RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny Evercade VS – reanimacja konsoli
ArtykułPoradnik techniczny

Evercade VS – reanimacja konsoli

Loading

Każdemu mogą przytrafić się jakieś pechowe zdarzenia. Na przykład świeżo zakupiona konsola Evercade VS podczas aktualizacji oprogramowania systemowego zamieni się w „cegłę”. Szczęście w nieszczęściu – mój egzemplarz udało się odratować domowymi sposobami.

Konsola Evercade VS po wyjęciu z pudełka posiada wgrane najstarsze możliwe oprogramowanie systemowe. Oczywiście możemy spokojnie pograć w większość dostępnych gier, ale nowsze wersje oprogramowania likwidują wiele błędów, poprawiają działanie gier oraz dodają nowości takie jak „gra miesiąca”, tryb wyświetlania obrazu TATE oraz bibliotekę gier. Po skonfigurowaniu dostępu do internetu w menu systemowym konsoli możemy dokonać aktualizacji oprogramowania do (tu niespodzianka) wersji 2.1.0 z kwietnia 2023. Konsola pobierze potrzebne dane oraz wyświetli informację ostrzegającą aby nie wyłączać konsoli podczas procesu aktualizacji. Następnie urządzenie samo uruchomi się ponownie a na ekranie wyświetli informacje o postępie aktualizacji. Kolejne automatyczne uruchomienie konsoli i świeżo zainstalowany system wyświetli informację o dostępnej aktualizacji oprogramowania systemowego –  w chwili pisania tego artykułu jest to wersja 3.1.7. Tak jak wcześniej konsola pobierze potrzebne dane oraz wyświetli informację ostrzegającą aby nie wyłączać konsoli podczas procesu aktualizacji.Niestety w moim przypadku po automatycznym restarcie przywitał mnie czarny ekran, a panel  LED na froncie konsoli standardowo świecił na czerwono. Postanowiłem pozostawić Evercade VS w tym stanie na całą noc, ale nie przyniosło to żadnej zmiany i wyłączyłem konsolę. Następnie przy próbie uruchomienia konsoli jedynym objawem „życia” było błyśniecie panelu LED na biało – jak można zobaczyć na poniższym filmie.Problem zgłosiłem pomocy technicznej Evercade, gdzie poproszono mnie o skan dowodu zakupu oraz nagranie filmu z (nie)działania konsoli. W odpowiedzi, poinformowano mnie, że biało światło panelu LED zazwyczaj oznacza problemy z zasilaniem. Miałem sprawdzić inne kable zasilające (microUSB) lub zasilacze. Gdyby to nie pomogło (a tak było w tym przypadku) pozostawało oddać konsolę na gwarancję do sklepu. 

Pomocy szukałem także na grupie Facebook – EvercadePolska, gdzie uzyskałem informacje o możliwości wgrania oprogramowania systemowego za pomocą komputera PC. W pierwszej chwili mój komputer nie wykrywał konsoli – jak się okazało potrzebne są odpowiednie sterowniki i odpowiedni kabel. Jeśli komuś przytrafi się podobny problem – poniżej przedstawiam krok po kroku poradnik w jaki sposób udało mi się przywrócić moją konsolę do „życia”.

Po pierwsze ściągamy paczuszkę oprogramowania „vsbrick.rar” (paczuszka zawiera nieoficjalne oprogramowanie, które możemy pobrać również ze strony projektu https://eversd.com/). Zawarte w niej oprogramowanie może wywoływać niepotrzebne alarmy antywirusów i w takim wypadku będzie trzeba dodać pobrane programy do wyjątków.

VSBRICK.RAR

W folderze  Evercade VS Driver uruchamiamy program DriverInstall.exe i klikamy na przycisk „Install Driver”. Operacji tej dokonujemy tylko raz, kolejne zainstalowanie sterowników uniemożliwi obsługę konsoli (konieczne będzie ręczne usuwanie sterowników). Następnie podłączamy konsolę za pomocą kabla microUSB z przesyłem danych – kabel dołączony do konsoli służy jedynie do zasilania. Przytrzymujemy mały okrągły przycisk obok gniazda HDMI z tyłu konsoli oraz wciskamy włącznik. Panel LED konsoli powinien na chwilę błysnąć biały światłem – konsola przechodzi w tryb flashowania. W tym momencie wydedukowałem że mój egzemplarz zablokował się w tym trybie. W menedżerze urządzeń komputera powinno pokazać się nowe urządzenie – Class for rockusb devices -> Rockusb Device.

W folderze  Evercade VS Driver uruchamiamy program zadig-2.8.exe. W menu „Options” zaznaczamy „List All Devices”. Z rozwijanej listy wybieramy „Rockusb Device” i klikamy na „Replace Driver”.  Czekamy aż zakończy się proces podmiany sterowników i nie zamykając programu „Zadig” uruchamiamy EverPatcherVS_3.2.5.exe z folderów głównego pobranej paczki. Program zawiera nieoficjalne oprogramowanie Evercade VS umożliwiające między innymi korzystanie z cartridge EverSD. Klikamy duży przycisk „Patch!” i z dużym prawdopodobieństwem trafimy na błąd połączenia konsoli. W takim przypadku wracamy do programu Zadig, z rozwijanej listy wybieramy urządzenie „USB-MSC” i klikamy na „Replace Driver”. Po zamianie sterowników wracamy do EverPatcherVS i klikamy na „Tak” aby ponowić próbę wgrania oprogramowania do konsoli. Po zakończeniu operacji możemy odłączyć konsolę od komputera i podłączyć ją do telewizora. Urządzenie powinno bez problemu uruchomić się z nieoficjalnym systemem, jeśli nam to nie przeszkadza, lub planujemy korzystać z cartridge EverSD możemy na tym zakończyć operację ożywiania konsoli.

Jeśli chcemy przywrócić oryginalne oprogramowanie, w menu „VS” znajdziemy program EverSD X-TRA, po uruchomieniu którego w menu „System” na samym dole znajdziemy opcję „Restore to Original Firmware”. Zatwierdzamy okienka dialogowe i wychodzimy z EverSD X-TRA. W menu ustawień (trybik) wybieramy „System”  a następnie „Restore Back to Stock Firmware”. Potwierdzamy chęć powrotu do oryginalnego systemu po czym następuje pobranie oprogramowania z sieci. Na końcu pojawi się informacja o konieczności zastosowania programu Ever Un Patcher.

Po wyłączeniu się konsoli z powrotem podpinamy ją do PC i uruchamiamy w trybie „flash” ( mały przycisk z tyłu konsoli + włącznik). Uruchamiamy program EverUnPatcherVS_1.0.0.exe i klikamy na duży przycisk „UNPATCH!”. W moim przypadku wystąpił problem z wykryciem konsoli i po raz kolejny musiałem podmieniać sterowniki w programie „Zadig” (tym razem dwukrotnie, najpierw dla urządzenia Rockusb Device a następnie USB-MSC. Po zakończeniu działania EverUnPatcher możemy odłączyć konsolę od komputer i podłączyć pod telewizor.

Po uruchomieniu konsoli pojawią się informację o postępie aktualizacji systemu i po restarcie konsola uruchomi się tak jak za pierwszym razem po wyjęciu z pudełka – czyli z koniecznością akceptacji licencji oraz przeprowadzaniem wszystkich ustawień. Zainstalowane oprogramowanie będzie (niespodzianka) w wersji 2.1.0 z kwietnia 2023r. W menu systemowym znajdziemy informacje o dostępnej aktualizacji do najnowszej wersji.  Tym razem na szczęście proces aktualizacji przeszedł bez żadnych problemów.

Autor

Komentarze

  1. Bardzo pomocny artykul. Nigdy nie wiadomo koedy czlowieka spotka taka przykra niespodzianka wiec dobrze miec taka instrukcje. Dobra robota tbxx!

    1. Niech będzie, mój błąd – nigdzie nie sugerowałem że jestem autorem oprogramowania. Dodałem link do strony projektu EverSD.

    1. Kompletną żenadą jest fakt, że problemem nie pomogła mi pomoc techniczna Blaze. Żenadą jest, że oficjalne oprogramowanie tego typu nie jest dostępne na oficjalnej stronie konsoli. A teraz poproszę o link do publicznie dostępnego polskiego artykułu rozwiązującego przedstawiony problem – czyli konsola Evercade VS, która przy próbie uruchomienia miga raz na panelem LED w białym kolorze…

      1. Po pierwsze wyczerpujący artykuł! Po drugie słyszałem że jest gównoburza na grupie FB i dotarł do mnie link. Czy rozwiązanie jest moje? Nie wiem, pewnie nie, przerabiałem je ze dwa razy na swojej konsoli jak padła mi przez eksperymenty, ale sam na nie wpadłem (pewnie autorzy softu o tym wiedzieli i inni też na to wpadli). Dlatego zasugerowałem je autorowi na grupie FB, cieszę się że konsola działa! I mogłem pomóc. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.