RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny Growe technikalia – kable AV Nintendo
ArtykułPoradnik techniczny

Growe technikalia – kable AV Nintendo

Loading

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się Nintendowym kabelkom AV pochodzącym z regionów PAL i NTSC, oraz „naprawimy” kabel s-video do N64.

Na początek konsole z systemu PAL podepniemy standardowymi kablami AV pochodzącymi z systemów PAL oraz NTSC:

Jak widzimy obraz na konsoli podpiętej kablem z systemu NTSC jest widocznie jaśniejszy od tego, co widzimy na konsoli podpiętej kablem PAL. Szczególnie widoczna jest utrata szczegółów w jaśniejszych partiach ekranu.

Podpinając tymi samymi kablami konsole NTSC, możemy spodziewać się ciemniejszego obrazu z konsoli podpiętej kablem PAL:

Nic takiego jednak nie ma miejsca, różnica o ile jest to możemy ją spokojnie pominąć.
Wygląda na to, że kabelek od konsoli PAL jest bardziej uniwersalny.

Teraz zbadamy, na czym polega różnica w budowie obu kabli. Standardowy kabel AV (Composite) przeznaczony do SNES/N64/Gamecube w wersji PAL zawiera w swojej konstrukcji rezystor 75ohm włączony pomiędzy przewód sygnałowy a masę. Ponadto kabel od Gamecube i niektóre od N64 zawierają kondensator 220uF włączony szeregowo do przewodu sygnałowego ( nóżka „+” w kierunku konsoli, nóżka „-” w kierunku TV). Natomiast kable od konsol NTSC nie zawierają żadnego z wcześniej wymienionych elementów – kabel przesyła sygnał bezpośrednio z konsoli do telewizora.

Na koniec obiecana „naprawa” kabla S-Video do konsoli N64. Nintendo nigdy oficjalnie nie wypuściło kabli S-Video do konsoli PAL ( SNES i N64 mają możliwość wysłania takiego sygnału ). Wszystkie dostępne na rynku kable są przeznaczone są do konsol NTSC i jak możecie się domyślać dla konsol PAL brakuje im jakichś rezystorów i kondensatorów. Jakich? Dokładniej rezystora 75ohm miedzy Luminacją a masą, plus kondensator 220uF szeregowo. Oraz rezystor 75ohm między Chrominacją a masą, plus kondensator 68nF szeregowo. Dzięki tak spreparowanemu kablowi uzyskamy najwyższą możliwą jakość obrazu na nieprzerabianym N64.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.