RetroAge Akcesorium, PlayStation Manta MM303 8MB
AkcesoriumPlayStation

Manta MM303 8MB

Loading

W czasach swojej świetności wielostronicowe karty pamięci do PlayStation były niemal oczywistym wyborem, jednak dziś, przy niskich cenach oryginalnego sprzętu oraz świadomi wysokiej śmiertelności wśród zamienników dość oczywistym wyborem jest karta oryginalna. Mimo to zapraszam do opisu karty Manta MM303 8MB.

Zacznijmy może od drobnego przypomnienia jak wygląda zapisywanie stanów z gier na karcie z PS1.

Przede wszystkim Memory Card do PlayStation zostało podzielone na 15 bloków i choć spora część gier zajmuje tych bloków jeden, dwa, w porywach cztery to nie brakuje też tytułów, które ciągną tych bloków osiem, albo i kilkanaście. Drugi, znacznie większy problem to fakt, że niektóre gry zapisane w różnych momentach zajmują różne ilości pamięci, choć zwykle są to rzeczy opcjonalne jak powtórki, to jednak zdarza się, że chcąc zapisać dalsze postępy w grze okazuje się, że jednak zabraknie nam miejsca. Niektóre z takich gier oferują możliwość usunięcia zapisów z innych gier na karcie, inne wymagają zapisania na karcie w drugim slocie lub włożenia innej karty z większą ilością wolnych bloków.

W takiej właśnie sytuacji wielostronicowe karty pamięci pokazują pazur, nie dość, że nie musimy szperać w szufladzie za trzecią, zaginioną kartą to jeszcze nie musimy nawet wstawać z fotela! Wystarczy wcisnąć SELECT+L1/R1 na padzie w slocie, do którego wpięta jest karta. Zmiana strony zajmuje kilka sekund, co Manta sygnalizuje migającym wyświetlaczem.

MM303 nie są już oczywiście produkowane, więc wszystkie dostępne egzemplarze są w wieku i zużyciu zbliżonym do oryginalnych kart Sony, a zarazem ich dostępność jest znacznie ograniczona. Tak czy inaczej egzemplarz, który posiadam wciąż działa te kilkanaście lat od daty produkcji pomimo dość intensywnego używania zarówno przeze mnie jak i poprzedniego właściciela, więc raczej akurat ta karta nie powinna popsuć kilka miesięcy po zakupie.

Żeby nie było są też wady – karta może powodować nieprawidłowe działanie w niektórych grach wykorzystujących niestandardowe kontrolery, w moim przypadku była to któraś część Point Blank (niestety nie pamiętam już dokładnie która), co objawiało się częstym pauzowaniem gry w regularnych odstępach czasu. Poza tym do kopiowania zapisów z jednej strony na drugą wciąż potrzebna nam będzie druga karta, ze względu na to, że PlayStation widzi tylko jedną stronę naraz.

Jeśli natomiast do grania korzystacie z kompatybilności wstecznej w PS2 to niestety nie dane wam będzie wykorzystać pełnych możliwości karty ze względu na to, że w tym przypadku mechanizm zmieniania stron po prostu nie działa.

Jeśli chodzi o wygląd i ogólną jakość wykonania to moim zdaniem karta wygląda całkiem ładnie, półprzezroczysta obudowa i „aerodynamiczny” kształt pobudzają wyobraźnię. Jeśli zaś chodzi o jakość wykonania to obudowa co prawda trzeszczy, ale nie mam wrażenia że złamię kartę na pół kiedy mocniej ją chwycę. W kwestii tego czy i jak długo takie karty będą działać, cóż – ciężko powiedzieć mi cokolwiek konkretnego. Nieoryginalne karty pamięci do PS1 mają zasłużenie złą sławę a zdobycie kart Sony nie jest ani trudne ani drogie, więc MM303 stanowi łakomy kąsek wyłącznie dla ludzi, którzy ogrywają kilkanaście gier naraz lub są ciekawi polsko-chińskiego aspektu w historii pierwszego PlayStation.

Tak czy inaczej, jeśli znajdziecie taką kartę u siebie w piwnicy polecałbym nie traktować jej odruchowo młotkiem, może się okazać, że ma do zaoferowania trochę więcej niż sugeruje przyzwyczajenie, gdy widzimy towar „Made in China”.

Autor

Komentarze

 1. Mogli zrobić jakiś przycisk do przełączania „stron” to by nie było problemu z PS2. Jak ktoś (np. ja) gra w gry z PSX na PS2 to lepsza oryginalna karta + karta PS2 z FMCB i zgrywanie sobie save na USB. Odnośnie tekstu, to postarałeś się Kolo – niby taka pierdoła – karta pamięci, a tekstu całkiem sporo 😉

 2. Dawno nie bylo nic o akcesoriach. Fajny fachowy tekst. Przydaloby sie wiecej tego typu materialow bo ostatnio to tylko recki gier na okraglo, a tego pelno wszedzie… A o takich akcesoriach to w necie juz ciezko cokolwiek sensownego znalezc. „Chcem wiencej” 😉

 3. Dzięki za miłe słowa, chciałem napisać nieco więcej, ale niestety nie udało mi się znaleźć choćby listy akcesoriów do PS1 produkowanych przez Mantę, chyba nie są zbyt dumni ze swojej historii, a przecież ich sprzęt przez pewien czas był niemal w każdym domu 🙂
  Sama karta jest już niestety prawie nie do kupienia, więc stanowi bardziej ciekawostkę niż realną alternatywę dla kart od Sony, czy bardziej współczesnych chińczyków.
  Co do sposobu zmiany stron to rozwiązanie jest dość wygodne, na szczęście zdecydowałem się zostawić sobie swoje PS1 po przesiadce na PS2 więc wciąż mogę z niego korzystać. Inna sprawa że tego nie robię bo obecnie ogrywa mniej więcej jedną grę na PS1 rocznie, więc tak duża karta nie jest mi już potrzebna.

 4. U mnie w mieście jest sklep gdzie są do kupienia NOWE tego typu stronicowe karty pamięci (choć podejrzewam że nie są firmy MANTA) ^_^

 5. Mnie sie dziś udało kupić 2 nowe sztuki tych kart za 15 zł za sztuke. Wreszcie będę mógł sprzedać moje inne karty wieloblokowe, które mają tylko 4 MB więc defakto z 2 kart mi się zrobi 1 a nie widze sensu trzymać nadmiar kart pamieci.
  https://i.imgur.com/1r4pyd3.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.