RetroAge Akcesorium, Saturn Video CD Card
AkcesoriumSaturn

Video CD Card

Loading

Nareszcie koniec męki! W ulubionej gazecie mamy dorzucili gratis płytę z Panem Tadeuszem. Zamiast cierpieć katusze i składać literki możemy walnąć się na kanapę jak przystało nowoczesnemu człowiekowi i oglądnąć równie nudny, ale przynajmniej krótszy film, to powinno wystarczyć na dwóję. Ale cóż to? Nasz super-duper zaawansowany odtwarzacz blu-ray szumi, krztusi się i nie reaguje na włożoną płytę. W przypływie rozpaczy patrzymy uważniej i naszym oczom pokazuje się po stokroć przeklęty napis: Video-CD.
Lecz nie lękajcie się, bo oto dziadzio Saturn pewniej chwyta laseczkę, dociska wysuwającą się z tylnej kieszeni kartę z kodekami i pędzi na ratunek.

Co tu dużo mówić Video-Cd to poprzednik już dziś powoli odchodzącego do lamusa Video-DVD coraz szybciej wypieranego przez Blu-ray oraz VOD. Sam standard nie był idealny i w większości krajów cywilizowanych szybko trafił do kosza, ponieważ nie był w stanie wytrzymać konkurencji z ładniejszym zapisem analogowym (kasety SVHS). Jednak w chwili premiery rozszerzenia VCD wciąż miał spore szanse i Sega postanowiła stworzyć kartę zawierającą kodeki i rozszerzającą możliwości ich najnowszej konsoli potencjalnie zmieniając ją w kombajn multimedialny.
Używanie odbywa się poprzez wpięcie karty z tyłu konsoli (nad baterią) i włożenie do czytnika płyty Video-CD. Po prawidłowym wykryciu płyty konsola przechodzi do menu ze standardowymi przyciskami potrzebnymi do oglądania filmu.
Nie jestem do końca pewien jak wygląda sprawa z kompatybilnością, ale japońska karta w japońskiej konsoli pozwala oglądać polskie filmy.

To tyle o smutnych losach Tadeusza i formatu, w jakim go zapisano, w końcu jesteśmy graczami a domyślnie gracze grają. Z pewnością większość z osób, które miały styczność z grami na Segę Saturn i na przykład Sony PlayStation zauważyła wyraźne różnice pomiędzy jakością przerywników filmowych w grach na obydwie konsole z wyraźną przewagą tego, co widzieliśmy na konsoli Sony. Nie będę się tu wdawał w techniczne szczegóły, jednak pocieszę was, że i na to jest czasami rada, a to właśnie dzięki karcie z kodekami Video-CD. Część gier udostępnionych w Japonii zawierało w sobie dwa zestawy filmików: jedne, brzydsze były odtwarzane, jeśli gra nie wykrywała kodeków, natomiast drugie zastępowały te pierwsze, jeśli karta została wykryta.
Tu jednak pojawia się problem, ponieważ gry te nigdy nie zostały wydane poza Japonią a nawet, jeśli to pozbawione możliwości odtworzenia filmów lepszej jakości.

Same karty zostały wydane w Japonii, innych krajach Azji oraz Europie omijając USA, istniały także konsole wydane na rynek azjatycki z wbudowanymi kodekami (Hi-Saturn). Same karty były produkowane przez Segę (Japonia i Europa), Hitachi (Japonia) oraz JVC-Victor (Japonia).

Lista kompatybilnych gier (prawdopodobnie niepełna):

Chisato Moritaka: Watarasebashi/Lala Sunshine
Falcom Classics (disc 2 of the limited edition)
Gungriffon (Japanese version only)
Lunar: Silver Star Story MPEG-ban
Moon Cradle
Sakura Taisen Hanagumi Tsuushin
Sakura Taisen Jouki Radio Show
Vatlva
Wangan Dead Heat + Real Arrange
Yuukyuu Gensoukyoku Hozonban Perpetual Collection
Yuukyuu no Kobako Official Collection
Yoshiyuki Sadamoto Illustrations

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.