AkcesoriumNintendo 64

DexDrive

Loading

Firma InterAct swego czasu stała się potentatem w tworzeniu akcesoriów dla konsoli Nintendo 64 (i nie tylko). DexDrive to urządzenie w/w firmy, które pozwala na kopiowanie oraz archiwizowanie danych z Controller Pak’a (karty pamięci do Nintendo 64), na komputer klasy PC (nośnik danych jest dowolny – twardy dysk, dyskietka, pendrive).

W pudełku…
Zestaw DexDrive oprócz samego urządzenia zawiera również zasilacz (12 Volt, 150mA), 2 dyskietki ze sterownikami i oprogramowaniem, instrukcję obsługi, kartę rejestracyjną oraz gwarancyjną – całość zapakowana w sporym tekturowym pudełku. Niestety brak tu najważniejszego – Controller Pak’a. Należy się więc zaopatrzyć w niego osobno (zdecydowana większość posiadaczy Nintendo 64 z pewnością już takowy ma). Wrażenie estetyczne opakowania jak i samego produktu są jak najbardziej pozytywne – do tego akurat, InterAct zdążył już swoich klientów przyzwyczaić.

Wygląd i podłączenie
Urządzenie wykonane jest z plastiku w kolorach czarnym i ciemno turkusowym. W przedniej części znajduje się kontrolka, która zapala się na zielono gdy urządzenie podłączone jest do prądu i uruchomionego komputera, a zmienia kolor na pomarańczowy podczas odczytu/zapisu danych z/na Controller Pak’a. Dolna część obudowy jest lekko rozszerzona, tworząc w ten sposób stabilną podstawkę, natomiast w górnej części znajduje się slot na karty pamięci przysłonięty niewielką klapką – dzięki temu nie dochodzi do zakurzenia styków. Urządzenie podłączane jest do komputera poprzez port COM (9 pin) i wymaga osobnego niezależnego zasilania.

Oprogramowanie
Software dostarczany wraz z urządzeniem na dyskietkach jest dość przestarzały i nie warto o nim wspominać – warto od razu zainstalować nowsze oprogramowanie o nazwie DexPlorer. Jest to dość rozbudowana aplikacja, dzięki której będziemy mogli wykonać niemal dowolne operacje na Controller Pak’ach – od prostego kopiowania save’ow, przez usuwanie oraz archiwizowanie danych, formatowanie karty pamięci, a na połączeniu z internetem kończąc (w celu wysyłania/odbierania plików). DexPlorer przypomina nieco systemowego Explorer’a z Windows, ale nie jest tak intuicyjny i trzeba poświęcić parę minut, aby zrozumieć prawa nim rządzące (łatwo pomylić na początku kopiowanie z archiwizowaniem). Pliki używane przez program mają rozszerzenie n64 (podobnie jak niektóre romy gier na konsolę Nintendo 64), tak więc w tym przypadku nietrudno o pomyłkę. W związku z tym, osoby posiadające takowe pliki powinny przetrzymywać je w oddzielnych katalogach, aby nie pomieszać danych. Na sam koniec warto wspomnieć, że DexDrive ma brata bliźniaka (różniącego się nieco wyglądem) przeznaczonego dla konsoli PSX, a program DexPlorer obsługuje obydwa te urządzenia.

Podsumowując, DexDrive umożliwia:
– archiwizowanie stanów gry na komputerze PC,
– przesyłanie plików przez Internet, np. na strony gromadzące rekordy graczy – w ten sposób nasze wyniki są udokumentowane i wiarygodne,
– ściąganie stanów gier z witryn internetowych – w ten sposób możemy zobaczyć, np. jak wygląda zakończenie gry, lepsze bronie, które można zdobyć w dalszej części rozgrywki itd.,
– kopiowanie stanów gier na inne karty pamięci (Controller Pak -> PC -> Controller Pak),
– usuwanie zbędnych plików z Controller Pak’a,
– formatowanie kart pamięci,
– save przeniesiony na komputer można edytować za pomocą dowolnego edytora hexadecymalnego i w ten sposób zmienić dane. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że w ten sposób można „podkręcić” statystyki postaci, energię, amunicję i co tylko jeszcze dusza zapragnie.

Wnioski
Urządzenie nie jest tanie, więc dla niedzielnych graczy jest to po prostu kolejna ciekawostka, o której warto widzieć że istnieje. DexDrive z całą pewnością jest jednak godny uwagi dla starych wyjadaczy. Wiele gier korzysta z Controller Pak’a i w pewnym momencie liczba sav’ów jest tak duża, że trzeba jakiś usunąć. Ktoś kto grał w gry o tematyce piłkarskiej i koszykarskiej na N64, z pewnością wie, że potrafią one zapełnić kartę pamięci niemal w całości. Posiadając DexDrive w zupełności wystarczy nam Controller Pak o pojemności 1 MB (4 strony pamięci), bowiem problem wolnego miejsca, rozwiąże archwizowanie danych na dysk twardy naszego komputera.

Wymagania systemowe:
– komputer klasy PC z procesorem Pentium 75MHz lub lepszym,
– system operacyjny Windows (95/98/ME, 2000, NT). Przy Windows XP należy program uruchamiać w trybie zgodności z Windows 98,
– 16 MB pamięci RAM,
– 8MB wolnej przestrzeni na dysku (2 dla starszej wersji oprogramowania),
– karta graficzna SVGA w trybie Hi-Color (16 bit),
– port COM (9 pin)

Prodcent: InterAct

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.