LiteRally
Sporty motorowe na całym świecie cieszą się niesłabnącą popularnością. Ryk silników, niesamowite prędkości, ryzyko, oraz adrenalina sprawiają, że Formuła 1, MotoGP, Speedway przyciągają setki tysięcy kibiców na tory wyścigowe, oraz miliony przed telewizory. Niestety ze sportami motorowymi wiążą się także wiekiem pieniądze. Drogie maszyny, kosztowny rozwój technologii, utrzymanie torów czynią całą zabawę bardzo elitarną. Na szczęście naprzeciw oczekiwaniom amatorów dwóch kółek wyszedł polski biznesmen Gorgh, który jakiś czas temu dorobił się fortuny organizując „The Rescue Expedition”. Dzięki wsparciu firm Atari oraz Retronics udało się powołać do życia amatorską serię rajdów motocyklowych pod nazwą „LiteRally”.
Onimusha 3 Demon Siege
Wiele zrecenzowanych przeze mnie gier wiązało się u mnie z mniej lub ciekawszą historią ich odkrycia. Onimusha 3 Demon Siege jest tu jednak wyjątkiem. O grze usłyszałem kiedyś w jednym z programów poświęconych elektronicznej rozgrywce, emitowanym w telewizji 4 Fun TV. Nie posiadałem jednak wtedy Playstation 2 więc tylko wzruszyłem ramionami. Gdy już jednak nabyłem drugą konsolę stacjonarną Sony, tytuł ów mi się przypomniał. Jednak jako psychofan Japonii sceptycznie podchodziłem do pomysłu mieszania epok dawnego Kraju Kwitnącej Wiśni ze współczesną Francją. Nie byłem do końca przekonany czy ten patent wypali. Oj, jak bardzo się myliłem.
35-lecie Robbo z wybiórczą historią polskich gier w tle #3
"Robbo" nie było pierwszą stworzoną w Polsce grą komputerową. Nie było też pierwszą grą komputerową, która została wydana w naszym kraju. Ale było pierwszą grą, której po prostu się "udało". A sympatyczny robocik w tym roku obchodzi swoje 35 urodziny.
tbxx Artykuł, Publicystyka 1 komentarz do 35-lecie Robbo z wybiórczą historią polskich gier w tle #3
RH-Wii-2in1-001
Kilka lat temu firma Nintendo zaniechała już produkcji akcesoriów do konsol zarówno Wii jak i WiiU, które tym samym zostały wysłane na zasłużoną emeryturę. Nadal są jednak użytkownicy tego sprzętu a więc zapotrzebowanie na dodatki do tych konsol wciąż istnieje. Sytuacji zaradzić postanowiły po raz kolejny małe żółte ludziki, tym razem z firmy Huizhou Ronghui, którzy postanowili wypełnić lukę i wyprodukować kopię kontrolerów Wi Remote oraz Nunchuck.
Body Blows
Kiedy w 1991 roku na fali popularności Street Fighter II, salony zaczęły pękać w szwach od natłoku chętnych do obicia ryja koledze na szklanym ekranie, było już wiadomo, że właśnie zostały wyznaczone nowe trendy które w zasadzie przedefiniowały sposób rozgrywki tego gatunku gier. Rok później „Stritfajter” trafił pod strzechy dzięki licznym portom, w tym również na Amigę, inspirując tym samym pewnego młodego grafika. Danny Burke, bo o nim mowa, zauroczony wspaniałą oprawą w produkcji Capcomu, postanowił narysować trochę przykładowych animacji walki dwóch postaci i zaprezentował swoje dzieło znanemu wówczas na rynku amigowym producentowi Team17. Danny z miejsca dostał pracę i stał się odpowiedzialny za nową bijatykę Body Blows, która miała rzucić wyzwanie gigantowi.
Naprawa i konserwacja joysticków z mikrostykami
Każdy z nas ma swój ulubiony kontroler do gier i związane z nim obawy odnośnie jego kondycji. W moim przypadku jest to oparty na mikrostykach joystick Cheetah Mach II działający między innymi z komputerami Atari, Commodore, Amiga… W przypadku tego typu konstrukcji warto zadbać o odpowiednią konserwację urządzenia.
Demo Rewind 2 na Atari XL/XE #2
Druga część rozmowy o najnowszej, najlepszej produkcji na 8bitowe Atari, demo pt. „Rewind 2”
Demo Rewind 2 na Atari XL/XE #1
Komputery poza grami i programami użytkowymi wykorzystywane są do przeglądania stron internetowych, szeroko pojętej komunikacji, odtwarzania/wyświetlania multimediów – zdjęć, muzyki, filmów. Chyba że mówimy o retro komputerach, szczególnie tych 8bitowych, tu na szczęście działa demoscena – czyli sztuka z komputera. O najnowszej, najlepszej produkcji na 8bitowe Atari, demo pt. „Rewind 2” rozmawiam z koderem grupy Zelax – Świętym.
A8 Pico Cart
Komputery Atari z serii XL/XE ze względu na dużą popularność, małą awaryjność i bogatą bibliotekę tytułów – w tym kultowych polskich produkcji, stanowią bardzo ciekawą platformą zabaw z 8 bitowymi grami. Wczytywaniem oprogramowania z kaset zajmują się już tylko najbardziej sentymentalne jednostki, a odpowiednią prędkość odczytu zapewniają dopiero drogie stacje dysków lub ich dużo tańsze emulatory w postaci SIO2SD. Jeśli jednak chcemy tanio, szybko i wygodnie doskonałym wyborem może okazać się cartridge a dokładniej A8 PicoCart.
35-lecie Robbo z wybiórczą historią polskich gier w tle #2
"Robbo" nie było pierwszą stworzoną w Polsce grą komputerową. Nie było też pierwszą grą komputerową, która została wydana w naszym kraju. Ale było pierwszą grą, której po prostu się "udało". A sympatyczny robocik w tym roku obchodzi swoje 35 urodziny.
tbxx Artykuł, Publicystyka Brak komentarzy do 35-lecie Robbo z wybiórczą historią polskich gier w tle #2
Najnowsze galerie:
Komentarze
Fajny, zabawny tekst.
Recenzja na świetnym poziomie. Co do gry to wspominam ja bardzo ciepło.Choć z całej serii najwięcej czasu spędziłem przy Onimusha…
Dziękuje za miłe słowa. :) Seria zdecydowania zasługuje na większy rozgłos. Pamiętam, że rok temu na Netflix premierę miał serial…
Warto też odnotować, że w 2023 roku Bocianu (bardzo znany Atarowiec) stworzył Robbo dla PICO-8. Tutaj jest wzmianka: https://www.pouet.net/prod.php?which=94038 Tutaj…
Kalendarz
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
p
w
ś
c
p
s
n
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Świetny pomysł na tekst. Samej gry przyznaje, że nie znałem do tej pory. Trzeba się będzie bliżej przyjrzeć ;-)