RecenzjaDreamcast

Crazy Taxi

Loading

Dreamcast w latach swojej świetności był najlepszą konsolą dla wielbicieli gier automatowych. Spośród wielu tytułów, które wprost z salonów gier trafiły do czytnika „makarona” – Crazy Taxi należy do najciekawszych. Gra w 1999 roku ukazała się na automatach Segi zbudowanych na płycie Naomi (New Arcade Operation Machine Idea) będącą w istocie Dreamcastem z większą ilością pamięci, a z Naomi już tylko krok na domową platformę Segi gdzie gra trafia rok później. W roku 2001 ukazują się konwersje na PlayStation 2, GameCube i PC.

W grze wcielamy się w role kierowcy taksówki. Naszym zadaniem jest dostarczenie pasażera z punktu A do punktu B w jak najkrótszym czasie. Zapytacie, co w tym takiego rewelacyjnego? Faktycznie na pierwszy rzut oka wygląda to banalnie. Ale myślę, że po przeczytaniu kilku następnych akapitów zmienicie zdanie.

Do wyboru mamy jednego z czterech kierowców różniących się nieco stylem jazdy. Gus ze swoją przyciężkawą maszyną świetnie nadaje się dla początkujących. B.D Joe to propozycja dla graczy lubiących szybką i efektowną jazdę, ale wymaga większych umiejętności. Pozostali to Gena i Axel których auta plasują się gdzieś pośrodku.

Przed nami dwa miasta stylizowane na San Francisco. Jedno pochodzi wprost z automatu a drugie stworzono na potrzeby wersji konsolowej. Po chwili lądujemy za kierownicą taksówki. Dopiero teraz widać ogrom i złożoność Crazy Taxi. Metropolia imponuje wielkością. Na taksówkarzy czekają szerokie autostrady, niezliczone ulice, skróty i przesmyki. Nie zabraknie również skoczni pozwalających wykonać szalone akrobacje.

Jeśli szukacie prostej i nieskomplikowanej rozrywki to dobrze trafiliście. Samochód prowadzi się łatwo i przyjemnie, świetnie oddane jest uczucie prędkości. W tle przygrywa dobra muzyka, świeci słoneczko, a klienci na każdym rogu grzecznie czekają na taryfę. Jednak Crazy Taxi to nie tylko beztroskie pomykanie po mieście. Dla graczy, którzy poświęcą trochę wysiłku na dobre poznanie mapy i dopieszczenie swoich umiejętności gra ma do zaoferowania znacznie więcej. Opanowanie kontrolowanych poślizgów wymaga nieco czasu, ale opłaca się to wielce. Klienci bardzo lubią efektowną i ryzykowną jazdę. Długie poślizgi, skoki, jazda na dwóch kołach powodują prawdziwy wysyp kasy od zachwyconego pasażera. Gra bardzo promuje widowiskową jazdę, ale ważna jest również płynność i łączenie ewolucji w swoiste kombosy. Długi efektowny poślizg, minięcie innego auta na grubość lakieru i na koniec piękny skok – sowity napiwek gwarantowany. Oczywiście nie ma mowy o realiźmie, jest to arcade w najczystszej postaci stawiający na maksymalną radochę i przyjemność z grania.

A teraz słowo o oprawie audiowizualnej. Grafika prezentuje się naprawdę okazale. Crazy Taxi to jedna z ładniejszych gier na Dreamcasta. Modele kierowców i taksówek są szczegółowe i ładnie animowane. Nieco gorzej jest z postaciami przechodniów i innymi pojazdami, które są dość kanciaste i często się powtarzają. Z rzadka zdarzają się chrupnięcia animacji, ale są to przypadki incydentalne i nie przeszkadzają w grze. Samo miasto jak pisałem jest naprawdę duże i zróżnicowane. Są dzielnice typowo podmiejskie z niską zabudową. Jest centrum zapełnione biurowcami i domami towarowymi. Nie zabrakło dzielnicy nadmorskiej z przystanią i błękitnym oceanem(można jeździć pod wodą). Z głośników usłyszymy The Offspring i Bad Religion. Ich energetyczne i szybkie utwory doskonale dopasowują się do radosnego klimatu gry. Efekty dźwiękowe takie jak: warkot silnika, standardowe odgłosy miasta, pokrzykiwania klientów i przechodniów trzymają solidny poziom.

Crazy Taxi to niewątpliwie gra warta uwagi. Oferuje graczowi sporo prostej i bezpretensjonalnej rozrywki na wysokim poziomie, choć przyznaję, że w większych porcjach potrafi znużyć powtarzalnością. Idealny tytuł do wyluzowania się przy konsoli po ciężkim dniu. Kilka minut za kierownicą taksówki wprawi każdego w dobry nastrój.

Ocena ogólna

Crazy Taxi

DREAMCAST

Grafika
80%
Dźwięk
80%
Grywalność
80%

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.