RetroAge Recenzja, NES Mario & Yoshi / Yoshi (US)
RecenzjaNES

Mario & Yoshi / Yoshi (US)

Loading

We wczesnych latach 90., prawdopodobnie po sukcesie Tetrisa, Nintendo przeszło przez fazę wypuszczania jednej układanki spadających klocków po drugiej. Dr Mario, Yoshi’s Cookie i Wario’s Woods to kluczowe przykłady. Wielu graczy bez wątpienia zapomniało o Mario & Yoshi (w Ameryce Północnej po prostu Yoshi) ze względu na jej mało inspirującą i niewymagającą rozgrywkę.

Zasady są naprawdę proste; gracz kontroluje Mario lub Luigiego i musi zapobiegać gromadzeniu się spadających bloków – zawierających potwory – do górnej krawędzi ekranu. Różne kolumny z monstrami można przełączać, aby były one umieszczane pod różnymi spadającymi przedmiotami. Jeżeli ułożymy dwa takie same klocki jeden nad drugim, znikną one z planszy. Warto wypatrywać także spadających skorupek jaj. Jeśli w dwóch ich częściach znajduje się łańcuch potworów, połączą się one tworząc Yoshiego, co dodaje punkty i eliminuje grupę potworów. Im więcej potworów złapiemy między nimi, tym potężniejszy będzie zielony gad.

Używanie Mario do przełączania bloków jest znacznie bardziej kłopotliwe niż ma to miejsce w Tetrisie, w którym możesz bezpośrednio kontrolować klocki. Na przykład w kilku przypadkach możesz chcieć przenieść stos bloków po lewej stronie na stronę prawą, co wymaga wykonania kilku manewrów przełączania. Ten proces jednak zakłócają inne stosy na twojej ścieżce, co jest trochę frustrujące. Projekt gry nie nadaje się do schludnego uporządkowania klocków, takiego jak te, które można znaleźć w Tetrisie lub Dr. Mario.

Dostępna jest opcja dla dwóch graczy, więc możesz rzucić wyzwanie znajomemu, ale bez szalonej akcji Tetrisa zabawa szybko wam się znudzi. Oprócz tego istnieje tryb z określonym końcowym celem usunięcia wszystkich bloków na ekranie, ale jest dość łatwy do pokonania. Ogólnie rzecz biorąc, Mario & Yoshi jest dość mało inspirujący; to kompetentna łamigłówka, ale jakoś nie podnieca. Akcja toczy się dalej bez żadnego prawdziwego poczucia wyzwania, a w ciągu kilku minut masz wrażenie, że widziałeś już wszystko. Układanki ze spadającymi blokami są z natury powtarzalne, ale Mario & Yoshi wypada szczególnie źle ze względu na brak wyzwania.

Jeśli jesteś wielkim fanem łamigłówek ze spadającymi klockami, Mario & Yoshi może dostarczyć Ci chwilę dobrej zabawy. Jednak mając na tej samej konsoli gry pokroju Tetrisa lub Dr Mario nie warto sobie zawracać głowy tym tytułem.

Ocena ogólna

Mario & Yoshi / Yoshi (US)

NES

Grafika
70%
Dźwięk
70%
Grywalność
50%

Komentarze

  1. Mam podobne odczucia co do tej gry. Do czołowych przedstawicieli gatunku się nie umywa, ale pograć i nawet dobrze się bawić można

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.