Asteroids

Asteroids

Asteroids to taka gra, którą można by opisać w pięciu słowach i jednym spójniku, a mianowicie : stateczek strzela do głazów w kosmosie. No ale tak nie traktuje się klasyka, zwłaszcza, jeżeli został stworzony przez Atari najpierw na automaty, a później na nieśmiertelne Atari Video Computer System (VCS), znane też szerzej jako Atari 2600, a w gronie fanów pieszczotliwie nazywane Atarynką. W takim razie, bez zbędnego wodolejstwa i ozdobników, zapraszam do lektury.

Loading

Virtual Boy

Virtual Boy

Przez wzgląd na jubileusz 20 lat od premiery konsoli Nintendo Virtual Boy, pozwoliłem sobie zrewitalizować artykuł o niej według moich własnych standardów. Produkt uważany za jeden z największych niewypałów w branży, pośmiertnie nosi znamiona kultowego artefaktu kolekcjonerskiego. Zapraszam do obszernego opisu.

Loading

Sayōnara Iwata-san

Sayōnara Iwata-san

11 lipca 2015 roku zmarł po ciężkiej chorobie jeden z gigantów branży gier – Satoru Iwata. Czwarty prezes Nintendo, ale jednocześnie pierwszy będący poza rodziną założycielską firmy. Warto, chociaż trochę przybliżyć wam jego postać.

Loading

Doom 3 BFG Edition

Doom 3 BFG Edition

Doom często określany jest jako ojciec gatunku First Person Shooter. Mroczny, brutalny świat, dopracowana mechanika oraz szczyt możliwości technologicznych w swoim czasie to tylko część atrybutów, dzięki którym seria stała się synonimem dobrej strzelaniny. Pomiędzy pierwszymi dwoma, klasycznymi już odsłonami a pierwszym wznowieniem serii minęło 10 lat. Dla technologii taki okres to spora przepaść. Gdy po latach autorzy zaplanowali restart serii mogli zdecydować się jedynie na zmianę silnika na nowocześniejszy, jednak postanowili dokonać nieco więcej zmian. Zanim na rynku pojawi się kolejna czwarta już część sagi Doom zobaczmy co zagrało, a co okazało się zgrzytem w poprzednich grach spod znaku Zagłady dzięki kolekcji Doom 3 BFG Edition.

Loading

Game Boy

Nintendo Game Boy

Mija już dobre 30 lat, od kiedy pojawiły się elektroniczne urządzenia, które potocznie nazywamy konsolami, choć od samego początku mówiło się o dużych skrzynkach pod jeszcze większymi klockami nazywane Telewizorami. W 1989 r. powstało coś co zmieniło oblicze i znaczenie słowa „małe jest piękne” na rynku gier wideo… były nimi „Handheldy” (a w zasadzie to jeden handheld), a zwał się „Game Boy”.

Loading

Sammy Gamecube Keyboard Controller

Sammy Gamecube Keyboard Controller

Nie jest tajemnicą, że konsole w stosunku do komputerów wykazują się pewną niedoskonałością. Przykładowo w grach przez sieć, często zachodzi potrzeba komunikacji z innym graczem, do tego celu w przypadku konsoli Nintendo GameCube najlepiej wykorzystać specjalnie dedykowaną klawiaturę Sammy Gamecube Keyboard Controller.

Loading

Shadowgate

Shadowgate

Szukając w internecie jakiejś gry na NES w przystępnej cenie, natrafiłem na Shadowgate. Przyciągnął mnie tajemniczo brzmiący tytuł, jak i bestia na okładce cartridge'a, jednak o samej produkcji nie wiedziałem nic. Obejrzałem tylko pobieżnie gameplay na Youtube, po czym pomyślałem: "A kupię, nawet jeśli nie pogram za długo, to uzupełnię swoją NESową kolekcję". Tak też było. Chwilę pograłem, po czym odłożyłem grę z powrotem do szuflady. Jakieś dwa lata później, szukając kolejnego tytułu, o którym mógłbym coś napisać, ponownie wziąłem do ręki Shadowgate. Tym razem przysiadłem do gry na dłużej i byłem zaskoczony, jak dobrą produkcję udało mi się nabyć.

Loading

Grart Kraftfest - Kraków 2015

Grart Kraftfest – Kraków 2015 (foto-video relacja)

Druga edycja Grart Kraftfest już za nami. Mimo trudnych warunków atmosferycznych (temperatura niebezpiecznie zbliżała się do wskazań piekielnych), niewielka grupa odwiedzających Krakowską Artekę Biblioteki Wojewódzkiej nie mogła narzekać na ilość przygotowanych atrakcji.

Loading

Insmouse no Yakata

Insmouse no Yakata

Insmouse no Yakata to jedyny survival horror wydany na konsolę Virtual Boy. Przez niektórych uważna za jedną z najrzadszych pozycji z biblioteki gier na tą platformę. Zapraszam do krótkiej recenzji tego rarytasu.

Loading

Kultura Gier Komputerowych - Łódź 2015

Kultura Gier Komputerowych – Łódź 2015

Mimo dość krótkiej historii gier wideo, przestają być już one postrzegane jako niszowa rozrywka dla dzieci i maniaków. Stają się częścią kultury masowej. Naturalną konsekwencją tego, jest zainteresowanie środowisk naukowych. Wyrazem tego była już trzecia edycja konferencji Kultura Gier Komputerowych. Tym razem jednak po raz pierwszy do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele sceny retrogamingowej.

Loading

Najnowsze galerie: