Jak z tym Naszym graniem na SNES?

ODPOWIEDZ
SennseJ
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 91
Rejestracja: 2013-03-18, 20:12
Lokalizacja: Wrocław

Jak z tym Naszym graniem na SNES?

Post autor: SennseJ » 2017-11-17, 21:30

Jak tam Wasze konsole Super Nintendo? Włączane w tym miesiącu? W tym roku? Ja swoją długo zaniedbywałem. A jest to sprzęt który ma najwięcej swoistej duszy. Mam do niego nawet więcej sentymentu niż do Pegasusa, którego miałem i dużo grałem. A o tej 16 bitowej maszynce tylko marzyłem choć raz udało mi się podłączyć ją w domu.

Każdy miał za dzieciaka inne przygody z grami i ciekawostki. Ja miałem jakieś 800m od domu wypożyczalnie kaset wideo a w niej przez dłuższy czas można było za pieniążki pograć na NES i SNES. Można było również wypożyczyć konsole do domu, ale raczej grało się w lokalu bo było taniej. Taka kawiarenka internetowa bez internetu. To tam zobaczyłem pierwszy raz konsolę i Donkey Kong Country. Ależ to było cudowne. W historii mojego grania tylko parę gier zrobiło takie pierwsze wrażenie. DKC pod tym względem stoi u mnie koło gier takich jak Max Payne, Bioshock, Golden Sun, czy Burnout. Nie można było przejść obojętnie obok tego widoku. Niestety częściej patrzyłem niż grałem bo nie mogłem sobie na to pozwolić ale wiedziałem że jeżeli będzie to możliwe to kiedyś będę miał tą grę i konsolę. Tylko raz udało mi się wyprosić pieniążki na wypożyczenie jej do domu właśnie z DKC i Jungle Book. To był wspaniały wieczór.

Swojego SNESa zdobyłem dopiero w 2013 roku jak już byłem po studiach. Z niezrozumiałych względów pierwszą grą którą przeszedłem nie był DKC. Nie był nawet drugą czy trzecią mimo iż kupiłem go w zestawie. No może po części rozumiem dlaczego pierwszy mógł być Super Mario Bros z kadridża Super Mario All-Stars. To poprostu dla mnie najlepsza i najładniejsza wersja gry będącej już symbolem. Jeżeli ktoś nie skończył nigdy SMB to koniecznie powinien to robić. Ale dlaczego przed DKC skończyłem Super Mario World, Zelda A Link To The Past i Super Metroid to nie wiem. Może i są to gry nawet lepsze bo bawiłem się rewelacyjnie ale DKC to w mojej głowie symbol SNESa. Tak jak symbolem Pegasusa jest Contra, Game Boya - Mario, GBA - Golden Sun. Na pewno większość z Was ma tak że jak myśli o jakiejś konsoli to jest z nią mocno powiązana jakaś gra. Dla niektórych symbolem Amigi będzie River Raid bo grali kiedyś w niego u kolegi a dla innych FF VII to jest pierwsze PlayStation bo gra ich wciągnęła na długie godziny. Ja kocham SNESa za Donkey Kong Country. Ale po za miłością mam dziwne przekonanie, że ta 16 bitowa maszynka to jest najlepsza konsola jaką kiedykolwiek dostaliśmy.

Przekonanie dziwne bo konsoli w latach świetności nie miałem. Dziwne, bo mam swojego starego Pegasusa ze Złotą Piątką i 168in1 któremu padł zasilacz a ja wolę zbierać na nowy kadridż do SNESa niż na zasilacz. Jednak moje przekonanie oparte jest na odczuciu jakie pozostało po zagraniu w kilka gier już po premierze PS4. Gry ze SNESa nadal są wciągające i dopracowane. Mogą zachwycić klimatem jak Super Metroid lub opowiedzieć wyjątkową historię jak Chrono Trigger. Mało tego, dzisiejsze gry często wyglądają jak te na SNESa bo cały trend pixelartu jest właśnie wzorowany na grach 16 bitowych. Może nie intencjonalnie bo popularniejszym zwrotem jest “8-bit” ale jakoś tak przypadkiem to wszystko wygląda jak ze SNESa tylko na PS4/X0 jest w Full HD.

Ja swojego DKC skończyłem wczoraj. Szkoda, że nie mogłem tego zrobić mając 10-12 lat. Zazdroszczę ludziom z USA, że mogli tego doświadczać w najpełniejszej formie. Mieli łatwy dostęp, mogli grać w ojczystym języku i mieli takie media jak np. Nintendo Power. Nawet dziś jak czytam archiwalne numery tego miesięcznika to czuć magię i chce się grać. Pewnie część z Was pamięta reklamę Quake III Arena. Wpiszcie w Google “quake 3 arena poster”. Ta reklama została do dziś w mojej głowie.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

A co by było gdybyście np. na miesiąc przed premierą Quake otrzymali kasetę wideo z gameplayem, krótkimi wywiadami i paroma poradami? Coś takiego otrzymali prenumeratorzy Nintendo Power przed premierą DKC (21 listopada 1994 - więc zaraz rocznica). Zostawiam Was z filmem Donkey Kong Country Exposed który jest właśnie tym wyjątkowym nagraniem ze starego VHS. No to jak tam te wasze SNESy? Gracie na nich?

https://www.youtube.com/watch?v=stc0RuRv2RA

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Jak z tym Naszym graniem na SNES?

Post autor: cissic » 2017-11-18, 02:18

Odłożyłem na rzecz NES/Famicom. Pewnie za chwilkę wrócę ;)

ODPOWIEDZ