Akcesorium3DSSwitchWii U

amiibo

Loading

amiibo – to seria figurek (a także kart) z bohaterami z gier Nintendo. Figurki te skanuje się czytnikiem NFC (Near Field Communication) umieszczonym w konsolach Nintendo Wii U i w przenośnych nowszych systemach NEW Nintendo 3DS / 3DS XL. Odczyt danych z figurki w grach odblokowuje zależnie od tytułu drobne dodatki (np strój dla postaci, dodatkowe misje lub nowe umiejętności). Zobaczcie, czym jest amiibo i jak się prezentują!

Tego typu figurki stworzyły gatunek zwany Toys-to-life, gdzie fizyczne „zabawki” mogą ożyć w grze video. Figurki amiibo powstały dzięki popularności „zabawek” Skylanders (od Activision) i Disney Infinity (od Disney’a). Nintendo wyczuło biznes i stworzyło dla siebie podobny model sprzedaży figurek współpracujących z grami. Producent tworzy różne tytuły kompatybilne z amiibo, z różnych serii: Animal Crossing, Kirby, Super Mario, The Legend of Zelda, Splatoon, Yoshi, Star Fox, oraz wielu innych.

Dla przykładu figurki Skylanders, które spopularyzowały „zabawki” z gatunku Toys-to-life wykorzystywane były tylko w jednej grze, która na przestrzeni kilku lat przerodziła się w serię.

Konsole, które współpracują z amiibo to tak jak wspomniałem na wstępie: Nintendo Wii U i przenośne nowsze systemy NEW Nintendo 3DS / 3DS XL. Czytnik NFC w Wii U umieszczony jest w kontrolerze Wii U GamePad (pod krzyżakiem). W konsolach przenośnych czytnik znajduje się pod dolnym ekranem dotykowym.

Nintendo chcąc zapewnić wszystkim użytkownikom obecnych na rynku konsol możliwość korzystania z figurek wprowadziło jako osobną przystawkę – czytnik amiibo. Urządzenie to dedykowane jest do starszych konsol przenośnych Nintendo 3DS / 3DS XL / 2DS, które nie posiadają wbudowanego czytnika NFC.

* nowa zapowiedziana konsola Nintendo Switch, która zostanie zaprezentowana 13.01.2017 również ma być kompatybilna z amiibo.

Różne kolekcje / serie

Pierwszy wypust figurek (28.11.2014r.) należał do kolekcji Super Smash Bros. i był równoczesny z premierą gry na stacjonarnej konsoli Nintendo Wii U. Gra oferuje do wyboru nie tylko postacie Nintendo, dlatego tytuł ten na start i debiut amiibo został znakomicie przemyślany. Takim posunięciem zaplanowano sprzedaż znanych postaci z gier: między innymi Pac-Man’a, Sonic’a i Mega Man’a, a także oczywiście flagowych bohaterów z gier Nintendo (Mario, Link, Donkey Kong, Star Fox…). Dobra sprzedaż zaowocowała tym, że Nintendo poszło za ciosem i zaczęło wydawać inne kolekcje, a także figurki niezwiązane z większą serią, a jedynie dodawane i przeznaczone do wybranych gier, np Chibi-Robo i Shovel Knight.

amiibo to nie tylko figurki (ale że jest ich więcej i są bardziej zróżnicowane to nadużywam słowa „figurka” opisując amiibo). Dla serii gier Animal Crossing dla konsol Nintendo Wii U oraz przenośnych systemów z rodziny Nintendo 3DS producent postanowił wydać serie kart wraz z albumem dla kolekcjonerów.

Ceny figurek amiibo wahają się w granicach 50-70zł. Można też kupić zestawy gra + amiibo co jest bardziej atrakcyjne cenowo, gdyż gra powiększona o figurkę kosztuje średnio 30-40zł więcej (cena figurki w zestawie). Obecnie na rynku można już kupić starsze amiibo na przecenach za 30-40zł jako nowe.

Z ciekawostek: najdroższym amiibo jest „figurka”, a raczej „pluszak” Mega Yarn Yoshi, którego kupić można od około 150zł.

Jakie gry wykorzystują amiibo i co umożliwiają?

Lista stale się wydłuża, pojawiają się nowe gry, a także figurki wydane specjalnie dla danego tytułu.

Zależnie od gry są to różne dodatki. Dla przykładu w Splatoon posiadając figurkę z bohaterem z gry można odblokować dodatkowe wyzwania (w tym przypadku dostajemy dostęp do około 20 misji – co wydłuża czas spędzony z grą). W Mario Kart 8 skanując kompatybilne amiibo można odblokować kombinezon z podobizną postaci (z figurki) dla naszego Mii. Co ważne, nie wszystkie amiibo kompatybilne są z wszystkimi grami. Na stronie Nintendo UK ( http://www.nintendo.co.uk/amiibo-/amiibo-892173.html ) można sprawdzić jakie figurki / karty odczyta dana gra i co umożliwia.

Większość gier po zeskanowaniu amiibo odblokowuje jakąś dodatkową zawartość, opcjonalną będącą bonusem dla posiadaczy figurek. Jest tylko jeden tytuł Super Smash Bros. (Wii U / 3DS), który po zeskanowaniu może zapisać dane na figurce, ale też nie jest to nic specjalnego. Grając konkretnym bohaterem na amiibo możemy zapisać jego level – poziom doświadczenia, który wymaksowaliśmy. Później skanując figurkę (odczytujemy z niej dane) i gramy swoim wypasionym zawodnikiem.

Warto też wiedzieć, że nie wszystkie gry są na pudełkach oznaczone symbolem amiibo.

Tytuły tworzone już z myślą o współpracy z figurkami posiadają symbol na froncie pudełka (prawy górny róg), oraz różne dodatkowe oznaczenia z tyłu.

Kilka tytułów (np. takie jak Captain Toad Treasure Tracker czy Mario Kart 8) nie posiadają żadnej wzmianki o amiibo na pudełku. Te gry dostały stosowną łatkę, dzięki której można już używać figurek i odblokować dodatkową zawartość.

Gry dedykowane amiibo

Większość ostatnio wydanych gier Nintendo jest kompatybilnych z amiibo, ale nie wszystkie. Powstały także gry dedykowane dla figurek, są to:

amiibo Touch & Play Nintendo Classics Highlights (Wii U)

Jest to zlepek kultowych gier Nintendo z czasów NES’a / SNES’a, a raczej ich wycinków. Posiadając np figurkę Mario odblokowałem Kirby Super Star (SNES), amiibo Yoshi pozwolił mi grać w Super Mario World (SNES), a figurka Donkey Kong udostępniła grę Metroid (NES). Wspomniane tytuły to nie pełne gry, a po prostu wybrane sceny / poziomy, na których można poszaleć przez 180 sekund, po czym gra się kończy. Można to nazwać wersją gier demo, ale aby je odblokować trzeba posiadać karty / figurki amiibo.

Mini Mario & Friends amiibo Challange (Wii U / 3DS)

W Kwietniu 2016 Nintendo wypuściło na rynek darmową grę, którą z cyfrowego sklepu Nintendo eShop można pobrać na konsole stacjonarne Nintendo Wii U i przenośne systemy z rodziny Nintendo 3DS. Posiadając przynajmniej jedną figurkę możemy zagrać kilka / kilkanaście leveli. Po pewnym czasie, aby grać dalej, należy posiadać odpowiednie figurki, dzięki którym będzie można odblokować małe światy wykonane pod konkretną postać i jej właściwości. Tytuł ten docelowo wymaga figurek z postaciami ze świata Mario, ale jeśli takich nie posiadamy (mamy np Zeldę, Kirbi’ego lub jakiegoś Pokémon’a) to i tak możemy zagrać podstawowych kilka plansz.

Podsumowanie

Początkowo uważałem amiibo za figurki fajnie wykonane, ale niewnoszące wiele do gry (np. kombinezon dla Mii w Mario Kart 8). Posiadałem też jakieś inne „zwykłe” figurki z bohaterami Nintendo, dlatego zakup droższych amiibo sobie odpuściłem. Ceny figurek często są też w cenie gry z wydania SELECT, lub gier używanych, a ich funkcje niezbyt ciekawe. Teraz jednak, gdy minęło już trochę czasu od premiery można pomyśleć o zakupie figurki na przecenach. Ukazały się też nowe serie, a i same amiibo są lepiej i ładniej wykonane. Takie tytuły jak Splatoon umożliwiające rozegranie dodatkowych wyzwań oraz gra dedykowana dla figurek Mini Mario & Friends amiibo Challange (jedna z moich ulubionych serii Mario vs. Donkey Kong) sprawiły, że jednak chcę posiadać kilka amiibo na własność.

Doceniłem też te figurki – są naprawdę fajnie wykonane. Nie wszystkie oczywiście mogą się każdemu podobać, ale jeśli lubicie wybranych bohaterów z gier Nintendo to z pewnością będziecie rozważać zakup jakiejś figurki w przyszłości.

Autor

Komentarze

  1. Szczegółowo ugryziony temat. Same figurki raczej dla zbieraczy takich rzeczy lub dzieciaków. Tak czy siak dla producentów żyła złota. Kumpel który ma sklep z grami ma dziesiątki figurek (głównie Skylanders), dzieciaki za opłatą mogą wymieniać figurki.

  2. Fajny artykuł, poruszę tylko wzmiankę, że tytuły, które pierwotnie nie mają znaczka Amiibo w pierwszym wydaniu jak Captain Toad, posiadają go już w wersji „Nintendo Selects” (jeżeli gra została w tym wydana w tej serii) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.