RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny Evercade – kopia bezpieczeństwa kartridży
ArtykułPoradnik techniczny

Evercade – kopia bezpieczeństwa kartridży

Loading

Od pewnego czasu producent konsol Evercade, firma Blaze Entertainment udostępnia oprócz aktualizacji systemu konsoli, również poprawki dla kartridżów. Ze względu na sposób w jaki wykonywana jest aktualizacja gier, może dojść do uszkodzenia danych (z winy użytkownika). W takich przypadkach kartridż, którego nie da się już odczytać, można wysłać do producenta (o ile wciąż posiadacie dowód zakupu). Po co jednak robić sobie niepotrzebne problemy skoro można samemu wykonać kopię bezpieczeństwa naszego kartridża i samodzielnie ożywić go w razie problemów? W Poniższym artykule przedstawię jak samodzielnie zarchiwizować dane z kartridża do konsoli Evercade, jak również jak przywrócić dane na uszkodzony nośnik.

Przede wszystkim do wykonania kopii bezpieczeństwa niezbędny będzie prosty adapter, który możecie wykonać samemu na podstawie poprzedniego artykułu:

Po podłączeniu adaptera pod komputer przez złącze USB będziemy w stanie odczytać zawartość kartridża. W przypadku czerwonych pudełek (gry konsolowe, za wyjątkiem Full Void, który działa natywnie spod Linuxa) oraz purpurowych (gry z automatów arcade), bez problemu mamy dostęp do danych, ponieważ kartridże z tych serii mają system plików FAT. Można te dane zgrać bezpośrednio na inny nośnik (pamiętajcie o plikach ukrytych). Wystarczy je spakować i gotowe. Jakby coś działo się z oryginalnym kartridżem to rozpakowujemy dane z powrotem na kartridż i nośnik będzie dalej działał (no chyba że uległ uszkodzeniu fizycznemu). Jedyne o czym należy pamiętać to aby sprawdzić przed nagraniem danych, czy sam nośnik aby na pewno ma system plików FAT.

Sytuacja komplikuje się, gdy chcemy odczytać zawartość kartridży z niebieskiej serii. Mają one system plików, którego standardowo Windows nie widzi. W tym przypadku potrzebujemy programu, który stworzy nam obraz kartridża w postaci pliku. Do archiwizacji użyć możemy programu imageUSB od PassMark Software (obecnie w wersji 1.5). Aplikacja jest bardzo mała (zajmuje jedynie 2,5MB) i nawet nie posiada instalatora. Wystarczy wypakować ją z archiwum i uruchomić. ImageUSB sciągnąć możecie ze strony:

https://www.osforensics.com/tools/write-usb-images.html

Odczyt danych z kartridża

Jeśli chcemy wykonać obraz naszego kartridża to wybieramy

  1. Napęd w którym znajduje się nasz adapter z włożonym kartridżem
  2. Opcję „Create image from USB drive”
  3. Lokalizację i nazwę pliku do którego ma być zapisany obraz naszego nośnika wybranego w punkcie pierwszym
  4. Wciskamy przycisk „Create” i obserwując pasek postępu czekamy na odczytanie danych z kartridża

Po chwili na dysku pojawi się plik o rozszerzeniu bin, który archiwizujemy w bezpiecznym miejscu. Warto również spakować plik, bowiem bardzo dobrze się one kompresują i w zależności od kartridża możemy zaoszczędzić średnio od 50 do nawet 80% wielkości pliku.

Zapis danych na kartridżu z uprzednio utworzonego archiwum

Jeśli chcemy odtworzyć/przywrócić dane z naszego obrazu na kartridż to wykonujemy następujące kroki

  1. Napęd w którym znajduje się nasz adapter z włożonym kartridżem
  2. Opcję „Write image to USB drive”
  3. Lokalizację i nazwę pliku z którego ma być odczytany obraz naszego nośnika
  4. Wciskamy przycisk „Write” i obserwując pasek postępu czekamy na zapis danych na kartridżu

Po chwili nasz kartridż będzie dokładnie w takim stanie jak w momencie kiedy tworzyliśmy jego kopię bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Jak widać cała operacja jest banalnie prosta. Polecam wszystkim wykonywać kopię bezpieczeństwa każdego ze swoich kartridżów bezpośrednio po zakupie, włożenie kartridży do konsoli zwykle skutkuje ich aktualizacją, która jeśli się nie powiedzie spowoduje, że będziemy musieli oddawać go na reklamację i czekać. A tak zawsze możemy wszystko sami zrobić i być w pełni niezależnym. Oczywiście jak nietrudno się domyśleć możemy w ten sposób kopiować całe obrazy kartridżów na inne kartridże (o ile tylko mają tę samą wielkość – bo ta potrafi różnić się w zależności od zestawu).

W kolejnym artykule przedstawię Wam krok po kroku instrukcję jak stworzyć własną składankę z grami na kartridże dla konsoli Evercade.

Autor

Komentarze

  1. Kolejny przydatny poradnik dla posiadaczy Evercade. ReroAge powoli staje się skarbnica wiedzy na temat tych sprzętów 😉

    1. I to nie jest nasze ostatnie slowo. Mam pomysl na 3 kolejne artykuly o Evercade ktore powinny troche rozruszac scene tej konsoli 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.