Pierwsze gry video począwszy od „Tennis for Two” używały analogowego sterowania obiektami w postaci potencjometrów . Potencjometry w formie pokręteł (lub rzadziej suwaków) były podstawowymi kontrolerami dla konsol pierwszej generacji. Kultowy w pewnych kręgach joystick Atari CX40 pojawił się dopiero rok po premierze konsoli Atari 2600 jako tańszy zamiennik joysticka model CX10. Mimo iż od tej pory joysticki były podstawowymi kontrolerami dla konsol oraz komputerów Atari, nadal ukazywały się gry wymagające lub obsługujące analogowe sterownie. Do ich obsługi przeznaczone były kontrolery „Paddles” (w Polsce występujące pod nawą „wiosełka” lub „rakietki”) Atari CX30. Pod koniec 2023r. Atari wypuściło bazującą na emulacji konsolę Atari 2600+ dostępną z repliką klasycznego joysticka z oznaczeniem CX40+ oraz możliwością zakupu paddles – Atari CX30+.
Kontroler CX30+ mogliśmy zakupić w zestawie z grami „4 Games in 1 Cartridge” w cenie 169PLN a od maja 2024 roku oddzielnie w cenie 139PLN. Decydując się na zestaw z grami bez problemu przetestujemy go zarówno na nowoczesnej konsoli Atari 2600+ jak i zabytkach – klasycznym Atari VCS/2600 lub Atari 7800. Zawarte na cartridge tytuły „Breakout”, „Canyon Bomber”, „Night Driver” oraz „Video Olympics” pozwalają dość szybko odkryć potencjał tego typu kontrolerów. Największym minusem zestawu jest fakt, iż dołączone gry są w systemie NTSC, co nie przeszkadza konsoli Atari 2600+ natomiast w przypadku klasyków w systemie PAL mamy do czynienia z pozmienianymi kolorami (kto grał w „River Raid” z różową wodą wie o czym piszę).
Pisząc o CX30+ (a także klasycznym CX30) tak naprawdę mamy do czynienia z dwoma kontrolerami zakończonymi jedną wspólną wtyczką (DB9) dlatego bez problemu pobawimy się z drugą osobą w grach z trybem dla dwóch graczy. Ponieważ do konsol i komputerów Atari możemy podłączyć po dwa zestawy kontrolerów kupując drugi zestaw wiosełek w wybranych grach możemy pobawić się w aż cztery osoby.
Kontroler CX30+ jest dość lekki i wygodnie leży w dłoni. Na górnej powierzchni wiosełka znajduje się wzniesienie 20mm a na nim pokrętło potencjometru o średnicy ok 45mm i wysokości 20mm. Pokrętło pracuje w zakresie ok. 330stopni blokując się w skrajnych pozycjach. Całość pracuje dość lekko umożliwiając dużą precyzję sterowania obiektami. Na dłuższej bocznej krawędzi umieszczono jeden przycisk „fire”. Przewód o długości 152cm (z wtyczką) wystarcza w przypadku dwóch graczy, jednak w przypadku czterech może zrobić się trochę ciasno.
Ponieważ paddles działają tylko z wybranymi grami powstaje pytanie czy warto? Na Atari 2600 powstało około 30 tytułów wymagających tego typu kontrolera, drugie tyle możemy zagrać na 8bitowych komputerach Atari z którymi CX30/30+ także działają. Współcześnie możemy bez problemu zagrać w różnego rodzaju odświeżone lub emulowane wersje takich klasyków jak „Pong” czy „Breakout/Arkanoid” gdzie sterowanie w jakiś sposób dostosowano do klawiatur, joysticków i joypadów. Jednak porównując je z klasycznymi wersjami, sterowanie wiosełkami pozwala uwolnić pełen potencjał tych tytułów zapewniając niesamowitą prędkość i precyzję sterowania.