GizmondoKonsola

Gizmondo

Loading

Gizmondo to szwedzka propozycja dla osób poszukujących czegoś innego i nowego na rynku elektronicznym. Niestety po niemal rocznym istnieniu, urządzenie zniknęło z rynku wraz z firmą, która ją stworzyła. Za kulisami drobnej budowy sprzętu kryły się liczne malwersacje finansowe, nadużycia prawne oraz powiązania z przestępczością zorganizowaną. Mówiąc klasykiem „kto g*no sieje, ten g*no zbiera”. Zapraszam do artykułu.

Wszystko zaczęło się w 2003 roku gdy na swojej stronie internetowej, firma Tiger Telematics (nie mylić z Tiger Electronic) zapowiedziała wydanie nowego konsolo-telefonu, o roboczej nazwie Gametrac. W zamyśle twórców urządzenie miało przyćmić Nokię N-Gage oraz stać się konkurencyjnym towarem dla pozostałych potentatów branży. Czas jednak płynął, a sprzęt wciąż się nie ukazał. Słowa zostały przekute w czyn dopiero 19 marca 2005 roku, kiedy to pod nową nazwą Gizmondo został wypuszczony na rynek brytyjski (jako pierwszy z europejskich).

Zestaw
Szczęśliwy, niczego nie świadomy nabywca Gizmondo otrzymywał w zestawie oprócz konsoli i zestawu instrukcji: baterię do konsoli, słuchawki stereo, ładowarkę, kartę demo z grami oraz kabel do transmisji danych.
Oprócz podstawowej wersji istniała również rzadka wersja czarna. Konsola była także sprzedawana w tzw. zestawie premium, gdzie były duże mocniejsze słuchawki.
Opcjonalnie można było zakupić zestaw samochodowy z uchwytem oraz ładowarką pod gniazdko zapalniczki.

Konsola
Trzeba przyznać, że wizualnie sprzęt jest zgrabny, posiada małe wgłębienia by można było bardziej komfortowo go trzymać. Przyciski nad ekranem służą do włączenia konsoli, powrotu do menu oraz regulacji dźwięku i jasności. Dwa przyciski boczne są lekko wysunięte i przypominają czułki. Z tyłu umiejscowiono kamerę 1.3 megapikseli oraz miejsce na wymianę baterii. Spód urządzenia zawiera wejścia pod ładowarkę, słuchawki oraz karty SD i MMC, a także pod kabel Mirco USB. System operacyjny oparty na Windows CE 4.2. z .Net Framework.

Funkcje
Urządzenie oprócz funkcji podstawowych jakich wymaga się od telefonu, czyli wykonywania i odbierania połączeń oraz SMSów i MMSów, posiadało również GPRS i GPS. Niestety GPS nigdy nie został w pełni zoptymalizowany, przez co często gubi lokalizację i jest wysoce nieprecyzyjny. Urządzenie posiada także wbudowany Bluetooth, który miał być wykorzystywany do gier z trybem mutliplayer. Ze względu na nikłe zainteresowanie produktem, było mało prawdopodobne by zrobiono z tego użytek.

Smart Adds
Tiger Telematics stworzyło funkcję o nazwie „Smart Adds”. Miała ona wyświetlać losowe reklamy, za każdym razem, gdy użytkownik wracał do głównego menu urządzenia. Oprogramowanie miało być zawarte w tańszych wersjach urządzenia. Na szczęście nigdy nie wystartowało.

Wbrew pozorom Gizmondo jako sprzęt miał kilka ciekawych rozwiązań, których próżno było szukać u konkurencji. Nie mniej jednak cena odstraszyła większość potencjalnych nabywców. Urządzenia bez aplikacji Smart Adds kosztowały 229 funtów na wyspach brytyjskich i 400 dolarów w Ameryce. Dla porównania świeżo wprowadzony wówczas na rynek XBOX360 kosztował tyle samo. Wersje z komercyjną aplikacją kosztowały 129 funtów / 229 dolarów, zatem wciąż sporo.
Kolejny komercyjny strzał samobójczy z obrzyna twórcy dokonali próbując podbić rynek amerykański. Tuż przed wypuszczeniem podstawowej wersji Gizmondo ogłoszono, że wkrótce Tiger Telematics wypuści usprawniony model z szerokim ekranem. Większość potencjalnych klientów stwierdziło zatem, że lepiej poczekać na lepszy model, niż wydawać nie małą ilość sałaty na bubel (czyt. gorszy model).

W tym samym czasie za kulisami Gizmondo działy się rzeczy, których nie powstydziłby się żaden kryminał. Po opublikowaniu przez szwedzką gazetę artykułu o malwersacjach finansowych jednego z członków Tiger Telematics – Stefana Erikssona posypała się lawina. Jak się okazało ów jegomość był bossem jednej ze szwedzkich mafii, zwanej „mafią z Uppsali”. Zresztą nie tylko on z zarządu miał mafijne powiązania. Jednak o Stefanie zaczynało być coraz głośniej ze względu na wystawne życie i rozbicie wartego 2 miliony dolarów Ferrari. Ze względu, że podczas wypadku był pod wpływem, bez dokumentacji i ostro przekroczył dopuszczalną prędkość (320 km/h w momencie uderzenia) został skazany, a w 2008 roku po odbyciu kary przekazany Szwedom, gdzie czekają go kolejne procesy.

Zresztą nie tylko Stefan żył ponad poziom. Po ogłoszeniu bankructwa przez firmę Tiger Telematics w 2006 roku i wszczęciu postępowania komorniczego okazało się, że wypłaty dyrekcji firmy na przestrzeni dziewięciu miesięcy wyniosły 6,6 milionów funtów, a na leasing samochodów wydano ponad dwa miliony funtów. Jeżeli dodamy do tego koszty produkcji urządzenia, koszty umów z developerami oraz szeroko zakrojoną kampanie reklamową, wydawać się może, że firmy w żaden sposób nie czekał dobry los.

Wróćmy jednak do samego urządzenia, gdyż spełnia on jeszcze funkcje podręcznej konsolki. Wydano na nie tylko 14 tytułów z 30 zapowiadanych, a w USA tylko 8. Głównym nośnikiem były karty SD. Ogólnie na starcie wyszły raczej średnie tytuły, chociaż zapowiadano kilka konkretnych, które jednak ze względu na krótką przygodę urządzenia nigdy się nie ukazały. Były to m. in. Tomb Raider, Carmageddon, Rayman czy Worms World Party. Część z nich była do ogrania na targach E3.

Po Gizmondo unosił się spory smród. Nie odstraszyło to jednak jednego z założycieli firmy trupa, Carla Freera. Postanowił on wyłożyć gotówkę i reaktywować urządzenie pod nazwą Gizmondo 2. Wraz ze swoim biznesowym partnerem Mikaelem Ljungmanem otworzyli firmę Media Power, która miała stworzyć kolejny sprzęt. Nie mniej ze względu na kryzys finansowy oraz różne finansowe przekręty biznesmenami zajęło się prawo tym samym wyciągnięto wtyczkę od Media Power. Do pomysłu o kolejnym Gizmondo już nie powrócono.

Podstawowa specyfikacja:
Wyświetlacz 72 mm o rozdzielczości 320 x 240 pixeli
Procesor Samsung ARM9 o taktowaniu 400 MHz
Grafika Nvidia GoForce 3D 4500
RAM 128 MB 16 bitowy DDR
Kamera JPEG 1,3 megapixeli
Bluetooth
Obsługa karty SIM i SD, MMC
GPS i GPRS
SMS i MMS
WAP 2.0
Dzwonki polifoniczne

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.