RetroAge Akcesorium, PlayStation PSOne LCD Screen
AkcesoriumPlayStation

PSOne LCD Screen

Loading

Arcyważny mecz o mistrzostwo trzeciej ligi hokeja na lodzie, czy kolejny odcinek serialu „M jak mdłości” ? Podczas walki rodziców o władzę na pilotem do TV konsolowy gracz był bez szans. W dużo lepszym położeniu były zastępy grzybiarzy, których maszyny do pasjansa i sapera były wyposażone w dedykowane monitory (PC Master Race rulez). Na szczęście z pomocą dla konsolowców przyszła firma Sony wypuszczając niewielki ekranik LCD podpinany do PSOne (4thePlayers).

Wraz z pierwszymi przeciekami dotyczącymi prac Sony nad konsolą PlayStation 2 pojawiły się również informacje o planowanej produkcji ulepszonej wersji pierwszego PlayStation z kodowym oznaczeniem „1.5”. Jak zwykle z dużej chmury spadł mały deszcz i tak 7 lipca 2000r. na japońskim rynku zadebiutowała pomniejszona wersja PlayStation pod nazwą PSOne. Natomiast pochodzące z przecieków ulepszenia w postaci szybszego odczytu danych z CD oraz filtrowania tekstur pozostały jedynie funkcjami kompatybilności wstecznej na konsoli PlayStation 2.

Poza gniazdem służącym do podłączenia zasilania oraz wyjściem AV na tylnej ściance PSOne znalazły się również dwa otworki mające w przyszłości posłużyć do podpięcia zapowiedzianego przenośnego ekranu. Niestety „później” oznaczało 12 października 2001r. a półtorej miesiąca później pojawiły się oficjalne zestawy „PSOne Combo” składające się z konsoli oraz dedykowanego ekranu.

Do pełni szczęścia zabrakło jedynie przenośnego źródła zasilania – niestety stosowne zostały wyprodukowane jedynie przez firmy „trzecie” (które dużo wcześniej wypuściły również swoje wersje ekranów), natomiast Sony zaoferowało jedynie zasilacz podłączany do gniazdka zapalniczki samochodowej.

Wyprodukowany przez Sony ekranik LCD otrzymał w Japonii oznaczenie SCPH-130, natomiast jego Amerykański odpowiednik SCPH-131. Zgodnie z przyjętą numeracją europejscy gracze powinni się spodziewać urządzenia z symbolem SCPH-132, dlatego też, oznaczenie SCPH-152 możemy uznać za pewnego rodzaju niespodziankę. Zmianę w sposobie numeracji może tłumaczyć fakt, iż ekrany japońskie oraz amerykańskie posiadają odświeżanie obrazu o częstotliwości 60Hz, natomiast ekran europejski 50Hz.

Wyprodukowany przez Sony zestaw składa się z 2 elementów połączonych zawiasami. Pierwszy element stanowi moduł przykręcany do tylnej ścianki PSOne, po jego wewnętrznej stronie znajdują się wtyki zasilania oraz AV (dość luźno osadzone w obudowie – niwelując możliwość ich uszkodzenia podczas montażu/demontażu zestawu), natomiast na zewnętrznej części znajdziemy gniazdo zasilania, wyjście AV (takie samo jak w konsoli), gniazdo słuchawkowe (jack 3.5mm) oraz gniazdo wejściowe AV (również jack 3.5mm – odpowiedni kabel należy zakupić oddzielnie). Drugi element przybrał kształt klapki przykrywającej napęd CD konsoli, gdzie został umieszczony ekran LCD oraz przyciski regulacji jasności ekranu oraz głośności, poniżej „klapki” element przyjmuje kształt podstawki wyrównującej położenie ekranu z oryginalną klapką napędu CD (element podpinany z tyłu konsoli zwiększa jej „głębokość”) i w tej części umieszczono 2 stereofoniczne głośniki o mocy 1W. Zastosowane zawiasy pozwalają otworzyć zestaw o kąt 165 stopni.

Jako element wyświetlający zastosowano 5” ekran LCD z matową matrycą TN o rozdzielczości 320×240 pikseli, co w zupełności wystarcza do większości oferowanych na PlayStation gier. Wyświetlany obraz cechuje zbyt mocne podbicie czerwieni (niestety oficjalnie nie mamy wpływu na ustawienia kolorów). Nie powinniśmy natomiast narzekać na kąty widzenia w poziomie, czego już niestety nie można powiedzieć o kątach w pionie. Nie przyglądałem się natomiast niepożądanemu smużeniu obrazu, gdyż przy tej wielkości ekranu nie miało to dla mnie żadnego sensu.

Testowany ekran w wersji japońskiej nie zadziałał z konsolą europejską – co objawiało się wyświetlaniem skaczącego czarno-białego obrazu. Identyczna sytuacja występuje po podpięciu zewnętrznego źródła obrazu PAL. Ewentualnie możemy pokusić się o podpięcie innej konsoli umożliwiającej wysyłanie sygnału PAL 60Hz – w tym przypadku otrzymamy stabilny, lecz nadal czarno-biały obraz.

Ogólnie całość nawet dziś prezentuje się bardzo dobrze – niewielkie gabaryty zestawu umożliwiają bezproblemowe przenoszenie i używanie konsoli w niedostępnych wcześniej miejscach a po zakupie odpowiednich przejściówek lub akumulatorów stworzymy z PSOne prawdziwą w pełni przenośną konsolę.

Na koniec mała uwaga odnośnie zasilania – mimo iż zasilacz do ekranu przypomina ten dołączony do konsoli, posiada o 1A większą wydajność prądową. Dlatego też podpinając pomyłkowo zasilacz PSOne możemy narazić się na jego uszkodzenie.

Autor

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.