We Were Here
Tryby kooperacyjne w grach przez wiele lat kojarzyły się głównie z dodatkową opcją przy kanapowym graniu przed telewizorem. Natomiast wymóg co najmniej dwóch współpracujących graczy w grach to raczej stosunkowo nowy wymysł. Holenderskie studio Total Mayhem Games uczepiło się jednak tematu i od 2017 roku regularnie wydaje gry z serii We Were Here, bazujące na jednym i tym samym schemacie – współpracy graczy opierającej się na komunikacji głosowej i wspólnym rozwiązywaniu zagadek. Przyjrzyjmy się pierwszej części gry We Were Here aby sprawdzić na czym polega sukces tego tytułu.
Battle City
„Deszcze niespokojne, potargały sad, A my na tej wojnie, ładnych parę lat. Do domu wrócimy, w piecu napalimy, Nakarmimy psa. Przed nocą zdążymy, tylko zwyciężymy, A to ważna gra."
Atari Paddles CX30+
Pierwsze gry video począwszy od „Tennis for Two” używały analogowego sterowania obiektami w postaci potencjometrów . Potencjometry w formie pokręteł (lub rzadziej suwaków) były podstawowymi kontrolerami dla konsol pierwszej generacji. Kultowy w pewnych kręgach joystick Atari CX40 pojawił się dopiero rok po premierze konsoli Atari 2600 jako tańszy zamiennik joysticka model CX10. Mimo iż od tej pory joysticki były podstawowymi kontrolerami dla konsol oraz komputerów Atari, nadal ukazywały się gry wymagające lub obsługujące analogowe sterownie. Do ich obsługi przeznaczone były kontrolery „Paddles” (w Polsce występujące pod nawą „wiosełka” lub „rakietki”) Atari CX30. Pod koniec 2023r. Atari wypuściło bazującą na emulacji konsolę Atari 2600+ dostępną z repliką klasycznego joysticka z oznaczeniem CX40+ oraz możliwością zakupu paddles – Atari CX30+.
Sposoby zapisywania stanów gry na konsoli Nintendo 64
Na konsoli Nintendo 64 w wybranych grach zapis stanu gry realizowany jest na trzy różne sposoby. Z upływem lat mogą pojawić się problemy z trwałością takich rozwiązań. W poniższym artykule wyjaśnię te odmienne rozwiązania i pokaże jak uchować się przed utratą naszych danych.
Axi0maT Artykuł, Poradnik techniczny 3 komentarze do Sposoby zapisywania stanów gry na konsoli Nintendo 64
Evercade VS – reanimacja konsoli
Każdemu mogą przytrafić się jakieś pechowe zdarzenia. Na przykład świeżo zakupiona konsola Evercade VS podczas aktualizacji oprogramowania systemowego zamieni się w „cegłę”. Szczęście w nieszczęściu – mój egzemplarz udało się odratować domowymi sposobami.
Mappy
Mappy to klasyczna gra zręcznościowa wydana przez Namco w 1983 roku na konsolę NES. w której gracz wciela się w postać myszy, będącej funkcjonariuszem Micro-Police, czyli policji zajmującej się przestępstwami w świecie małych zwierząt. Nasza misja to odzyskanie przedmiotów skradzionych przez koci gang, pod przywództwem Goro (w japońskiej wersji znany jako Nyamco). Udajemy się więc do rezydencji wspomnianego bandziora i nasza w tym głowa żeby nie zostać pochwyconym i zjedzonym przez jego kocich popleczników.
C64 polskie piksele w grach
Po nieśmiałych próbach wydawniczych w latach ’80, lata ’90 to niezwykły wysyp polskich produkcji na komputery 8 bitowe – Atari oraz Commodore. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku, pierwsze biznesy i pierwsze bankructwa. Okres niesamowicie barwny, obfitujący w ciekawe wydarzenia i opowieści – czyli dobry materiał na niejedną książkę. Pierwsze wydanie jednej z takich publikacji – „C64 polskie piksele w grach” trafiło niedawno w moje ręce.
Space Commanders
Kiedy w 1978 roku Taito wydało grę Space Invaders, to wszystkich ogarnął szał walki z kosmitami. Ziemię ratować chcieli wszyscy, ale mimo że szybko pojawiły się porty na kolejne maszyny, to jednak niektórzy gracze nie doczekali się swojej wersji. PeCetowcy ostatecznie nigdy nie otrzymali portu znanego hitu ale sprawę w swoje ręce wzięli ludzie z Columbia Data Products i w 1983 roku wydali na komputery PC grę Space Commanders.
PicoCart64 – jak używać
Sprawa może wydawać się lekko pokręcona, ale to tylko pozory. Niniejszy wpis zawiera poradnik krok po kroku dla PicoCart64, co skąd ściągnąć oraz gdzie i jak wgrać aby cieszyć się tym tanim flash cartem dla konsoli Nintendo 64. Wystarczy cały proces przejść ze dwa razy aby później wykonywać już wszystko odruchowo, więc nie jest tak źle.
Basketball
Aj, ale się pomyliłem! Chcąc odkurzyć wspomnienia z mojego dzieciństwa, napisałem o Basketball na Atari 2600. Tyle iż przypomniałem sobie, że tak naprawdę, za małolata, ogrywałem wersję na Atari 65XE! Gdy odpaliłem już tą właściwą wersję, postanowiłem podzielić się z wami wrażeniami z rozgrywki. Że co? Mówicie, że to ta sama gra tylko z lepszą grafiką i o czym tu w ogóle pisać? No cóż, najwyżej nie przeczytacie. Jeszcze tu jesteście? Ok, no to jedziemy.
Najnowsze galerie:
Komentarze
Fajne sprzęty, dziś pewnie tak jak piszesz tylko gratka dla kolekcjoner ów ale w latach 90 na pewno dały sporo…
Mozesz podac wiecej informacji? Czy konsola jest nowa i dopiero co wyciagnieta z pudelka i od razu nie dziala po…
Wow, tego się nie spodziewałem 😁 Pomysł niecodzienny ale w sumie świetny.
Nie mogę uruchomić tej konsoli? może ktoś wie jak się robi reset, poza wyjęcięm i włożeniem baterii!
Kalendarz
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Jeśli czegoś nie przeoczyłem to pierwszy opis gry LCD od 14 lat... Kiedyś grało się na wszystkim na czym dało…