RetroAge Akcesorium, Nintendo 64 Controller Pak 1Mega
AkcesoriumNintendo 64

Controller Pak 1Mega

Loading

Jak sama nazwa wskazuje jest to Controller Pak o pojemności 1 Megabajta, a więc 4 razy większy od analogicznego urządzenia produkowanego przez firmę Nintendo.

Na tym urządzeniu można zapisywać informacje/dane z gier które mają przewidziane w opcjach użycie tego urządzenia – jeśli gra obsługuje Controller Pak’a to wówczas taka informacja znajduje się na pudełku z grą. Ponieważ konsola Nintendo 64 posiada dla Controller Pak’a domyślne adresowanie w zakresie do 256 KB (co przekłada się na wartość 123 bloków), użyto rozwiązania identycznego jak w większości pamięci „niestandardowych” – podzielono pamięć na 4 niezależne strony (page), pomiędzy którymi możemy poruszać się poprzez 1 sekundowe przytrzymanie przełącznika widocznego na odwrocie Controller Pak’a. W praktyce jednak metoda ta jest nieco uciążliwa. Urządzenie nie ma żadnego interfejsu zewnętrznego, przez co nigdy nie wiadomo która ze stron jest aktualnie używana. Sytuacje pogorsza jeszcze bardziej fakt, że po wyciągnięciu urządzenia z Pad’a informacja o aktualnie włączonej stronie przepada, więc po ponownym włożeniu do Pad’a znów trzeba przełączać się pomiędzy stronami. Jak można się domyśleć zapisywanie na ostatniej (czwartej) stronie potrafi doprowadzać do szału.

Jak to w większości niestandardowych wynalazków bywa, również i w tym przypadku zdarzają się sytuacje gdzie nie da się wykorzystać wszystkich zalet tego urządzenia. W niektórych grach obecność Controller Pak’a sprawdzana jest już na starcie gry i natychmiast wczytywane są dane – w takiej sytuacji użytkownik najzwyczajniej w świecie nie zdąży przełączyć się pomiędzy stronami.
Zaletą urządzenia jest bezpośredni dostęp do baterii (3V) podtrzymującej stany gry, dzięki czemu po jej wyczerpaniu nie trzeba rozkręcać Controller Pak’a w celu jej wymiany. Wystarczy tylko wysunąć szufladkę, zmienić baterie i gotowe. Rozwiązanie jak najbardziej godne uwagi.
Opisywane urządzenie jest dość interesujące i do tego niedrogie, co z pewnością zachęci do zakupu wielu użytkowników Nintendo 64. Polecam szczególnie tym nagminnie grającym w gry piłkarskie, które jak wiadomo zapisują na Controller Pak’u zazwyczaj bardzo dużo danych. Urządzenie jest popularne i bardzo łatwo dostępne dzięki czemu nie ma problemów z jego zakupem. Bardziej wymagającym posiadaczom N64 polecam jednak inne, podobne akcesoria o nieco lepszych rozwiązaniach.

Producent: bliżej nieokreślony
Pojemność: 1 MB (4 strony, 492 bloki)

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.