RetroAge Akcesorium, NES Konix Speedking Joystick
AkcesoriumNES

Konix Speedking Joystick

Loading

Konix Speedking Joystick to kontroler przeznaczony do Nintendo Entertainment System (NES). Dedykowany dla wszystkich którzy zagrywając się na Commodorkach i Atarynkach nie mieli okazji obcować z gamepadami przez co wolą korzystać z klasycznych joysticków.

Kontroler Konix Speedking ma stosunkowo unikalny wygląd dostosowany ergonomicznie do grania z ręki, co jak na joystick jest dość zaskakujące, bo zwykle używa się ich do grania „z blatu”. Opisywany joystick posiada podstawowy zestaw przycisków analogiczny jak na oryginalnym padzie od NESa, czyli „A”, „B” (oba na mikrostykach), „Start” oraz „Select”, a dodatkowo został wyposażony w przełącznik autofire, co może przydać się w niejednej strzelance. Sama gała wychyłkowa również jest wykonana na mikrostykach, które zapewniają wysoką responsywność. Jak to sprawdza się w praniu, czyli w graniu? Zaskakująco dobrze. Spód joysticka jest bardzo fajnie wyprofilowany i świetnie leży w dłoni. Na dłuższą metę granie w ten sposób nie męczy. Konix Speedking Joystick sprawdza się zdecydowanie najlepiej w grach z widokiem z góry, gdzie wychylanie drążka jest bardzo intuicyjne i świetnie to działa. Nie we wszystkich grach jednak joy sprawuje się tak samo dobrze. Gałka jest dość twarda i sztywna, a do tego ma małe kąty wychylenia, przez co w ferworze walki może zdarzyć się naciskanie tzw. skosów. W rezultacie np. w Contrze, kiedy musimy się położyć trzymając w dół by uniknąć pocisków wroga, to łatwo o sytuację, że wciśnie nam się skos i będziemy biegli z bronią skierowaną w dół – rezultat łatwy do przewidzenia. Podobnie w grach w których skaczemy postacią poprzez wybranie kierunku do góry, zdarza się że chcemy biec w lewo lub prawo a przypadkiem lekko skierujemy drążek do góry i już postać zamiast biec przed siebie to będzie skakać do góry. Nie zdarza się to jakoś wybitnie często ale trzeba mieć na uwadze, że w zamieszaniu mogą wystąpić pewne drobne niedogodności, które w joystickach używanych z blatu zwykle nie występują.

Mimo opisanych drobnych kłopotów w dokładności sterowania (pewnie na dłuższą metę da się przyzwyczaić do kontrolera aby takich błędów ne popełniać) Konix Speedking Joystick sprawuje się świetnie w wielu grach i zdecydowanie jest on wart polecenia szczególnie zatwardziałym komputerowcom którzy z odciskami na łapach spędzili setki godzin na klasycznych joyach z drążkiem.

Komentarze

  1. Ciekawy sprzęt, niestety nigdy nie miałem okazji trzymać w rekach. Znam kilku zwolenników retro kompów, którzy podchodzą do pada jak pie do jeża. ten joy to dla nich okazja bezbolesnego wejścia w świat konsol 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.