RetroAge Evercade, Konsola Evercade / Evercade Handheld
EvercadeKonsola

Evercade / Evercade Handheld

Loading

Jedną z wad pojawiąjących się co jakiś czas w sprzedaży miniaturowych lub unowocześnionych odpowiedników retro konsol była niewielka biblioteka wbudowanych gier bez (oficjalnej) możliwości jej rozbudowy. Z drugiej strony mamy już niezliczoną ilość różnego rodzaju chińskich wynalazków typu Anbernic czy Data Frog gdzie takie błahostki jak licencjonowane gry w ogóle nie są brane pod uwagę. Szukając „złotego środka” z dużym prawdopodobieństwem trafimy na konsolę Blaze Evercade.

Blaze to powstała w latach ’90 brytyjska firma zajmująca się europejską dystrybucją akcesoriów konsolowych, a w późniejszym czasie nowoczesnych retro konsol między innymi z logo Atari, Sega i SNK. W 2014r. Blaze zostało postawione w stan likwidacji a w 2018r. marka trafiła w ręce niewielkiej grupy miłośników retro gier, której marzeniem było stworzenie opartej na emulacji przenośnej konsoli wykorzystującej nośniki typu cartridge z zestawami licencjonowanych starych gier. Marzenie to, po kilku przesunięciach daty premiery, udało się spełnić 22 maja 2020r. Konsola Evercade, obecnie nazywana również „Evercade Handheld” lub „Evercade Original” trafiła do sklepów w dwóch zestawach – „Starter Pack” zawierającym cartridge „Namco Museum Collection 1” w cenie £60/$80/349PLN  oraz „Premium Pack” z trzema cartridge („Namco Museum Collection „, „Interplay Collection 1”, „Atari Collection 1”) w cenie £80/$100/489PLN. Każdy zestaw zawierał dodatkowo służący do ładowania konsoli kabel microUSB (brak ładowarki) oraz książeczkę – instrukcję obsługi. Decydując się na zestaw Startowy gracz miał do dyspozycji 11 gier, a w wersji Premium dostępne było aż 37 tytułów. Wraz z konsolami w sklepach pojawiły się też dodatkowe cartridge – w sumie 10 zestawów z grami od takich wydawców jak Data East, Piko i Technos, z łączną liczbą 122 tytułów. Niewątpliwym atutem dostępnych dla systemu Evercade cartrige jest ich niska nawet jak na nasze warunki cena, która do niedawna wynosiła 79PLN a po ostatniej podwyżce – 99PLN. Trochę drożej zapłacimy za wydane w ubiegłym roku GigaCarty z zestawami gier z PlayStation – obecnie jest to kwota 129PLN (przed podwyżką 109PLN).

Konsola Evercade kształtem i rozmiarem trochę przypomina Sony PSP, waży 217g (bez cartridge) i jest wykonana z przyjemnego w dotyku gładkiego plastiku. Wzorniczo projektanci inspirowali się Nintendo Famicom i mamy tu do czynienia z dominującą bielą oraz czerwonymi dodatkami. Na górnej krawędzi konsoli znajdziemy niewielki suwak służący do włączania/wyłączania konsoli oraz gniazdo miniHDMI umożliwiające podłączenie Evercade do telewizora (rozdzielczość wyjściowa 720p). Na dolnej krawędzi umieszczono przyciski do regulacji głośności, wyjście słuchawkowe (mini jack 3.5mm) oraz gniazdo ładowania microUSB. Do sterowania w grach używamy wzorowanego na kontrolerach Sega Mega Drive krzyżaka, czterech okrągłych przycisków akcji (A, B, X, Y) w układzie znanym z padów do konsol Xbox, dwóch obsługiwanych palcami wskazującymi przycisków L/R a także mniejszych przycisków Start, Select oraz Menu. Zestaw ten wydawał się wystarczający do sterowania w pierwszych grach pochodzących między innymi z konsol NES, SNES, Mega Drive, Atari 2600/7800/Lynx. Problemy pojawiły się gdy 21 maja 2021r. została wydana składanka Pico Collection 2 z grą „Football Madnes” pochodzącą z pierwszego PlayStation – jak wiemy kontroler tej konsoli posiada podwójny zestaw przednich przycisków L1/R1 oraz L2/R2 przez co posiadacze konsoli Evercade muszą korzystać z dodatkowych kombinacji przycisków. Konsola posiada 4.3” panoramiczny ekran LCD z matrycą TN o rozdzielczości 480×272 punkty z dość słabymi kątami widzenia, który możemy wymienić na zamiennik zgodny z konsolą Sony PSP.

Po uruchomieniu konsoli wyświetla się logo „Blaze Entertainment” po czym musimy odczekać do kilkunastu sekund na załadowanie się opartego na linuxie systemu konsoli. Jeśli zapomnieliśmy włożyć cartridge zobaczymy napis „No cartridge inserted”, co nie jest dużym problemem, gdyż nośniki z grami możemy wkładać i wyciągać przy włączonej konsoli. Wciskając przycisk „menu” znajdziemy ustawienia odnośnie ekranu (jasność, wygaszanie ekranu, sposób wypełniania ekranu, symulacja wyświetlania linii skaningowych ramki…), dźwięku (głośność muzyki i efektów), języka (jest polski), oraz informacje systemowe. Jeśli posiadamy system w wersji niższej niż najnowsza (w tej chwili 3.0.0) zaleca się jego aktualizację, która często poprawia działanie niektórych gier oraz dodaje obsługę najnowszych cartridge. Ponieważ Evecrade nie posiada żadnej bezprzewodowej łączności ze światem zewnętrznym, aktualizację systemu należy pobrać ze strony producenta, podłączyć konsolę do komputer PC za pomocą kabla microUSB a następnie postępujemy według komunikatów programu aktualizatora.

Po włożeniu cartridge na ekranie wyświetli się menu wyboru gier, a po wybraniu interesującej nas pozycji możemy przeczytać krótki opis tytułu, zapoznać się ze sterowaniem, uruchomić grę lub wczytać ostatni zapis – ponieważ mamy do czynienia z emulacją, podczas rozgrywki możemy dowolnie zapisywać stan gry w jednym z sześciu dostępnych slotów. Zapisy przechowywane są na cartridge, więc możemy korzystać z nich na różnych konsolach systemu Evercade.

Blaze Evercade posiada 4 rdzeniowy procesor Cortex-A7 o taktowaniu 1.2GHz, 256MB pamięci RAM co w zupełności wystarcza do emulacji 8 i 16 bitowych systemów, większych problemów nie sprawia też 32bitowa PlayStation. 22 maja 2021r. pojawił się stacjonarny odpowiednik Evercade pod nazwą Evercade VS – wersja ta dostała szybszy czterordzeniowy procesor Cortex-A53 o taktowaniu 1.5GHz, 512MB pamięci RAM oraz dodatkowe 4GB pamięci flash na dane, co mogło zrodzić podejrzenia, że starszy model w pewnym momencie może przestać radzić sobie z nowymi grami. Obecnie obawy te są bezpodstawne i na Evercade bez problemu uruchomimy najnowszy cartridge Piko Collection 4 z grą „Glover” w specjalnie przystosowanej do konsolki wersji z Nintendo64 a także większe GigaCarty np. z kolekcją Tomb Raider.

Na dziś nieprodukowana od 31 maja 2022r. konsola Evercade doczekała się dwóch przenośnych następczyń – Evercade EXP oraz Evercade EXP-R, odnośnie których charakteryzuje się brakiem przycisków L2/R2, słabszym procesorem, mniejszą ilością pamięci, gorszym ekranem… a także lepszej jakości plastikiem (przez co jest przyjemniejsza w dotyku) oraz możliwością podłączenia za pomocą specjalnego kabla USB do konsoli stacjonarnej i używania jako dodatkowego kontrolera. Dla niektórych nie bez znaczenia będzie fakt iż pierwsza konsola systemu Evercade jest najbardziej podatna na nieoficjalne modyfikacje systemu operacyjnego, gdzie takiej  możliwości nie ma w najnowszych modelach. Ze względu na zakończenie produkcji tego modelu konsoli, ceny na serwisach sprzedażowych/aukcyjnych mogą osiągać nieopłacalnie duże wartości, w takim wypadku można się zainteresować innymi, nowszymi modelami gdyż do tej pory ukazało się już ponad 60 różnych cartridge a łączna liczna gier przekroczyła 550.

Za możliwość powstania tekstu dziękuję właścicielowi i obsłudze krakowskiego sklepu i serwisu konsolowego nogame.pl dzięki którym udało się mi się zakupić konsolę w wersji Starter Pak.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.