RetroAge Artykuł, Relacja Koszalin Retro Games Show (Relacja)
ArtykułRelacja

Koszalin Retro Games Show (Relacja)

Loading

22 listopada 2014 roku w Koszalinie odbyło się wydarzenie o nazwie Koszalin Retro Games Show 2014. Tego typu imprez na północy kraju jest mało, dlatego każda taka inicjatywa cieszy i jest warta uwagi. Zainteresowani tematem gier retro, a także chcący po prostu powspominać musieli się więc zjawić obowiązkowo. Wydarzenie promowane było na facebook’u oraz w lokalnych stacjach radiowych. Czy się udało? Przeczytacie poniżej.

Koszalin Retro Games Show 2014 odbyło się na hali sportowej w Gimnazjum nr 11 na ulicy Sportowej 19. Wstęp był całkowicie darmowy, co zaowocowało wypełnieniem hali już od samego rozpoczęcia imprezy. W godzinach 9-18 przewinęło się sporo ludzi chcących pograć na retro-sprzęcie.

Z atrakcji gamingowych przewidziano możliwość zagrania na komputerach: Amiga (500, 600, 1200, 2000, 3000, 4000, CDTV, CD32), Commodore 64 i PC 486DX. Były także konsole: TV SPIEL BSS 01 (pong), Atari 2600, Atari Jaguar, Nintendo Entertainment System, Super Nintendo Entertainment System, Nintendo 64, Nintendo GameCube, Nintendo Wii (Virtual Console), Sega Master System, Sega Mega Drive, Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony PlayStation, Sony PlayStation 2 oraz Philips Cdi.

Dla odwiedzających przewidziano także konkurs wiedzy o starych grach i turniej w Sensible World of Soccer. Sześciu śmiałków chcących wykazać się wiedzą z zakresu retro-gier zasiadło na środku hali i kolejno odpowiadali na pytania podstawowe (łatwe) i trudniejsze (hardcore mode). Turniej w SWOS przyciągnął w sumie szesnastu zawodników, którzy podzieleni na grupy rozgrywali mecze ze sobą, a następnie awansując do kolejnych etapów zbliżali się ku zwycięstwu. Trzeba przyznać, że turniej przyciągnął gapiów, a okrzyki po zdobytych bramkach 30-40 letnich „facetów” dodawały klimatu całej otoczce e-sportowego wydarzenia. Za udział w turniejach i konkursach dla zwycięzców przewidziano drobne nagrody/upominki, pozwalające później powspominać miło spędzone chwile.

Przy Amigach wrażenie robiła ogromna liczba dyskietek w ciekawie prezentującej się szafce z szufladkami. Z gier jakie były dostępne można wymienić między innymi same klasyki elektronicznej rozgrywki: Lotus, Boulder Dash, Mortal Kombat, Pac-Man, gry z Mario (Mario Kart 64, Super Mario Bros., Super Mario World, Super Mario 64, Mario Smash Football), Crash Bandicoot, Tekken 3, Superfrog, Sensible World os Soccer, Crazy Taxi, Doom, Pong, Bomberman, Contra, River Raid, Prince of Persia… i wiele innych, mniej lub bardziej znanych tytułów. Topami imprezy okazały się ciągle oblegane Mario Kart 64 i „pong”, do których nie każdy mógł się dostać.

Podczas Koszalin Retro Games Show 2014 na wielu stanowiskach zobaczyć można było tegorocznego rekordzistę Guinnessa, w najdłuższym graniu w grę komputerową. Hubert „Gordon” Blejch podczas październikowego Poznań Game Arena ustanowił nowy rekord 136 godzin, 3 minut i 30 sekund ogrywając Sniper Elite III: Afrika. Warto odnotować fakt, że Hubert pochodzi z Koszalina i znalazł czas na odwiedzenie koszalińskiego-gamingowego wydarzenia. Rekordzista Guinnessa udzielał wywiadów dla mediów, jednak zaplanowany wcześniej punkt imprezy „w ogniu pytań”, z którego mieliśmy dowiedzieć się jak Hubertowi udało się ów rekord pobić – nie odbył się ze względu na kiepskie nagłośnienie.

Poza możliwością zagrania na starych konsolach i komputerach organizatorzy zapewnili także inne atrakcje, tzn możliwość zagrania w gry bez prądu. Jedna trzecia sali gimnastycznej była wypełniona właśnie różnego rodzaju grami karcianymi, planszowymi i zręcznościowymi… niestety nie jestem w stanie wymienić tytułów i pełnych nazw ale biorąc pod uwagę liczbę osób przy stołach z grami unplugged trzeba przyznać, że jest także zapotrzebowanie i zainteresowanie na taką formę spędzania towarzysko wolnego czasu. Sam pod koniec dnia miałem możliwość zagrania w odpowiednik Jengi i przyznam, że fajnie się w to grało.

Kolejną dostępną ciekawostką był symulator samolotu, który zapewniła szkoła – gospodarz wydarzenia. Odwiedzający Koszalin Retro Games Show 2014 mieli okazję zasiąść za sterami statku powietrznego i poczuć się jak pilot samolotu. W tajniki tych wszystkich pokręteł, dźwigni i wskaźników wprowadzał sam dyrektor – fachowo opowiadając o tym co się dzieje na ekranie i jak należy postępować w różnych scenariuszach lotu.

Symulator samolotu, to nie jedyna atrakcja powietrzna, gdyż obok znajdował się rzutnik z podłączonym dziwnym kontrolerem. Był to symulator zdalnie sterowanym helikopterem. Niestety w godzinach popołudniowych mocne słońce wdzierające się przez duże okna hali sprawiły, że obraz z rzutnika był niewidoczny i praktycznie przez pewien czas to stanowisko było pomijane przez zwiedzających.

Dużym plusem był darmowy wstęp, co pozwoliło przyjść każdemu bez obawy o opłaty. Starsi przyprowadzali swoje dzieci, inni tylko pod pretekstem pokazania młodocianym jak grało się kiedyś – sami dawali się wkręcić w wir elektronicznej rozrywki. Młodzi bez większego problemu mogli zagrać w hity z ostatnich 15-30 lat.

Czy kolejna impreza odbędzie się w Koszalinie? Jest to możliwe. Mimo skromnej reklamy ludzie przybyli – więc jest potencjał i zainteresowanie takim wydarzeniem. Dało się zauważyć także zadowolenie odwiedzających po imprezie w pozytywnych komentarzach w internecie. Jeśli będą sprzyjające warunki to liczę na jeszcze większe (więcej stanowisk) i jeszcze lepsze organizacyjnie Koszalin Retro Games Show w przyszłości. Myślę, że jesteśmy w stanie to zrobić i zrobimy!

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.