Xploder

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Xploder

Post autor: ufix » 2014-05-16, 18:48

Mam takie urządzenie kupione dawno temu na giełdzie staroci:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Niestety nie mam do niego żadnych akcesoriów, a z tego co znalazłem w internecie powinna być dołączona do niego płytka z oprogramowaniem i kabel. Czy da się do czegokolwiek użyć samo to urządzenie, czy bez reszty zestawu jest bezużyteczne? I jakie właściwie to ma zastosowanie, domyślam się, że umożliwia używanie kodów w grach, ale czy to jedyna funkcja?

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Xploder

Post autor: Bodzio » 2014-05-16, 20:44

Samo urządzenie powinno mieć wbudowane ok. 200 kodów do gier, a i bez akcesoriów powinno się dać wpisywać inne choć warto z tym uważać bo czasem może zawiesić grę. Co do innych funkcji to za pomocą tego urządzenia można podłączyć konsolę do kompa, choć z tego co się orientuję to kabel nie był w zestawie tylko się go dokupywało, choć może też była wersja z kablem :) Oprogramowanie jest oczywiście niezbędne, żeby współpraca PC-konsola miała w ogóle sens. Pozwolę sobie zacytować "Specjalny edytor pamięci pozwala na jej przeglądanie i edycję w systemie HEX i ASCII. [...] Urządzenie pozwala także na zgrywanie na dysk twardy obrazków w formacie PCX z pamięci Video naszej konsoli". A z tych najpraktyczniejszych funkcji pozwala na zgrywanie save'ów z karty pamięci na dysk komputera.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Xploder

Post autor: kolo » 2014-05-16, 20:46

Kabel to ponoć stara szeregówka do drukarki.
http://www.psillustrated.com/psillustra ... ation.html
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xploder

Post autor: ufix » 2014-05-16, 23:38

Dzięki za informacje ;) Wygląda na to, że to bardziej rozbudowane urządzenie niż myślałem, szczególnie ciekawie brzmi to zgrywanie save'ów na dysk twardy. Spróbuję się w wolnej chwili tym pobawić :)

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Xploder

Post autor: Don » 2014-05-17, 09:50

Skoro mamy temat Xplodera na tapecie to podłączę się z kilkoma kwestiami:

1) Łapał z Was ktoś Panowie screeny za pomocą tego ustrojstwa? Kiedyś w PSX Extreme bodajże czytałem, że początkowo po każdym screenshocie musieli restartować konsolę, dopiero później zainwestowali w profesjonalny sprzęt i praca nad magazynem była łatwiejsza. Mogę się domyślać, że tym amatorskim sposobem był właśnie Xploder. Ktoś jest w stanie potwierdzić jak się tym urządzeniem zrzuca screeny?
2) Interesuje mnie też jaka jest tych screenów jakość?
3) Jak działa funkcja zapisu stanu gry? Savy trzymamy w PC, a później importujemy z/do memory card? W sumie przy dużej liczbie gier takie rozwiązanie jest lepsze niż żonglerka kilkoma kartami pamięci.

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xploder

Post autor: ufix » 2014-05-17, 10:55

Zajęło mi to sporą część ostatniej nocy, ale znalazłem jeszcze trochę informacji na temat Xplodera. Udało mi się też uruchomić mój egzemplarz :P Trochę wstyd się przyznać, ale nie działał, bo za słabo go wciskałem w ten dziwny port rozszerzeń PSXa. Nigdy wcześniej nie używałem tego portu i nie wiedziałem, że aż takiej siły trzeba do tego użyć...

Sporo informacji znalazłem na stronie: http://www.murraymoffatt.com/playstation-xplorer.html
Można z niej pobrać potrzebne oprogramowanie i cały FAQ na temat tego urządzenia.

Mój egzemplarz po włączeniu konsoli wyświetla takie menu:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Pierwsza opcja to uruchomienie gry (co ciekawe bez jakiegokolwiek logo Playstation, muzyki czy czegokolwiek), kolejna to przeglądanie i dodawanie własnych kodów, włączanie ich i cała reszta, a ostatnia służy do przeglądania ostatniego zrobionego screenshota.

Screeny faktycznie robi się za pomocą przycisku reset, z tego co znalazłem w internecie, Xploder przechwytuje ostatni obraz znajdujący się w pamięci video konsoli w momencie zresetowania PSXa. Po włączeniu konsoli po resecie i wybraniu trzeciej opcji z menu Xplodera można obejrzeć screen, porozciągać go we wszystkie strony i chyba nawet zmienić sposób jego wyświetlania z PAL na NTSC (tak przynajmniej to wygląda po wciśnięciu przycisku R2). Urządzenie nie przechowuje screenów, więc po zrobieniu jednego trzeba go przesłać od razu do komputera i dopiero włączyć ponownie grę. Faktycznie używanie tego do robienia screenów do gazety musiało być niesamowicie niewygodne :D

Nie podłączałem jeszcze tego ustrojstwa do komputera, bo żaden z tych, które mam w domu nie ma już portu LPT. Może w przyszłym tygodniu pożyczę od kolegi jego antycznego laptopa i wtedy napiszę coś więcej o save'ach i screenach :)

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Xploder

Post autor: kanarekkk » 2014-05-17, 12:29

@ufix, ciekawe to ustrojstwo. Może pstryknąłbyś parę fotek plus kawałek opisu na główną ?
Obrazek

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xploder

Post autor: ufix » 2014-05-17, 15:29

Jasne, mogę spróbować coś napisać jak już ogarnę połączenie tego z komputerem ;)

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xploder

Post autor: ufix » 2014-06-30, 12:05

Uff, w końcu mam chwilę czasu na zabawę Xploderem. Podzielę się tu uwagami dotyczącymi sposobu podłączenia tego cuda do PC, może komuś się jeszcze to przyda. Tak więc:

- Wszystkie tanie przejściówki LPT-USB odpadają, nie udało mi się na czymś takim połączyć mimo wielu prób, musiałem ściągnąć starego peceta ze strychu ;)
- Kabel LPT do połączenia Xplodera z komputerem musi mieć połączone wszystkie piny 1:1, takie kable są opisane jako kable do programatorów, przedłużacze do kabli drukarkowych w większości się nie nadają
- W razie problemów z komunikacją polecam pobawić się ustawieniami portu LPT w BIOSie, u mnie ruszyło po ustawieniu go w tryb EPP
- Nie polecam programu XLink, u mnie zarówno wersja dosowa jak i windowsowa działały wyjątkowo kapryśnie, dopiero przy użyciu programu X-Killer udało się zmusić całość do działania. Ustawienia X-Killera, które u mnie zadziałały:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
- Oprogramowanie można znaleźć na stronie http://www.murraymoffatt.com/playstation-xplorer.html
- Musiałem zanstalować w Xploderze soft 2.0, na standardowym 1.0 były problemy z komunikacją

Dobra, koniec przynudzania, czas na efekty pracy ;)

Tak wyglądają screeny przechwycone prosto z pamięci video konsoli nieedytowane, zmieniłem tylko rozszerzenie z oryginalnego PCX na JPG):

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Jak widać screen z Gran Turismo wyszedł dość dziwnie, co ciekawe przeglądając go za pomocą Xplodera na konsoli mogę uzyskać normalne kolory za pomocą przycisku R2. Macie może pomysł jak naprawić ten screen na komputerze?

Oprócz robienia screenów program X-Killer umożliwia resetowanie konsoli, zatrzymanie jej działania w dowolnym momencie, update oprogramowania Xplodera, zrzucenie zawartości pamięci RAM konsoli na dysk i modyfikowanie jej, oraz - co chyba jest najbardziej interesujące - zrzucanie na dysk zapisanych gier z kart pamięci i zapisywanie danych z dysku na kartach. Sprawdziłem tą opcję i działa bez najmniejszych problemów w obie strony, wygląda na to, że nie będę musiał nigdy więcej dokupować kart pamięci do PSXa ;)

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Xploder

Post autor: Don » 2014-07-02, 15:29

Dzięki za raport. Interesujące ustrojstwo głównie za te przenoszenie zapisów stanu gry. Na jakim PC operujesz? Wymóg tego wejścis na drukarkę ogranicza chyba naturalnie wybór do jakiś starychmodeli z Windows XP na pokładzie?

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xploder

Post autor: ufix » 2014-07-02, 15:58

Używałem do tego starej stacjonarki z Celeronem 1.0 ghz i 256MB RAMu z zainstalowanym Windowsem XP. Programy do obsługi Xplodera są pisane pod DOSa albo Win 95/98, ale pod XP działały ok w trybie zgodności. W sumie myślę, że najważniejszym wymogiem jest właśnie obecność portu LPT w komputerze, bo pod względem wydajnościowym te programy raczej nie są wymagające ;)

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Xploder

Post autor: Don » 2014-07-02, 21:30

Dzieki za odpowiedz! :)

ODPOWIEDZ