Atari Paddles CX30+

Atari Paddles CX30+

Pierwsze gry video począwszy od „Tennis for Two” używały analogowego sterowania obiektami w postaci potencjometrów . Potencjometry w formie pokręteł (lub rzadziej suwaków) były podstawowymi kontrolerami dla konsol pierwszej generacji. Kultowy w pewnych kręgach joystick Atari CX40 pojawił się dopiero rok po premierze konsoli Atari 2600 jako tańszy zamiennik joysticka model CX10. Mimo iż od tej pory joysticki były podstawowymi kontrolerami dla konsol oraz komputerów Atari, nadal ukazywały się gry wymagające lub obsługujące analogowe sterownie. Do ich obsługi przeznaczone były kontrolery „Paddles” (w Polsce występujące pod nawą „wiosełka” lub „rakietki”) Atari CX30. Pod koniec 2023r. Atari wypuściło bazującą na emulacji konsolę Atari 2600+ dostępną z repliką klasycznego joysticka z oznaczeniem CX40+ oraz możliwością zakupu paddles – Atari CX30+.

Loading

Sposoby zapisywania stanów gry na konsoli Nintendo 64

Sposoby zapisywania stanów gry na konsoli Nintendo 64

Na konsoli Nintendo 64 w wybranych grach zapis stanu gry realizowany jest na trzy różne sposoby. Z upływem lat mogą pojawić się problemy z trwałością takich rozwiązań. W poniższym artykule wyjaśnię te odmienne rozwiązania i pokaże jak uchować się przed utratą naszych danych.

Loading

Evercade VS - reanimacja

Evercade VS – reanimacja konsoli

Każdemu mogą przytrafić się jakieś pechowe zdarzenia. Na przykład świeżo zakupiona konsola Evercade VS podczas aktualizacji oprogramowania systemowego zamieni się w „cegłę”. Szczęście w nieszczęściu – mój egzemplarz udało się odratować domowymi sposobami.

Loading

Mappy

Mappy

Mappy to klasyczna gra zręcznościowa wydana przez Namco w 1983 roku na konsolę NES. w której gracz wciela się w postać myszy, będącej funkcjonariuszem Micro-Police, czyli policji zajmującej się przestępstwami w świecie małych zwierząt. Nasza misja to odzyskanie przedmiotów skradzionych przez koci gang, pod przywództwem Goro (w japońskiej wersji znany jako Nyamco). Udajemy się więc do rezydencji wspomnianego bandziora i nasza w tym głowa żeby nie zostać pochwyconym i zjedzonym przez jego kocich popleczników.

Loading

C64 polskie piksele w grach

C64 polskie piksele w grach

Po nieśmiałych próbach wydawniczych w latach ’80, lata ’90 to niezwykły wysyp polskich produkcji na komputery 8 bitowe – Atari oraz Commodore. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku, pierwsze biznesy i pierwsze bankructwa. Okres niesamowicie barwny, obfitujący w ciekawe wydarzenia i opowieści – czyli dobry materiał na niejedną książkę. Pierwsze wydanie jednej z takich publikacji – „C64 polskie piksele w grach” trafiło niedawno w moje ręce.

Loading

Space Commanders

Space Commanders

Kiedy w 1978 roku Taito wydało grę Space Invaders, to wszystkich ogarnął szał walki z kosmitami. Ziemię ratować chcieli wszyscy, ale mimo że szybko pojawiły się porty na kolejne maszyny, to jednak niektórzy gracze nie doczekali się swojej wersji. PeCetowcy ostatecznie nigdy nie otrzymali portu znanego hitu ale sprawę w swoje ręce wzięli ludzie z Columbia Data Products i w 1983 roku wydali na komputery PC grę Space Commanders.

Loading

PicoCart64

PicoCart64 – jak używać

Sprawa może wydawać się lekko pokręcona, ale to tylko pozory. Niniejszy wpis zawiera poradnik krok po kroku dla PicoCart64, co skąd ściągnąć oraz gdzie i jak wgrać aby cieszyć się tym tanim flash cartem dla konsoli Nintendo 64. Wystarczy cały proces przejść ze dwa razy aby później wykonywać już wszystko odruchowo, więc nie jest tak źle.

Loading

Basketball

Basketball

Aj, ale się pomyliłem! Chcąc odkurzyć wspomnienia z mojego dzieciństwa, napisałem o Basketball na Atari 2600. Tyle iż przypomniałem sobie, że tak naprawdę, za małolata, ogrywałem wersję na Atari 65XE! Gdy odpaliłem już tą właściwą wersję, postanowiłem podzielić się z wami wrażeniami z rozgrywki. Że co? Mówicie, że to ta sama gra tylko z lepszą grafiką i o czym tu w ogóle pisać? No cóż, najwyżej nie przeczytacie. Jeszcze tu jesteście? Ok, no to jedziemy.

Loading

PicoCart64

PicoCart64

W połowie roku 2022 pojawiły się pierwsze wzmianki o PicoCart64 dla konsoli Nintendo 64, czyli kartridżu zbudowanym w oparciu o Raspberry Pi Pico. Autorem projektu jest Konrad Beckmann, który wciąż nad nim pracuje i go rozwija, a całość ma status otwarty, dzięki czemu każdy może z niego skorzystać i sam złożyć sobie taki kartridż. Z końcem roku 2023 kod był już na tyle stabilny, że na portalach aukcyjnych zaczęły pojawiać się w pełni gotowe do pracy zestawy. Postanowiłem sprawdzić o co tyle szumu i poczyniłem zakupy, a efektem jest owa recenzja PicoCart64.

Loading

Świnka skarbonka '21

Świnka skarbonka

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. A na RetroAge coroczne opłaty za serwer i domenę...

Loading

Najnowsze galerie: