TOP 20 na PSX

ODPOWIEDZ
Łukasz
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 47
Rejestracja: 2009-07-03, 12:40
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

TOP 20 na PSX

Post autor: Łukasz » 2010-06-07, 17:51

No wiem , że gorąco ( u niektórych ) ale trzeba czasem coś skrobnąc na temat szarej maszynki, bo nic tu ciekawego się nie dzieje ostatnio, no nie?

Nie było tu chyba tematu o najlepszych pozycjach na poczciwego soniaka,
no to teraz już jest. :wink:

Niech będzie niestandardowo czyli top 20, bo zacnych pozycji na konsolę SONY nie brakuje.

No to jedziem 8)


1 MGS - wspaniała historia, której nigdy nie zapomnę, a miałem to szczęście, że mój angielski był wtedy nie najgorszy i w miarę wszystko rozumiałem. Genialne dialogi, wspaniałe postacie, zwroty akcji, ciekawy gameplay , zakończenie (-a ) z przesłaniem. świetne walki z bossami. A R C Y D Z I E Ł O ! ! !


2 Soul Reaver - długa, mroczna, technicznie doskonała. To chyba gra, która wyciska z PSX najwięcej. Do tego świetne sterowanie z bardzo fajnym systemem walki i genialny pomysł
z przechodzeniem pomiędzy światem materialnym i duchowym.

3 Final VII / VIII / IX - dla niektórych stawianie pozostałych fajnali na równi z wielką siódemką może być sporym nadużyciem ale dla mnie te gry prezentują podobny poziom. Na korzyść FFVII trzeba odnotować fakt, że był z nich najwcześniej oraz to, że historia w nim opowiedziana była wyraźnie lepsza niż w kolejnych odsłonach. Powiedzmy, że
w późniejszych fajnalach nie było aż takiej dramaturgi oraz postacie były nieco bardziej płytkie. PSX to tort dla fana jRPG. Myślę, że można zaryzykować stwierdzenie, że fajnale są wisienką na tym torcie.

4 Silent Hill - prawdziwy horror, który dręczy cię nawet gdy wyłączysz konsole, by już iść spać. Może i grafika nie jest najwyższych lotów ale reszta to dzieło i flagowa pozycja na szaraka. Wypada tylko puszczać tę grę twórcom współczesnych survival-hotrrorów, może czegoś się nauczą.

5 Crash Team Racing - zabójca mario kart. Jeżeli nie rajcuje cię realizm przez duże R
( gran turismo/colin/v-rally ) to jest to najlepszy wyścig na PSX, to według mnie przy okazji najlepsza gra multiplayer. Gra we czterech na podzielonym ekranie na jednej kanapie
( szturhańce i docinki mile widziane ) to rozrywka najwyższej klasy. Grafika to też klasa sama w sobie.Mnóstwo tras, dopałek i postaci, świetny system poślizgów oraz zaskakująco dobry tryb dla jednego gracza i mój faworyt: tryb battle.

6 ISS Pro - której odsłony byśmy tu nie wpisali ( świetna edycja'98 póżniejszy ISS Evolution czy ostatni twór czyli pierwszy pro evolution soccer ) to oznacza to zawsze kupę zabawy, niezwykłą grywalność ( zabawa w multi rządzi ),niezły realizm i dobrą grafikę. Ta seria bije wszystkie PSX-owe gry sportowe na głowę, co najwyżej Tony Hawk
może z nią rywalizować. Pytanie tylko co wolicie deskę czy piłkę? No jasne, że piłkę !!!


7 Resident Evil 2 - wspaniała odsłona wspaniałej serii. Super grafika, wielka grywalność.
Bije poprzednią odsłonę w każdym elemencie. Sequel doskonały.


8 Crash Bandicoot 2 - Oczywiście nie mogło zabraknąć na tej liście popularnego rudzielca.
Nie wiem czemu ale dla mnie część druga to najlepsza odsłona. Być może podróże w czasie z 3-ki nie przypadły mi do gustu, a część pierwsza nie jednego odstraszy poziomem trudności ( mnie nie ) . Tak czy inaczej jest tu więcej wszystkiego niż w poprzedniej odsłonie przy jednoczesnym zachowaniu klimatu pierwszej części.Dla mnie ta seria to przeniesienie grywalności i prostoty rozgrywki z ery 8/16 bitów i ubranie jej we współczesną ( wtedy ) oprawę. Mistrzostwo.

9 Abe's Oddysee - najlepsza gra 2d na PSX ( no dobra, była jeszcze Castlevania Symphony of the Night ). Nieziemski humor, rozbrajający bohater,genialne wstawki FMV. Dużo kombinowania i test na zręczne palce. Druga część równie dobra.


10 MediEvil - niesamowita gra z niesamowitym klimatem i nie gorszą grafą i muzą !!! Baśniowo-groteskowy świat, przygodowo-platformowy ( bardziej przygodowy ) styl rozgrywki okraszony elementami rpg. Na uwagę zasługuje też świetny design leveli i ich różnorodność.

11 Tekken 3 - kto nie zna tekkena? Gra, którą masterować można długimi miesiącami i wciąż nie dojść do perfekcji. Świetna zabawa dla kilku osób. Grafika wyciska moc PSX do granic możliwości.

12 Driver - to jedna z tych gier, które mnie zaskoczyły. Kto by pomyślał, że bycie kierowca może być takie rajcowne. Świetny model jazdy ( dla mnie lepszy niż w GT ) , emocjonujące pościgi, bardzo dobra grafika - rozmiar miast robi wrażenie.


13 Gran Turismo - dla fana czterech kółek zbrodnia doskonała. Zastępuje wszystkie inne ścigałki. W '98 grafika powodowała opad szczęki i zawroty głowy, a i lata później robiła wrażenie. Dodaj do tego liczbę tras, samochodów ( !!! ), świetny tryb kariery i świetny model jazdy i masz pozycję na długie miesiące.

14 Spyro the dragon - przykład na co naprawdę stać PSX. Genialna grafika i niezwykle rozległe tereny, para skrzydeł, ziejąca ogniem fioletowa mordka i wszystko jasne. Ciężko zdecydować kto zasługuje na miano najlepszej platformówki 3D na PSX. Jeżeli wolisz szybszą, bardziej dynamiczną akcję to bierz Crasha. Jeżeli odpowiada ci spacerowy charakter rozgrywki to łykaj Spyro, na pewno się nie zawiedziesz.


15 Tony Hawk's Skateboarding ( 1&2 ) - jeżeli jednak wolicie deskę, to jest to pozycja obok której nie możecie przejść obojętnie. Świetna grywalność. multum trików i masa zabawy.

16 Ape Escape - sterowanie w tej grze pokazało, że prawy analog nie musi służyć jako ozdoba. Było też najlepszym powodem zakupu Dual Shocka jeżeli szczęśliwymi posiadaczami PSX'a staliście się przed jego pojawieniem i do momentu jej ukazania nie zdecydowaliście się na jego zakup.To świetna gra platformowa, która stawia na oryginalność bawiąc przy tym niemiłosiernie.

17 Tomb Raider 1/ 4 - czyli nasza niezwykle seksowna Lar(w)a. Jedynka to uczucie przeżywania prawdziwej przygody, czwórka zaś to moim zdaniem najlepsza próba wskrzeszenia tego uczucia, przynajmniej na PSX. To naprawdę dobre gry, bez względu na to czy po ekranie latają wielkie melony ( trójkątne ) czy też nie. Wysoki poziom trudności i długość rozgrywki,a także świetny design leveli to największe atuty. Z wad to na pewno drewniane sterowanie do którego nie każdy jest w stanie przywyknąć.

18 Bloody Roar 1/2 , Rival School , Street Fighter Alpha , Soul Blade/ Edge , Dead or Alive , Bushido Blade 1/2 , Dynasty Warriors , - tak, tak wrzuciłem tu całą masę bijatyk. No cóż, dla mnie PSX od zawsze bijatykami stoi i jest ich naprawdę spora ilość , wszystkie są podobnej klasy i wybór uzależniony jest od gustu. Każda jest w cieniu Tekkena ale to wciąż świetne pozycje, które warto wypróbować.

19 Hogs of War - wieprze toczące bitwy to jest to!!! To tylko dopakowane wormsy ale za to jak! 3D robi swoje i chociaż nagłe zmiany sytuacji są tutaj rzadsze to multum broni i dowolność w dobraniu taktyki w pełni rekompensuje te niedogodności. Świetny multi i także wciągająca kampania single. Ja z PSX-owego menu wybieram wieprzowinę , ślimaki w drugiej kolejności.

20 Alundra - posiadacze Nintendo 64 mieli swoją Zeldę , fani szaraka zaś Alundrę. jest to z pewnością porównanie na wyrost ale Alundra to pozycja warta uwagi. To staroszkolny action-rpg w najczystszej postaci. Być może niektórzy krzywią się na widok tej grafiki ( na pal z nimi ) z epoki 16 bitów ale mimo wszystko warto się przełamać, bo ominie was jedna
z najwspanialszych przygód na soniaka.

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: Bodzio » 2014-01-11, 23:20

Odgrzeję starego kotleta bo myślę, że warto choć ograniczę się do samych tytułów.

Zatem moje TOP 20 na PSX wygląda póki co tak:

1. Medal of Honor
2. Medal of Honor Underground
3. Crash Bandicoot
4. Crash Team Racing
5. Spyro the Dragon
6. Chrono Cross
7. Tekken 3
8. Silent Hill
9. Medivil 2
10. ISS Pro Evolution 2
11. Resident Evil
12. Sheep Dog'n Wolf
13. Colin McRae Rally 2
14. Driver
15. Spiderman
16. Tony Hawk Pro Skater 2
17. Soul Reaver
18. Soul Blade
19. Croc 2
20. Rayman 2

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: Manifesto » 2014-01-12, 13:49

Sądzę, że bez chociażby krótkiego uzasadniania nie ma sensu podawać samych tytułów, moja lista wygląda mniej więcej tak (poza pierwszymi 5 miejscami kolejność przypadkowa):

1. Xenogears - za fabułę, fabułę, fabułę i...muzykę. Walki Gearów również mi się niesamowicie podobają;
2. Final Fantasy Tactics - FABUŁA i gameplay w tej grze są znakomite;
3. Metal Gear Solid - fabuła, filmowość, gameplay - niesamowity tytuł;
4. Silent Hill - lepszego horroru na PSX nie spotkałem;
5. Blood Omen: Legacy of Kain - klimat, gameplay, muzyka;
6. Lost Vikings 2 - zasysa jak odkurzacz, mimo że to remake to przewyższył oryginał pod chyba każdym względem;
7. Final Fantasy VIII - fabuła, świat gry, gameplay;
8. Warhammer SOTHR- wraz z kontynuacją wg mnie najlepsza gra strategiczna na PS1;
9. Warhammer: Dark Omen - jw.;
10. Parasite Eve- klimat, nietuzinkowa fabuła i przede wszystkim REWELACYJNY, niesamowicie miodny system walki;
11. Vagrant Story - bardzo europejski jRPG, lepszego systemu walki nie uświadczyłem w żadnej innej grze;
12. Warcraft 2 - mimo że z powodu braku obsługi myszki gra się gorzej niż na PC to i tak gra wciąga jak cholera;
13. Alundra - świetna gra action adventure - przez niektórych mylnie kwalifikowana jako RPG;
14. Little Big Adventure - legendarna przygodówka, aż dziw bierze że tak mało "konsolowców" docenia ten tytuł;
15. Final Fantasy VII- fabuła, system i świat gry, choć "hype" związany z tą grą mi się osobiście nigdy nie udzielił;
16. Heart of Darkness - krótka, ale niesamowicie grywalna gra mimo wysokiego poziomu trudności;
17. Oddworld Abe's Exoddus - przerosła swojego poprzednika pod względem grywalności;
18. Oddworld Abe's Oddysey - czy przygody Abe'a można w tym zestawieniu pominąć?;
19. Legacy of Kain: Soul Reaver - gameplay i klimat gry wyjątkowo przypadł mi do gustu;
20. Krazy Ivan - świetna strzelanka z dużą dawką humoru.

Zaznaczam, że na półce czekają na ogranie tytuły, których do tej pory nie tknąłem (np. obydwie cz. Suikodena czy Legend of Mana) więc ta lista może ulec zmianie po jakimś czasie.

eldergod
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-15, 22:57
Lokalizacja: mazowieckie

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: eldergod » 2014-01-12, 19:39

Hmm... może i ja wrzucę swoje Top 20 gier?

1. Final Fantasy IX
2. Chrono Cross
3. Legacy of Kain Soul Reaver
4. Legend of Mana
5. Spyro 3: Year of the Dragon
6. Spyro 2: Gateway to Glimmer
7. Metal Gear Solid
8. Spyro the Dragon
9. Gex 3: Deep Cover Gecko
10. Suikoden 2
11. Final Fantasy VIII
12. Bugs Bunny Lost in Time
13. Looney Tunes: Sheep Raider
14. Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back
15. Star Ocean The Second Story
16. Crash Bandicoot 3: Warped
17. Crash Bandicoot 1
18. Oddworld: Abe's Oddysee
19. Discworld II: Missing Presumed
20. Tombi 2: The Evil Swine Returns.
PS1|2xPS One (PAL, NTSC)|PS2|PS2 Slim|Dreamcast|2xN64 (PAL, NTSC)|Wii

Grabelny
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 46
Rejestracja: 2014-02-02, 15:11

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: Grabelny » 2014-02-05, 00:10

a tu cos od maniaka ścigałek

1.colin mcrae rally 2.0
2.vigilante 8 2nd offence
3.Tony hawks pro skater 2
4.driver 2
5.gran tuismo 2
6.crash bash
7.crash 3
8.tekken 3
9.crash team racing
10.ridge racer
11.tommi makinnen rally
12.soviet strike
13.total drivin
14.army men: sarges heroes
15.gta 2
16.speed freaks
17.sled storm
18.medal of honor underground
19.rollcage: stage 2
20.ISS Pro Evolution 2
Obrazek

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: Manifesto » 2014-02-05, 07:32

Czyli jednak mogą być dwa całkowicie różne zestawienia top 20 w przypadku PSX, nie pokrywające się w ani jednej grze - przykład mój i Grabelnego :D Ludzkie gusta są tak różne.

Kartelek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 54
Rejestracja: 2014-01-21, 01:08

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: Kartelek » 2014-02-05, 09:28

Łamiecie mi serce nie uwzględniając w żadnym zestawieniu Symphony of the Night :/
Obrazek

NES | SNES | N64 | GameCube | Wii | WiiU | PSX | PS2 | PS3 | Xbox | Xbox 360 | Genesis | 32X | Dreamcast |
GameBoy | GameBoy Color | 3DS | PSP | PSV | N-Gage

3DS Friend Code: 2723 - 9985 - 7797

Grabelny
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 46
Rejestracja: 2014-02-02, 15:11

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: Grabelny » 2014-02-05, 10:01

Manifesto pisze:Czyli jednak mogą być dwa całkowicie różne zestawienia top 20 w przypadku PSX, nie pokrywające się w ani jednej grze - przykład mój i Grabelnego :D Ludzkie gusta są tak różne.
za czasów mojej młodości grałem w 4 pozycje z Twojej listy tylko :)
Obrazek

nwc
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 275
Rejestracja: 2014-01-08, 11:29
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: nwc » 2014-02-05, 11:19

Nie miałem zbyt wielu gier na PSX niestety więc ja mam jedynie top15 :( Obiecuje, że nadrobie w tym roku.

1. Crash Bandicoot 3
2. Crash CTR
3. GTA 2
4. Driver 2
5. Driver 1
6. Tarzan
7. Tekken 3
8. Toy Story 2
9. Colin McRae Rally
10. Coli McRae 2.0
11. Crash Bandicoot 2
12. Crash Bandicoot 1
13. Gran Turismo
14. MediEvil
15. Spyro
https://www.youtube.com/c/niezdecydowanymultihobbysta

Kolekcjonuję telefony komórkowe, masz coś? Pisz.

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: Manifesto » 2014-02-05, 12:10

Kartelek pisze:Łamiecie mi serce nie uwzględniając w żadnym zestawieniu Symphony of the Night :/
Nie grałem nigdy w tą grę, więc jak mam podawać? ;) W przeciwieństwie do wielu graczy nie korzystałem prawie wcale z "kopii zapasowych" gier na PS1, a akurat tej gry w oryginale nie dostałem do dziś, ale w chwili obecnej poluję na wersje NTSC (podobnie jak Kula World jest znacznie tańsza niż PAL, a mnie osobiście obojętnie czy gra jest w PALu czy NTSC.

Awatar użytkownika
Blackie
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 887
Rejestracja: 2006-02-06, 12:36

Re: TOP 20 na PSX

Post autor: Blackie » 2014-02-05, 12:35

Moje top niekoniecznie w tej kolejnosci.

1. Xenogears
2. Final Fantasy VII
3. Castlevania SOTN
4. Street Fighter Alpha 3
5. Final Fantasy VIII
6. Final Fantasy IX
7. Parasite Eve
8. Legend of Mana
9. Crash Bandicoot 2
10. Crash Bandicoot 3
11. Valkyrie Profile
12. Tenchu
13. Final Fantasy Tactics
14. Chrono Cross
15. Star Ocean 2

Reszty nie wiem ; )
He only went so far as the subconscious.

ODPOWIEDZ