Co ze sceną PSXa?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Co ze sceną PSXa?

Post autor: Bodzio » 2014-02-20, 20:44

Tak się ostatnio zastanawiałem patrząc na scenę Dreamcasta, dlaczego z czymś podobnym nie mamy do czynienia w przypadku naszego szaraka? Na DC stosunkowo często jak na konsolę minionych generacji ukazują się nowe gry i nie są to tylko niszowe pozycje, ale całkiem konkretne projekty jak choćby Sturmwind. Ponadto co jakiś czas wychodzą różnego rodzaju aplikacje i ogólnie coś się dzieje. W przypadku pierwszego PlayStation raczej cisza w tym temacie, no chyba że nie natrafiam na odpowiednie strony i tak się zastanawiam z czego to wynika? Czy to przez możliwości techniczne PSXa? Czy też brakuje ludzi, którzy by mogli coś w tej kwestii zdziałać? No chyba, że tworzenie gier na PSXa jest za trudne, choć wydaje mi się, że choćby za pomocą Net Yaroze szłoby przecież stworzyć konkretne nowe pozycje, a jakoś o nich nie słyszę. Zachęcam do dyskusji :)

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: kolo » 2014-02-20, 20:53

Nie no coś tam się dzieje, ale raczej nie w strefie nowych gier. Jest dużo tłumaczeń (w porównaniu z Segą ogrom, ale Nintendo wciąż ma więcej), homebrew też się pewnie coś tam pojawia. Była odtworzona i (prawie) ukończona beta Resident Evil 1,5. Był projekt stworzenia czytnika kart SD (coś na kształt tego z DC, ale symulowałby on napęd), ale twórcy się poprztykali i wzajemnie oskarżają o oszustwo...
Coś tam by się pewnie jeszcze znalazło.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 732
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: tbxx » 2014-02-20, 20:54

Może obecność WindowsCE w DC ułatwia sprawę?

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: mentor93 » 2014-02-20, 20:56

Zapaleńców pewnie nie brakuje, ale może żadna z ich gierek nie zyskała dotąd rozgłosu. Znam tylko tę stronę:
http://www.psxdev.net/
Nie przeglądałem jej dokładnie, ale jest tam kilka amatorskich projektów, możliwość ściągnięcia wszystkiego, co potrzebne do tworzenia gier na PSX-a. Także coś się dzieje ;)
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: kolo » 2014-02-20, 20:56

Prawie cały homebrew na DC jest tworzony na KalystOSie, WinCE jest zbyt upierdliwy ze względu na masę różnych zabezpieczeń i dość nieznacznie wykorzystywany (jeśli w ogóle).
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: Bodzio » 2014-02-20, 21:43

mentor93 pisze:Zapaleńców pewnie nie brakuje, ale może żadna z ich gierek nie zyskała dotąd rozgłosu. Znam tylko tę stronę:
http://www.psxdev.net/
Nie przeglądałem jej dokładnie, ale jest tam kilka amatorskich projektów, możliwość ściągnięcia wszystkiego, co potrzebne do tworzenia gier na PSX-a. Także coś się dzieje ;)
No właśnie tę stronę znam i wydaje się jedyną w miarę aktualizowaną stroną, choć głównie w stopce :) W dziale Yaroze wszystkie projekty są z datą 98/99. W dziale Homebrew jest już lepiej ale sądząc po screenach to raczej gry nie na miarę PSXa, a Game Boy'a :)

Net Yaroze daje chyba spore możliwości sądząc po tym http://www.youtube.com/watch?v=__AlmfOWjUo a nawet jeśli nie to skoro na DC da się stworzyć gry, które nie wyglądają jak tworzone w DOSie to chyba na PSX też się powinno dać? No właśnie chyba, że się nie da lub nie ma na to zapotrzebowania lub nie ma kto tego robić?

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: mentor93 » 2014-02-20, 22:03

Bo ja wiem... Nie orientuję się zbytnio w temacie, ale chyba musiałbym przerobić konsolę, gdybym chciał uruchomić jakąś grę "made in garaż"? Jeśli tak, to nawet nie zaprzątałbym sobie tym głowy, bo na PSX-a jest naprawdę dużo dobrych, komercyjnych gier, dla których nie trzeba grzebać w konsoli.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: Bodzio » 2014-02-20, 22:52

mentor93 pisze:Bo ja wiem... Nie orientuję się zbytnio w temacie, ale chyba musiałbym przerobić konsolę, gdybym chciał uruchomić jakąś grę "made in garaż"? Jeśli tak, to nawet nie zaprzątałbym sobie tym głowy, bo na PSX-a jest naprawdę dużo dobrych, komercyjnych gier, dla których nie trzeba grzebać w konsoli.
No ja też nie za bardzo dlatego pytam, trochę zazdroszcząc posiadaczom Dreamcasta takiego ruchu wokół tej platformy :) Choć zdaję sobie też sprawę, że jej przedwczesna śmierć odgrywa w tym przypadku spore znaczenie.

Awatar użytkownika
166MMX
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 187
Rejestracja: 2010-08-19, 14:37
Lokalizacja: Okolica Krakowa

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: 166MMX » 2014-02-22, 23:09

Bodzio sąsiedzie,moze czas nabyć yaroze?;)

Sent from my Tapatalk L520
PSN: RetroGracz
PSX/PS2/PS3/NES/SNES/SEGA

Grabelny
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 46
Rejestracja: 2014-02-02, 15:11

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: Grabelny » 2014-02-23, 11:18

ta gra z net yaroze troche minecraftową scenerie ma :) czy tylko mi się wydaje.

Osobiście wydaje mi się też, że większe firmy, które mają kasę na kadrę programistyczną i całą resztę rzeczy związanych z tłoczeniem i wydaniem gry nie robią tego bo było by to utopijne. sprzedali by 2 tys egzemplarzy nowej gry dziś? wiec to byłoby śmieszne. Dziś lepiej robić arkadówki na xbox live czy PS home. Kasa większa, większe możliwości, no i trafi do sporo większej liczby odbiorcow. A tacy garażowcy może i robią coś pokroju net yaroze ale nie ujrzy to już pewnie nigdy wydania w prawdziwych dużych pudełkach PSXa. na PS2 chyba też juz nie wychodzą gry? :)
Obrazek

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: kanarekkk » 2014-02-23, 11:58

Scena ps2 pod wzgledem gier tez slabo wyglada...
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: Bodzio » 2014-02-23, 12:22

166MMX pisze:Bodzio sąsiedzie,moze czas nabyć yaroze?;)
Może kiedyś :)
kanarekkk pisze:Scena ps2 pod wzgledem gier tez slabo wyglada...
W sumie racja. Lepiej z homebrew, ale to raczej ze względu na możliwości PS2.

Awatar użytkownika
166MMX
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 187
Rejestracja: 2010-08-19, 14:37
Lokalizacja: Okolica Krakowa

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: 166MMX » 2014-02-23, 12:56

Sam bym przygarnol yarozke , cena zaporowa. Na ps2 tez jest cos takiego jak "yaroze"?

Sent from my Tapatalk L520
PSN: RetroGracz
PSX/PS2/PS3/NES/SNES/SEGA

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Co ze sceną PSXa?

Post autor: kanarekkk » 2014-02-23, 13:06

na ps2 wystarczy fmcb z tego co kojarze, ale gier naprawde ze swieca szukac. Swego czasu szukalem do dzialu homebrew i scena ps2 to glownie programy.
Obrazek

ODPOWIEDZ