RetroAge Artykuł, Relacja Dawne Komputery i Gry Wrocław 2013 – Relacja
ArtykułRelacja

Dawne Komputery i Gry Wrocław 2013 – Relacja

Loading

DKiG to największa cykliczna retro impreza w kraju, poświęcona tematyce starych komputerów, gier i konsol. Dawne Komputery i Gry łączą w sobie interaktywną wystawę z prelekcjami i różnorodnymi konkursami. Tegoroczna pierwsza edycja odbyła się we Wrocławiu w dniach 6-7 kwietnia w Domu Kultury „Bakara„.

Dzień 0

Tym razem Retroage postanowiło rozpocząć przygotowania dzień wcześniej rozkładając przynajmniej część sprzętu, a nie jak to zwykle bywało przybywając na ostatnią chwilę, zadowalając się ostatnim dostępnym miejscem wystawienniczym „za filarem”. Koło godziny 23 podczas poszukiwania tajemniczej Bakary jadąc 20km/h i rozglądając się gdzie by tu skręcić, żeby trafić na miejsce przypadkowo wymusiłem pierwszeństwo na radiowozie co skończyło się niezbyt przyjemnym mandatem. Splunąwszy przez ramię aby odgonić pecha trafiliśmy na miejsce. Organizator Przemek Wrona zaprowadził nas na salę, która już ociekała retro sprzętem zarówno takim pokrytym pajęczyną jak i trochę świeższym. Jak zwykle przyjacielskie twarze zaraz po przekroczeniu progu, proponowały nam pomoc w noszeniu wszystkiego co przywieźliśmy. Jednak my nie po to cały rok przygotowywaliśmy się na siłowni do noszenia ciężkich telewizorów CRT, aby teraz ktoś nas wyręczał. Po ułożeniu podwalin pod stoisko Retroage mieszczące się pod samą sceną i krótkiej wymianie zdań z obecnymi retro maniakami, postanowiliśmy wraz z emde porządnie się wyspać albowiem kolejny dzień miał przynieść multum wrażeń…

Dzień 1

O dziewiątej rano stawiliśmy się wypoczęci i zastaliśmy większość naszego stoiska jak i nasze dwa prywatne TV zagospodarowane już przez inną wystawiającą się grupę 🙂 Oczywiście cała sprawa została szybko wyjaśniona przez organizatora, koledzy przesunęli się kawałek i mogliśmy rozpocząć przygotowania pełną parą. Wkrótce po naszym przybyciu dołączyli do nas Hayabusa wraz ze swoim kolegą Maćkiem, a w trakcie imprezy Storms i hat. W skład naszego stoiska wchodziły cztery TV z podpiętymi konsolami do gry, gdzie postanowiliśmy postawić na popularny retro sprzęt, którzy odwiedzający mieli okazje posiadać w dzieciństwie, lub przynajmniej widzieć u znajomych czy u wujka z Niemiec. Można było u nas zagrać na NES, Super Nintendo z podpiętym Super Scope, Sedze Master System i Mega Drive (podpiętym na zmianę z SMS), Nintendo 64 oraz Vectrex dla wybranych. Część muzealna składała się z kilkunastu konsol gdzie nie zabrakło reprezentacji Atari z drewnianym 2600 w kartoniku na czele. Odwiedzający mogli u nas również zobaczyć A2600 jr, A7800, Jaguar, Ameprod, 3DO, NEO GEO CD, Cd-i 470 oraz Cd-i 370 (model z własnym ekranem), Game Gear wraz z klasycznym Game Boyem były również dodatkiem cieszących ręce wielu dużych jak i małych chłopców.

Impreza z nazwy ma się skupiać wokół koputerów, więc już od wejścia rozstawione były stoiska z blaszakami, na których odpalone były takie hity jak Duke Nukerm, Dyna Blaster czy Wolfenstein 3D. Po przeciwnej stronie sali przejściowej można było oglądać kolegów wykręcających maksimum ze starych procesorów i chłodzących układy scalone ciekłym azotem. Największą ilość sprzętu, zarówno gabarytowo jak i ilościowo można było podziwiać dzięki SMZI z Zabrza, których pasja i zapał doprowadziły do otwarcia pierwszego w Polsce muzeum informatyki w Katowicach. Niestety mimo informacji na plakatach nie udało im się przywieźć Odry, która między nami mówiąc nie wiem gdzie by miała się zmieścić. Pozostałe grupy jak i indywidualni kolekcjonerzy również starali się nie odstawać od stowarzyszenia reprezentując w większości komputery mniej lub bardziej popularne. Wśród wystawiających nie zabrakło starych twarzy jak choćby naszego kolegi z forum Dizzyxa wraz z dziewczyną i paru innych osób, których nicków/imion nie pamiętam. Dosyć ciekawą wisienką na torcie była część wystawiana przez lokalnego kolekcjonera z Wrocławia, który to zaskoczył myślę nie tylko mnie bardzo ciekawymi handheldami od firmy Tomy jak i dwoma egzemplarzami robotów ze swojej kolekcji. Kolejnym kłującym i to dosłownie w oczy eksponatem były okulary 3D do konsoli Sega Master System przyniesione przez naszego forumowicza frabiego. Po krótniej partyjce z migawkowymi okularami do końca dnia chodziłem i mrugałem raz jednym raz drugim okiem, aby utrzymać ostrość obrazu 😉

Konkursów trochę było jednak szczególnie jeden zasługuję na uwagę. Grupa 8- bitters z Mińska Mazowieckiego, która to stosunkowo niedawno dorobiła się nazwy, postanowiła ufundować pełen zestaw Pegasusa (niebazarowego) za najlepszy czas w pierwszej planszy Mario oraz za wystrzelenie najlepszego wyniku w Duck Hunt. Wspaniała inicjatywa biorąc pod uwagę, że nie było wpisowego i jakichkolwek haczyków. Podziwiam tą grupę pasjonatów i czekam na ich kolejne akcje wspierające retro rozrywkę. Każdy chętny mógł wziąć również udział w konkursie wiedzy o Amidze, turnieju w Dyna Blaster czy pierwsze gry sieciowe.

Podczas Dawnych Komputerów i Gier odbywały się również prelekcje na temat starych gier wydanych na pierwsze domowe komputery. Nie obyło się bez śmiesznych elementów prezentacji, kiedy bliżej niezidentyfikowany osobnik w masce konia (całkowicie „przypadkiem” łączony z Retroage) wdarł się na scenę trolując nieświadomego mówcę. Szybko doprowadzony do porządku przez niewidzialną ochronę pognał robić w konia innych uczestinków imprezy.

Osiem godzin trwania DKiG dało możliwość nagrania się za wszystkie czasy, zdobycia nowych retro znajomych, zarażenia starociami użytkowników current genów, którzy trafili na imprezę przypadkiem, posłuchania ciekawych prezentacji jak i napicia się piwka w gronie maniaków dawnych czasów. Czegoś więcej potrzeba w sobotni dzień do szczęścia? Szkoda tylko, że tak rzadko mam okazję do takich spotkań, albo odległość jaka jest na takowe do pokonania utrudnia moją obecność.

Dawne Komputery i Gry ponownie odbędą się 20-21 kwietnia w Łodzi.
Po więcej informacji zapraszam na stronę www.dkig.pl

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.