Nintendo MP3 Player na rynek europejski trafił 8 grudnia 2006 roku. Jest to bardzo okrojona wersja urządzenia Play-Yan, które dostępne jest na rynku japońskim. Jego nazwa jest adekwatna do funkcji jaką pełni. Podczas premiery za Nintendo MP3 Playera zapłacić trzeba było 30 Euro.
Urządzenie posiada wejście na kartę SD, na której powinna znajdować się muzyka oraz wyjście na słuchawki (mini jack). Nintendo MP3 Player jest w stanie odtworzyć tylko muzykę, obsługując format plików MP3 o różnych zakresach. W instrukcji, grubej na 258 stron, znajduje się informacja, że urządzenie współpracuje tylko z konsolami Game Boy Micro,Nintendo DS, Nintendo DS Lite oraz GameCube przy użyciu GameBoy Playera. Informacja ta nie jest jednak tak do końca prawdą. Otóż Nintendo MP3 Player bez problemu uruchomić można na konsolach GameBoy Advance i Game Boy Advance SP. Najwidoczniej producent pominął ten fakt, gdyż czas działania na tych konsolach jest znacznie krótszy niż rekomendowanych w instrukcji. Japońska wersja tego urządzenia – Play-Yan – oprócz muzyki potrafi uruchomić filmy oraz umożliwia odpalenie mini gier, które pobrać można z japońskiej strony Nintendo.
Po każdorazowym uruchomieniu konsoli pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to wybrać preferowany interfejs, który będzie używany podczas odsłuchiwania muzyki. Do wyboru jest tryb z Mariem lub panem Picto. Ponowna zmiana trybu możliwa jest dopiero gdy konsola zostanie zrestartowana.
Interfejs jest taki sam, jedyną różnicą pomiędzy nimi jest styl, w przypadku Mario pojawią się rury, złote monety i wrogowie znani z gry Super Mario Bros W wersji pana Picto pojawią się ruchome schody, nutki oraz biegający ludzie i jeżdżące samochody.
W celu uruchomienia odtwarzania należy wcisnąć klawisz A, który także służy do wybijania rytmu. Tak, podczas słuchania można naciskać klawisz A, po wciśnięciu którego postać wykona jakiś ruch. Dla przykładu Mario będzie skakał, ruszał głową, a pan Picto tańczył wykonując różne figury taneczne. Szczerze powiedziawszy, to zabawa ta jest dobra na kilkanaście sekund. Pozostałe klawisze służą do zatrzymania muzyki (B), przewinięcia do przodu lub tyłu (strzałka w lewo lub prawo na krzyżaku), a także podgłoszenia lub ściszenia muzyki (strzałka w górę lub w dół). Klawisz SELECT zmienia tryb odtwarzania (powtarzanie jednego lub wszystkich utworów oraz kolejność odtwarzania losowa lub nielosowa). Użyć można jeszcze przycisków L i R oraz START. Klawisz START pełni trzy role w odtwarzaczu, mianowicie służy do wstrzymania odtwarzania (pauza), uruchomienia trybu snu (SLEEP) oraz pobudki z tego trybu. Konsolę można uśpić wciskając jednocześnie klawisze L i R. Aha, sen możliwy jest tylko gdy do Nintendo MP3 Playera podłączone są słuchawki, w przeciwnym razie funkcja ta nie zostanie uruchomiona. Wyciągnięcie wtyczki słuchawek podczas tego trybu powoduje natychmiastowe obudzenie konsoli.
Ciekawą i zarazem śmieszną rzeczą jest to, że w instrukcji znajduje się informacja o tym, że można użyć karty pamięci oraz słuchawek dostępnych na rynku i nie będących oficjalnym produktem Nintendo. Czemu śmieszna? Instrukcje do konsol przenośnych zalecały korzystać tylko z oficjalnych produktów (w tym także słuchawek). Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie dodatkowa informacja, że nieoficjalne słuchawki mogą spowodować zniszczenie konsoli.
Czas słuchania uzależniony jest od konsoli, w której znajduje się Nintendo MP3 Player i wynosi osiem godzin dla konsoli Game Boy Micro oraz osiemnaście godzin dla konsol Nintendo DS i DS Lite
Ogólnie rzecz biorąc produkt jest ciekawy, lecz czy jest on praktyczny? Wg mnie nie. Być może urządzenie stałoby się bardziej popularne gdyby posiadało funkcjonalność dostępnego na rynku japońskim Play-Yana, który oprócz muzyki odtwarza pliki MPEG-4 oraz daje możliwość gry.
Żywot Nintendo MP3 Playera nie należał do długich, do lamusa trafił w 2007 roku. Na zakończenie dodam, że podczas słuchania odczuwalny jest brak korektora. Do dyspozycji mamy tylko ustawienia fabryczne, które narzucił producent.
Urządzenie potraktować można jako ciekawostkę kolekcjonerską, bo poważnym odtwarzaczem muzyki, to on nie jest.
Oznaczenie: AGS-006 (-01)
Wymiary: 58,5 x 43,4 x 11,0 mm (szerokość x głębokość x wysokość urządzenia)