RetroAge Artykuł, Varia Buty Relaks
ArtykułVaria

Buty Relaks

Loading

Relaksy to przejaw geniuszu polskiego przemysłu obuwniczego pretendujący do miana kozaków. Producentem tego cuda były Nowatorskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale” w Nowym Targu. Wykonane ze swoistej odmiany ortalionu w połączeniu z plastikową podeszwą były bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną marką butów w latach 80tych XX wieku. Cechą charakterystyczną obuwia było wielkie tandetne logo „Relaks” umieszczane zazwyczaj na zewnętrznych stronie górnej części buta.

Jak wieść gminna niesie Relaksy to polska wersja zimowego obuwia, przywiezionego z zachodu przez samego dyrektora przedsiębiorstwa „Podhale”. Przytargał je z urlopu i kazał zrobić podobne tyle, że z naszych materiałów, tak aby przy super niskim nakładzie stworzyć obuwie przystępne dla każdego Polaka.

Relaksy są więc potomkami butów typu „apres-ski”, popularnego szczególnie w krajach alpejskich, czyli „to co się robi i zakłada po zjeżdżaniu na nartach”. Do gigantów typu Austria czy Szwajcaria, których to staraliśmy się naśladować było nam daleko, ale jednak rodzime obuwie które w niczym zachodniemu nie ustępowało (przynajmniej teoretycznie) stworzyć się udało.

W sprzedaży, która odbywała się oczywiście przez zapisy w zeszycie u „Pani Krysi” w sklepie obuwniczym, znajdowały się raczej mniejsze rozmiary, co pozwoli sugerować, że ta jakże wyrafinowana oferta skierowana została głównie do dzieci i młodzieży. Tak też i było w rzeczywistości, bowiem kiedy nadchodziła zima w szkołach pojawiały się bachory w obuwiu z Podhala. Dziś uznawane za wyjątkowo obciachowe, ale w latach osiemdziesiątych wśród części dzieciaków były synonimem swoistego lansu, bowiem Relaksy do tanich nie należały. Stawały się jednak znienawidzone przez uczniów wraz z nadejściem pierwszych śniegów. Wtedy to okazywało się, że anty-poślizgowe podeszwy w pełni dyskwalifikują je w zabawach „po szkole”. Właściciele Relaksów mogli zapomnieć o zjeżdżaniu „na butach” z górki, a nawet ślizganiu się po zamarzniętych kałużach!

Obuwie dostępne było w wielu wersjach kolorystycznych od białych przez beżowe, czerwone, a na granatowych kończąc. Fasonów również było kilka rodzajów, ale najpopularniejsze to oczywiście te klasyczne na płaskiej podeszwie. Do dnia dzisiejszego buty „Relaksy” jak zwykło się je nazywać, są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli późnego PRLu, a sukces jaki odniosły sprawił, że dorobiły się nawet podróbek (oczywiście bez charakterystycznego logo) wykonywanych przez innych producentów. Niestety ten jakże zacny produkt zniknął już na stałe z naszego rynku, bowiem w połowie lat 90tych ubiegłego wieku, zakłady „Podhale” upadły kończąc tym samym ponad dziesięcioletnią przygodę polskiego społeczeństwa z Relaksami. Pozostaje nam jedynie wspominać z rozrzewnieniem wspaniałe chwile, kiedy to połowa społeczeństwa chodziła w takim samym obuwiu (i to akurat w Relaksach), bo innego po prostu nie było.

Warto zobaczyć:
Strona kolekcjonera butów „Relaks”

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.