RetroAge Recenzja, DS Lego Star Wars II: The Original Trilogy
RecenzjaDS

Lego Star Wars II: The Original Trilogy

Loading

Nowa odsłona klasycznej trylogii na konsolę Nintendo DS przedstawia wydarzenia jakie mają miejsce w IV, V i VI części Gwiezdnych Wojen. Jeżeli nie miałeś jeszcze (nie) przyjemności zapoznania się z tym produktem, to zanim to zrobisz zapraszam do przeczytania niniejszej recenzji.

Sagę Gwiezdnych Wojen zna prawie każdy. Napisałem prawie, bo sam znam kilka osób, które pomimo wielu lat na karku nie oglądały jeszcze żadnej części. Od wielu lat na konsole jak i komputery wydawane są gry pośrednio lub bezpośrednio związane z filmem.

Przygodę rozpoczynasz w kontynie Mos Eisley, którą możesz potraktować jak menu główne gry. Znajduje się w niej kilka istotnych miejsc, o których warto co nieco wiedzieć. Najważniejszym pomieszczeniem jest pokój z trojga drzwiami, nad którymi widnieją rzymskie cyfry. Poprowadzą cię one do odpowiedniego epizodu Gwiezdnych Wojen (IV, V i VI ). Każda z części składa się z pięciu plansz, w których sterować będziesz różnymi postaciami, rozwijając fabułę gry. Twoim priorytetowym zadaniem jest walka z siłami Imperium, którego jednostki spotkasz prawie że na każdym kroku. Gra podzielona została na STORY MODE I FREE PLAY MODE, przy czym ostatnia opcja odblokowuje się po każdorazowym przejściu danej planszy. Dopiero wtedy możliwa jest eksploracja zamkniętych pomieszczeń, do których dostęp mają tylko wybrane osoby.
Kolejnym miejscem jest sklep, w którym za znalezione klocki możesz kupić nowe postacie, pojazdy czy np. podpowiedzi. Przy stoliku z hologramem konsoli Nintendo DS będziesz mógł połączyć się z innym graczem bezprzewodowo. Pozostało jeszcze wspomnieć o edytorze postaci, w którym możesz dowolnie modyfikować swoich bohaterów (maksymalnie zmienić i zapisać możesz trzy postacie), a także hangarze z wykupionymi pojazdami oraz arenie, w której możesz stworzyć nową lub dołączyć się do istniejącej już gry.

Aby rozpocząć normalną grę musisz udać się do drzwi oznaczonych cyfrą IV. Swoją przygodę zaczynasz wcielając się w księżniczkę Leilę, której statek został zaatakowany przez siły Imperium. Twoim zadaniem jest odnaleźć roboty R2D2 i C3PO, a następnie wysłać je z prośbą o pomoc do Obi-Wan Kenobi, przebywającego gdzieś na planecie Tatooine. W miarę rozwijania fabuły poruszać się będziesz nowymi postaciami, odwiedzisz nowe miejsca, a sprzymierzając się z rebeliantami będziesz walczyć z jednostkami Imperium o wolność we wszechświecie.

Gra Lego Star Wars II: The Original Trilogy to trójwymiarowa platformówka, w której cały wszechświat zbudowany został z klocków. Czeka cię zatem cała masa biegania, zbierania różnych rzeczy, rozwiązywania prostych łamigłówek, skakania i walki. W pokonywaniu przeciwników pomoże ci szeroki arsenał broni, który powiększa się o nowe przedmioty, które otrzymujesz po przejściu plansz. Niektóre z postaci (Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker czy Darth Vader) potrafią wykorzystać moc do manipulacji różnego rodzaju przedmiotami, np. potrząsać elementami w celu odnalezienia monet czy odwracania hełmów żołnierzy Imperium, zatrzymując ich atak na kilka sekund. Ilość lokacji, po których przyjdzie ci się poruszać, jest dosyć duża i w miarę różnorodna. Odwiedzisz m.in. pustynne tereny Tatooine, kosmiczną otchłań podczas walki z jednostkami Imperium w ataku na Gwiazdę Śmierci, pokrytą lodem i śniegiem planetę Hoth czy bagienną planetę Dagobah.

W grze znajduje się kilka przerywników, podczas których będziesz miał okazję zniszczyć Gwiazdę Śmierci siedząc za sterami X-Winga, polatać statkiem Millennium Falcon między asteroidami uciekając przed jednostkami Imperium, czy powalczyć Land Speederem na pokrytej śniegiem planecie Hoth z wielkimi AT-AT Walkerami (V epizod).

Postaci występujących w grze jest dużo (50) i są one w miarę różnorodne. Dzięki temu, że wszystko zbudowane jest z klocków lego, masz możliwość dowolnej modyfikacji wyglądu bohatera, którym się poruszasz. W kantynie znajdziesz miejsce, w którym możesz dokonać zmian, a następnie zapisać stan gry. Podczas dalszej zabawy twoja postać wyglądać będzie tak jak ją „zaprojektowałeś”. Zmienić możesz prawie wszystko: spodnie, kolor skóry, korpus, ręce, włosy, głowę czy broń.
Po każdorazowym przejściu danej planszy otrzymasz nowe części, które możesz wykorzystać do kolejnych modyfikacji wyglądu twojego bohatera. Biblioteka dodatkowych elementów powiększa się w piorunującym tempie i uzależniona jest od stopnia zaawansowania twojej gry.
Oprócz części postaci zbierasz srebrne, złote i niebieskie klocki, z których buduje ci się Imperial Star Destroyer. Na każdej planszy znajduje się 10 kanistrów, po uzbieraniu których złoży ci się nowa postać.

Jak zdążyłeś już pewnie zauważyć w grze jest sporo elementów, które trzeba zbierać. Dodam do tego jeszcze, że aby ukończyć Lego Star Wars II: The Original Trilogy w 100% będziesz musiał się sporo nagimnastykować. Otóż w każdej z plansz znajdują się drzwi, które otworzyć mogą tylko wybrane postacie np. Boba Fett. Czeka cię zatem wykupienie nowych postaci i ponowne odwiedzenie uprzednio ukończonych plansz.

Grafika w grze prezentuje się dosyć ładnie, postacie, pojazdy jak i środowisko zaprojektowane zostało bardzo przyzwoicie i w miarę szczegółowo. Oczywiście jest kilka błędów, o których przeczytać możesz w podsumowaniu recenzji. Gdyby nie to, ocena byłaby znacznie wyższa.

Bez większych problemów wypadła sekcja dźwiękowa gry, która zawiera szereg dźwięków wydawanych przez postacie, bronie czy statki. Muzyka natomiast to wdzięczne brzmiące melodie, które rozpozna chyba każdy kto oglądał pierwszą trylogię Gwiezdnych Wojen.

Gra Lego Star Wars II: The Original Trilogy wydana została na kilka konsol, lecz przetestować ją mogłem tylko na Nintendo DS. Trochę się zawiodłem jakością tego produktu, gdyż pokładałem w nim dosyć duże nadzieje. Największe zastrzeżenia mam do grafiki, która w wielu przypadkach zaczyna wariować. Dobrym przykładem będzie zmieniające co kilka sekund kolor niebo z białego na czarny. Oprócz tego np. postacie znikają z pola widzenia, czy ściany stają się przezroczyste ukazując dalszy plan. Takich drobnostek, jak te wymienione przed chwilą, jest znacznie więcej. Podczas gry kilka razy zdarzyło mi się, że gra zwolniła tempo. Postacie zamiast poruszać się naturalnie zachowywały się jakby kończyły się im baterie . Nie sądzę aby był to zabieg celowy, wygląda on bardziej na kolejny błąd gry, który nie został wyeliminowany przez autorów pozycji Lego Star Wars II: The Original Trilogy.

Pomimo tego, że gra wydana została na konsolę Nintendo DS, nie wykorzystuje ona w pełni możliwości ekranu dotykowego. Użyjesz go przede wszystkim do modyfikacji postaci w kantynie, poruszania kamerą podczas misji oraz do oglądania odkrytych pojazdów w hangarze. Przyznam szczerze, że zmiana kamery podczas gry mógłby zostać wyeliminowana, gdyż jest ona zbędna. Podczas całej gry nie użyłem jej ani razu. Dobrany przez autorów widok spisuje się bardzo dobrze.

Jak już wcześniej wspomniałem w grze kierować też będziesz np. statkiem Millennium Falcon, co jest elementem ciekawym, lecz kierowanie tego typu pojazdami nie jest intuicyjne i nie należy do udanych. Wielokrotnie wybrany pojazd zacznie robić bezsensowne kółka w miejscu, pomimo tego, że kierunek ruchu się nie zmienił. Najlepiej zauważalne to jest przy różnego rodzaju skarpach.

Podsumowując gra Lego Star Wars II: The Original Trilogy to raczej średni produkt. Ma ona kilka błędów, lecz można na nie przymknąć oko i trochę pograć. Pomysł stworzenia takiego typu gry wykorzystując klocki lego, wydaje mi się pomysłem trafionym i byłby udanym gdyby nie wymienione powyżej błędy.

Ocena ogólna

Lego Star Wars II: The Original Trilogy

NINTENDO DS

Grafika
50%
Dźwięk
70%
Grywalność
60%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.