniająca zabawę na co najmniej kilka lat, pod warunkiem że znajdziecie godnego siebie przeciwnika z którym będziecie mogli okładać się nawzajem.

opis: Axi0maT56. Fallout 3


Liczba punktów
174
Platformy:
PC, PS3, X360
Typ gry
Action RPG
Data wydania:
2008
Wydawca / Producent
Bethesda Softworks,

ZeniMax Media / Bethesda Game Studios

Fallout 3 czyli kolejna odsłona doskonałej serii gier RPG trafił na rynek pod koniec 2008 roku. Niby była to część trzecia, ale jednak zupełnie inna od swoich kultowych poprzedników.

Zamiast dwuwymiarowej grafiki, rzutu izometrycznego i turowego systemu walki, gracze otrzymali w pełni trójwymiarowe otoczenie i walkę w czasie rzeczywistym. Fani starych odsłon serii Fallout mieli spore obawy, czy gra sprosta legendzie poprzedników. Tym bardziej, że za produkcję odpowiadał zupełnie nowy developer, czyli firma Bethesda.

Moim zdaniem twórcy stanęli na wysokości zadania. Gra świetnie nawiązywała do nastroju serii. Postapokaliptyczny świat w nowoczesnej oprawie graficznej prezentował się doskonale. Udało się również zachować ciężki, naładowany wisielczym humorem klimat świata Fallouta. Jedyne do czego można się przyczepić to niezbyt wyszukany scenariusz. Za to liczne i oryginalne questy poboczne z nawiązką rekompensowały wątłość wątku głównego. Zatwardziali konserwatyści psioczyli, że to już nie to co kiedyś i że Fallout 3 nie umywa się do poprzedników. Może nie jest grą aż tak wybitną, ale to kawał wyśmienitego pełnokrwistego RPG.

Gra doczekała się sporej ilości dodatków, dostępnych poprzez usługi sieciowe, zarówno dla wersji konsolowych jak i PC. Ukazała się także wersja Game Of The Year Edition zawierająca Fallouta 3 wraz ze wszystkimi dodatkami.

opis: hattori55. Super Mario World


Liczba punktów
175
Platformy:
SNES, GBA, VC
Typ gry
Platformówka
Data wydania:
1990
Wydawca / Producent
Nintendo / Nintendo EAD

Super Mario World to najlepiej sprzedający się tytuł na Super Nintendo – ponad 20mln egzemplarzy. Swój sukces po części zawdzięcza dystrybucji razem z konsolą i bycia pierwszą grą z Mario na tą platformę. Oryginalnie znany jako Super Mario Bros 4: Super Mario World jednak po wyjściu z Japonii został skrócony.

Oprawa graficzna jest cukierkowo-bajkowa jednak wszystko we właściwych proporcjach, co pozwala nawet dorosłym graczom zatrzymać posiłek w żołądkach. Osoba odpowiedzialna za wygląd Super Mario World dała z siebie wszystko i mimo, że był to jego debiut spisał się na medal. Muzyka w grze jest również na bardzo wysokim poziomie i tworzona przez jednego z lepszych kompozytorów Nintendo, tego samego który tworzył do serii Super Mario Bros.

Historia to jak zawsze nic skomplikowanego musimy uratować uwięzionych przez Bowsera w jajkach Yoshi. Yoshi to dinozauropodobny zielony stworek, który debiutuje tutaj w roli postaci do sterowania. Do przejścia mamy siedem wspaniale zaprojektowanych i rozległych bajkowych światów plus dwa bonusowe. Przeciwników, którzy czyhają na nas na każdym kroku są niezliczone ilości i rodzaje. Głównymi złymi bohaterami są Bowser i jego dzieci – Koopalingi, w których to zamkach uwięziono po jednym różnokolorowym Yoshi. Wspomagać mogą nas podobne przedmioty, co we wcześniejszych grach z hydraulikiem jak grzybki czy gwiazdki, ale pojawia się też parę nowych przedmiotów jak i możliwości ruchowych.

Reasumując rozrywka z Super Mario World jest przednia nawet dziś, czego dowodzą kolejne wydania tej gry na Nintendo DS, Virtual Console czy setki gier flash. Wyciskając siódme poty z biednego Super Nintendo bracia hydraulicy zaskarbili sobie miejsce w naszych dłoniach na zawsze.

opis: Baieros54. Mass Effect


Liczba punktów
175
Platformy:
X360, PC
Typ gry
Action RPG
Data wydania:
2007
Wydawca / Producent
Microsoft Game Studios /BioWare

Mass Effect to pierwsza odsłona kosmicznej trylogii autorstwa firmy Bioware. Producenci gry znani dotąd z gier RPG osadzonych w światach fantasy, tym razem postawili na klimaty science-fiction. Powstał od podstaw zaprojektowany świat, zapełniony setkami planet i gwiazd. Zaludnia go kilkanaście ras obcych, każda posiada własny język i skomplikowaną historię. Autorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły przy kreowaniu wszechświata Mass Effect.

Fabuła gry jest epicka, skomplikowana, wielowątkowa i przykuwa gracza do telewizora na wiele godzin. Oczywiście oprócz świetnego scenariusza zadbano także o dopracowany gameplay. Mass Effect to gra typu action-RPG w której kierujemy trzyosobową drużyną. Doskonale przemyślano rozwój postaci. Nie jest zbyt skomplikowany, ale pozwala graczowi wykreować postać odpowiednią do jego stylu gry.

Graficznie gra prezentuje wysoki poziom, nie jest to może ekstraklasa gier na X360, ale jest stylowo i oryginalnie. Na wysoką ocenę zasługują zwłaszcza lokacje z wątku głównego przygody. Wrażenie psują nieco planety poboczne, monotonne i powtarzalne. Pozytywnie zaskakuje także świetna muzyka i doskonała gra aktorów podkładających głosy postaci.

Mass Effect to świetna gra RPG ze dużym naciskiem na dynamiczną i widowiskową akcję. Dla posiadaczy Xboxa 360 to jedna pozycji obowiązkowych.

opis: hattori53. Grand Theft Auto 2


Liczba punktów
175
Platformy:
PSX, PC, DC, GBC
Typ gry
Gra akcji
Data wydania:
1999
Wydawca / Producent
Rockstar Games / DMA Design

Dwa lata po hicie jakim było GTA zdecydowano wypuścić drugą część serii o zuchwałym złodzieju aut. Oprócz wersji na PC wydano też konwersje na PS, DC i GB. Tytuł ponownie powalił na kolana graczy i był powodem wielu niesnasek z rodzicami po zobaczeniu co ich latorośl wyprawia na ekranie. Kontrowersyjność, brutalność i gangi już na zawsze wpisały się do tejże serii.

Grafika w GTA2 niewiele się zmieniła i ponownie stoi na niskim poziomie. Warto jednak zwrócić uwagę na muzykę, która była tworzona na potrzeby gry i słuchamy jej w postaci radia. Przygrywać nam będzie w różnych lokalizacjach aż 11 stacji plus kanał policyjny. Grywalność nadal ma się dobrze i powinna zadowolić większość graczy.

Cała rozgrywka ogranicza się do jednego miasta i jego trzech dystryktów, które są podzielone na terytoria różnych gangów. Naszym zadaniem jest zebranie określonej ilości pieniędzy (punktów), żeby przejść do kolejnego dystryktu. Punkty dostajemy za różne przestępstwa w zależności od ich konsekwencji prawnych. Zarabiać możemy również wykonując zadania dla gangów. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że pracując dla jednych możemy stać się wrogiem dla innych, a tym samym nawet celem bandziorów. Informować nas o tym będzie pasek respektu gangów występujących w obecnym dystrykcie, widoczny u góry ekranu.

Służby porządkowe będą nas ścigać jeśli za naszymi uszami znajdzie się zbyt dużo i łatwo nie popuszczą. Po piętach deptać nam będzie policja, SWAT, FBI, a jak poprzednikom się nie powiedzie nawet wojsko. Poruszać możemy się za pomocą ponad 100 pojazdów o zróżnicowanych parametrach. Niektóre zadania będą od nas wymagały szybkiej brawurowej jazdy, więc stalowe nerwy i niezawodna bryka wymagane.

Seria zajmuje chwalebne miejsca na kartach historii gier i posiada rzesze fanów kupujących kolejne tytuły znakowane trzema literami alfabetu w ciemno. GTA sprawiło, że każde popełniane przez nas przestępstwo ma swoją cenę przedstawioną nie wyrokiem sądu a w gotówce. Jeśli więc przyjdzie Ci ukraść auto, przejechać trzech pieszych pod rząd i uczestniczyć w wypadku drogowym zgłoś się po 50$. Mało? Zawsze możesz iść pracować dla konkurencji.

opis: Baieros52. Doom


Liczba punktów
178
Platformy:
PC, Jaguar, 32x, PSX,

Saturn, SNES, N64,
GBA, XBOX, MAC,
Amiga, 3DO
Typ gry
FPS
Data wydania:
1993
Wydawca / Producent
id Software

Najlepszy z najlepszych i najtwardszy z najtwardszych. Prawdziwa maszynka do zabijania. W wyniku pewnego niefortunnego zbiegu zdarzeń zostajesz oddelegowany do znajdującej się na Marsie bazy zajmującej się składowaniem i zabezpieczaniem odpadów nuklearnych. Największy dostawca odpadów – wojsko USA od pewnego czasu pod przykrywką naszego nowego miejsca zatrudnienia przeprowadza tajne eksperymenty związane z dalekimi podróżami kosmicznym w oparciu o dopiero, co odkryte „portale”. Pierwszym sukcesem było otwarcie portalu między dwoma księżycami Marsa – Fobosem i Deimosem, dzięki czemu udawało się nam przesyłać między nimi niewielkie przedmioty. Wydarzenie to zwiększyło nakłady na badania. Nic nie zapowiadało tragedii… nagły alarm z Phobosa wyrwał nas z błogiego snu – z nowo utworzonego portalu przedostają się bestie z piekieł, potrzebna natychmiastowa pomoc…

Doom zmienił wszystko… Żaden wcześniejszy FPS nie zapowiadał tego, co spotkało graczy w tej kultowej produkcji ID Software. Wypełniona po brzegi piekielnym mięskiem kosmiczna baza. Niesamowite bronie (piła łańcuchowa mniam-mniam). Kręte korytarze okraszone rewelacyjnymi wielokolorowymi teksturami. Orgia destrukcji i czadu. Do dodatkowo na deser rewelacyjny multiplayer po sieci LAN. Od premiery DOOM’a każdą strzelaninę FPS, zaczęto określać mianem „Doomopodobnej”.

opis: tbxx51. Grand Theft Auto: Vice City


Liczba punktów
184
Platformy:
PS2, PC, XBOX, MAC
Typ gry
Gra akcji
Data wydania:
2002
Wydawca / Producent
Rockstar Games / Rockstar North

Lata 80, fioletowe garnitury, dziwne fryzury i szaleństwo na dyskotekach. Jednym słowem kicz ale za to jaki kolorowy i piękny. Tony Vercetti, wyrazisty gość, przesympatyczny gangster i jedna z lepszych postaci w jakie wcielałem się w grach. Na każdym kroku widać inspiracje filmami z lat 80, szczególnie Człowiekiem z Blizną, masa smaczków.

Piękna grafika nawet dzisiaj, przesycona jaskrawymi kolorami. Do tego ten klimat Vice City inspirowany Miami. Ścieżka dźwiękowa to miód dla moich uszu jak by to nie zabrzmiało. Z głośników usłyszymy takie tuzy jak Iron Maiden, Slayer, Judas Priest czyli to co najbardziej lubią tygryski. Audycje radiowe to istny kosmos, obecnie to znak rozpoznawczy serii ale wtedy to było naprawdę piękne i niepowtarzalne. Ogólnie ścieżka dźwiękowa to klasyka lat 80.

Wielki powrót motocykli do tego łodzie i helikoptery. Niestety nasz dzielny gangsta nie umie pływać, idzie pod wodę jak kamień. W fabułę nie ma co się zagłębiać trzeba to zobaczyć samemu, niektóre misje po prostu niszczą.

Wszystkie części serii Grand Theft Auto są świetne i każdy ma swoją ulubioną. Jak dla mnie najlepsze jest jednak Vice City, z wyrazistymi postaciami i boskim klimatem lat 80.

opis: Ukukuki


Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.