AkcesoriumIntellivision

Intellivoice

Loading

Po blisko trzech latach tortur w więzieniach CIA, w maju 1982 r. konsola Mattel Intellivision przemówiła ludzkim głosem. Przesłuchań zaniechano w sierpniu 1983 r. – prawdopodobnie z powodu kłopotów z pamięcią ofiary.

Posiadanie wyróżniającego się na rynku produktu zwiększa szanse powiększenia zysków. Prawda stara jak handel nie była niczym nowym dla inżynierów koncernu Mattel. Zafascynowani wyprodukowanym przez General Instruments układem syntezy mowy „Orator”, postanowili wykorzystać go do budowy jednego z dodatkowych modułów dla konsoli Intellivision – nazwanego „Intellivoice”.

300’000 sztuk modułu wraz z trzema grami pojawiło się na półkach amerykańskich sklepów 6 maja 1982 r. Niestety ze względu na wysoką cenę Intellivoice (100$) a także wysoką cenę gier (45$) premierowe egzemplarze bardzo długo zalegały w sklepowych magazynach. Sytuacji nie uratowało wypuszczenie dodatkowych gier (w sumie z modułu Intellivoice korzystało „aż” 5 pozycji).

Problemem były również ograniczenia techniczne urządzenia – Intellivoice posiadało 2kB pamięci ROM z zapisanymi podstawowymi danymi mowy takimi jak „cyfry”, wyrazy „enter”, „clear”, „and”, „or” oraz „Mattel Electronics Present”. Pozostałe dane zapisywane były na cartridge z grami, a te dysponowały bardzo małą ilością (jak na potrzeby danych mowy) pamięci: 4kB-8kB. Skutkowało to zapisem danych z najmniejszą możliwą jakością (mowa jest bardzo niewyraźna i bardzo często trudno rozpoznać wydawane polecenia). Brak miejsca powodował także duże uproszczenia samych gier.

Jak wspomniałem wcześniej Inttelivoice przybrał formę dużego cartridge, do konsoli podpinamy go właśnie przez gniazdo, do którego zazwyczaj wkładamy gry. Z prawej strony modułu znajduje się kolejne gniazdo, do którego wkładamy cartridge z grami. Na froncie Intellivoice znajdziemy jeszcze pokrętło regulacji głośności – moduł wykorzystuje fakt bezpośredniego połączenia jednego ze styków portu cartridge z wejściem audio modulatora TV konsoli, dlatego też możemy ustawić głośność mowy niezależnie od głośności dźwięku generowanego przez konsolę. W praktyce, ze względu na niską jakość mowy ustawiamy głośność modułu na maksimum.

Wszystkie 5 gier obsługujących Intellivoice możemy uruchomić bez podłączania modułu, jednak pozycje te stają się w tym przypadku praktycznie niegrywalne, gdyż zazwyczaj rozgrywka polega na wykonywaniu poleceń przekazywanych za pomocą mowy.

Koncern Mattel planował także wydanie modułów w wersji międzynarodowej „International Intellivoice” z zapisanymi w pamięci słowami, w językach francuskim, niemieckim oraz włoskim. Plany te, tak samo jak pasującego stylem do odświeżonej wersji Intellivision modułu „Intellivoice II” pozostały tylko i wyłącznie na papierze.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.