O stronie

REDAKCJA HISTORIA WYMIANA BUTTONÓW NAGRODY REGULAMIN PUBLIKACJI

 

HISTORIA

W cudzysłów ujęte (lub pogrubione/pochylone)  zostały  fragmenty "starej" historii RetroAge spisanej przez Gimiaka, oraz fragmenty cytowane z web.archive.org.

”Serwis, którego tematyka dotyczy konsol, akcesoriów i gier istnieje od listopada 2004 roku. Pierwszy raz opublikowany został w Internecie na serwerze Interii.”

Strona istniała pod adresem gimiak.w.interia.pl - przy czym po raz pierwszy została "przechwycona" przez web.archive 14 sierpnia 2004r. – na stronie powinny znajdować się zdjęcia gry "Mickey Mouse Egg" - nie zostały one jednak zapisane w archiwum. 27 listopada 2014r. znajdziemy tam informację o tworzeniu nowej strony.

"W czerwcu 2005 roku serwis został przeniesiony na serwery szu.pl. Nadana została nazwa witryny - Nintendo World."

Za namową kolegów Gimiak zmienia nazwę serwisu na "NintendoWorld", przy czym pierwszy ślad w archiwum pod adresem nintendoworld.w.szu.pl natrafimy już 22 lutego 2005r.

Znajdziemy tam również taką informację:

"Stronka ta została napisana w zasadzie z dwóch powodów:

1. Chciałem podzielić się moją wiedzą o Nintendo, jej produktach, i masą informacji, które nie koniecznie można znaleźć na jednej stronce WWW. Mając dostęp do wielu źródeł, staram się cały czas rozwijać stronkę, by pojawiały się coraz to nowe produkty, a także informacje.
Wszystkie zdjęcia znajdujące należą do mnie, każdą konsole czy sprzęt lub grę, którą tu znajdziecie miałem lub mam :). Czyli napisana w celach informacyjnych.

2. Drugim powodem to by "podziękować" za tak udaną liczbę produktów tej super firmy jaką jest Nintendo. : )"

a także pierwszy skład redakcji:


GIMIAK

Co do mnie to jestem studentem 4 roku budownictwa na PO w Opolu, inetersuje się muzyką ( słucham i jestem perkusistą), GB, TRANSFORMERSAMI, Dragon Ballem, maluję i zbieram figurki ORKÓW do W40K...

....i chyba wszystko...

Pierwszą grą jaką widziałem była: SPACE INVADERS. Widziałem ją na automatach jak byłem maluśki za komuny wracając z mamą ze sklepu. W tamtym okresie dostałem Jajeczka z wilkiem Elektroniki, co było hitem wszechczasów ;).
Kilka lat później któregoś pięknego dnia rodzice kupili mi AMIGĘ 600, na której zagrywałem się do połowy szkoły średniej.
Moja historia z GB zaczęła się jakieś 13 lat temu gdy brat z Niemiec przywiózł To cudo, wtedy pierwszy raz miałem możliwość pogrania na czym innym niż jajeczka - ELEKTRONIKI. ;). Wraz z Game Boyem przywiózł kilka gierek w tym NEMESIS 2, KUNG FU MASTER, TETRIS, SUPER MARIO LAND 1, R-TYPE i jeszcze jakieś inne gierki, ale nie pamiętam. Przez przypadek jako laik przeszedłem NEMESIS 2 i KUNG FU MASTER czego mój brat nie mógł znieść :']x .
Teraz to już klasyka, która leży sobie w klaserku wraz z innymi grami. Minęło sporo czasu aż udało mi się w końcu uzbierać 100 DM (marek niemieckich) i doczekałem się mojego własnego GB CLASSICA. Pech chciał że nie miałem gier, wiec czekało mnie znowu zbieranie na grę grę z promocji, potem następną i następną...
Zdobyłem GB POCKETA, i znowu zbierałem gierki... i tak aż do dziś. 🙂 Moja kolekcja cały czas się rozrasta.
Gierki są teraz tanie, więc można je tanio kupić. Tego lata stałem się szczęśliwym posiadaczem GAMEBOY COLORA :]. Różnica była kolosalna. Nabyłem w niedługim czasie GAME BOY ADVANCE, z kilkoma grami, ale jakoś mi nie podszedł (strasznie ciemny ekranik). W posiadaniu mam 3 GBC: ATOMIC PURPLE, POKEMON i MIRINDA. Na GBC zwykle gram ;']x
Idąc dalej, skusiłem się na N64, Snes'a i Nes'a aby mieć już prawie komplet klasycznych konsol, które nie są już produkowane.
Brakuje mi Virtual Boya, Game Cuba, GBA SP i Nintendo DS, ale myślę, że da rade to załatwić w swoim czasie.
22.04.2005 stałem się szczęśliwym posiadaczem GAME BOY LIGHT, który był dostępny tylko w Japoni z czego jestem bardzo dumny :']x.

Wszystkie fotki znajdujące się na stronie należą do mnie, lub kolegów, którzy pomagają w tworzeniu tego serwisu.


CYAR

Cyar o sobie:)

Jako niedawno mianowany członek zespołu twórców stronki o zajebistych produktach firmy Nintendo jestem zobowiązany napisać parę słów o sobie:). Więc do dzieła:
Mam jush 22 wiosny i nie śpieszę się żeby mieć więcej, chociaż czasem wolałbym zostać w mało rozsądnym wieku - gdzie nikt nie ma nic przeciwko godzinom spędzonym nad "dziecinnymi" gierkami. Poza tym jestem studentem 3 roku gospodarki przestrzennej (nie pytajcie co to jest, bo ja sam nawet nie wiem:P.
Poza tym od WIEEEEELU lat interesuje się grami komputerowymi - zaczynając od ATARI kończąc na PC. Preferowanym przeze mnie gatunkiem gier są RPG - także w formie papierowej - jestem Mistrzem Gry w WARHAMMERZE (moja kolekcja to tylko 13 dodatków +podstawka), posiadam także ZEW CTHULHU (na podstawie prozy Lovecrafta - zachęcam do czytania - niezła literatura!!) oraz Neuroshime. Od 2 lat tworze swój własny systemik na podstawie Fallouta (poniekąd gry , którą przechodzę co pół roku i od 4 lat mi się nie znudziła:) i może kiedyś ujrzy on światło dzienne. Poza tym interesuje się muzyką - w formie czynnej - potrafię trochę grać na gitarze, ale zdecydowanie preferuje granie na BASIE (jestem basistą w kapeli Punkowej i Blusowej - dosyć dziwna kombinacja, ale trzeba działać:).

Do tematyki gier konsolowych wróciłem w sumie niedawno (bo jakieś 8 lat temu sprzedałem swojego NESA - czego teraz bardzo żałuje) - kiedy to zakupiłem na allegro gameboya od Pana, który jest twórcą tej stronki. I się zaczęło - wprawdzie mam około 1000 gier na nesa - niestety w formie romów na PC ale i to jest dobre. Emulacja nie jest tym samym co rozpadający i zacinający się pad i niewielka konsolka, ale cóż, trzeba sobie radzić.

Jak narazie zajmuje się sekcją gier na NES'a, na podstawie gier w które przegrałem polowe mojego młodzieńczego żywota, na bazie emulatorów. Planuje także zdobyć konsolkę i odświeżyć moje zapędy:)
To byłoby mniej - więcej na tyle:) Pozdrawiam i zapraszam do zwiedzania stronki - a jest co:)


MARI

Zaszczycono mnie mianem współtwórcy stronki, wiec wypada żebym napisał chociaż parę słów o sobie.
Tematyka Nintendo (przede wszystkim Game boy) na serio zainteresowałem się w okolicach października/listopada 2004. Wtedy postanowiłem spełnić jedno ze swoich dziecięcych marzeń 😉 i kupić konsolkę. Na allegro nabyłem GBP z 2 grami. Już w następnych tygodniach zacząłem poszerzać kolekcję gierek. Potem wpadł mi w ręce GBC. Kolekcja gier ciągle się rozrastała. A ja zacząłem zarażać tematem GB znajomych. Przeze mnie GB kupiły sobie dotychczas 4 osoby (w tym moja dziewczyna i tata 😉 . Na GB
staram się kontynuować moją pasję z PC jaką są platformówki i gry RPG, Mam za sobą obie części Fallout, Baldurs Gate, Icewind Dale, całe arcanum i kilka mniejszych.
Obecnie przechodzę wszystkie Zeldy dostępne na GBC. Jak nie na GB to gram na gitarze klasycznej;) Od dobrych paru lat interesuję się grafiką komputerową i fotografią Od pewnego czasu również ogólnie pojętym webdesign`em.
W ramach współpracy z Gimiakiem zajmuję się głównie konsultacjami w tych dziedzinach. Czasem Szef zleca mi jakąś grafikę jak sobie sam nie może poradzić. 😛


VOIL

- dołączam do zaszczytnego grona twórców jako najmłodszy ..mam 18- lat , wiele pomysłów i co najważniejsze staram się je realizować moje projekty będą umieszczane w sekcji DOWNLOAD . Konsolami interesuję się od około 11 lat.
Obecnie posiadam GBC – morska zieleń(sprowadzony z Niemiec ), GBA –WHITE (umieszczony na stronce ) i PLAY STATION 2. Ostatnia konsolka nie jest niestety z rodziny NINTENDO . .wiem, zgrzeszyłem ,żałuję. Miałem zamiar kupić GC ale nie ukrywajmy ,że ilość tytułów dostępnych na tą konsolkę jest po prostu bardzo niewielka, żeby nie powiedzieć biedna. Jednak dla mnie zawsze NINTENDO będzie symbolem potęgi konsolowej i dla mnie nawet SONY PSP nie będzie tak świetna jak
wysłużony GB.
Nie boję się pracy która wymaga czasu , niejednokrotnie filmik ,który tworzę trwa kilka , kilkanaście sekund, a robię go kilka -kilkanaście godzin. Zawsze staram się ,żeby wszystko było jak najlepiej zrobione i nie odstawiam fuszerki.
Odchodząc od tematów ściśle konsolowych – jestem miłośnikiem ciężkiej muzyki ( wyobraźcie sobie kolesia na ulicy ubranego całkowicie na czarno z długimi włosami trzymającego gitarę w jednej ręce a w drugiej GBC z pokami w środku 😛 ? Tak z pokami ..szefu mówi na mnie pokemaniak :P, nienawidzę tej bajki ani serii komercyjnych zabaweczek i gadżetów, ale sama gra według mnie rządzi, tak samo ZELDY , GOLDEN SUN i wszelkie DRAGON BALL-e)
PLANY- w najbliższym czasie mam zamiar kupić GBA –SP – podświetlany ekranik to zdecydowany plus, gdyż według mnie GBA ma strasznie ciemny wyświetlacz, GB-DS. Na razie to sfera marzeń ale każda wcześniej wymieniona przeze mnie konsolka zanim była w moim posiadaniu siedziała w mojej główce:) to by było na tyle.. Pozdrawiam wszystkich twórców.


Bardzo możliwe, że w czerwcu 2005r. serwis zostaje przeniesiony pod adres: nintendoworld.szu.pl - na pierwszy ślad w archiwum natrafimy 18 października 2005r.

Do końca istnienia serwisu pod tym adresem Gimiak zajmował się przede wszystkim umieszczaniem zdjęć gier ze swojej kolekcji "Nintendo". Z czasem pod zdjęciami pojawiały się tzw. "opisy gier" w stylu:

GAME BOY GALLERY: 5 GAMES IN 1

TYP GRY: ZBIÓR GIEREK ZRĘCZNOŚCIOWYCH
DZIAŁA NA: GB/GBP/GBC/GBA
OPIS: ZESTAW "5" GIER: BALL, VERMIN, FLAGMAN, MANHOLE, CEMENT FACTORY. NIBY POWRÓT DO KLASYKI GAME & WATCH NIESTETY BARDZO NIEUDANY , NIE SĄ TO ORYGINALNE GIERKI TYLKO ZMODYFIKOWANE WERSJE. Z NOWĄ PRZEROBIONĄ GRAFIKĄ I DZWIĘKIEM

ROK WYDANIA: 1994
GRĘ STWORZYŁO: NINTENDO
OCENA: 5/10

KOMENTARZ: W SUMIE W PORZĄDKU, MOŻNA ZABIĆ CZAS : )


TETRIS

TYP GRY: LOGICZNA
DZIAŁA NA: GB/GBP/GBC/GBA
OPIS: JEDNA Z PIERWSZYCH GIER NA GB, POLEGA NA UKŁADANIU W WIERSZACH SPADAJĄCYCH KLOCKÓW. MAMY DO WYBORU DWA TYPY GIER:
GAME A I GAME B.

GRA MULTI: TAK - MAX 2 GRACZY
ROK WYDANIA: 1989
GRĘ STWORZYŁO: NINTENDO
OCENA: 7/10

KOMENTARZ: PROSTA ALE BARDZO WCIĄGAJĄCA. MIMO WIELU LAT CIĄGLE KRĘCI.
---------------------------------------------------------------------------------------

4 lutego 2006r. natrafimy na link(nieaktywny już) do poradnika "jak napisać recenzję", a przenosząc stare teksty na obecną wersję RetroAge nie udało mi się ustalić dat publikacji 2 recenzji:

Mario Golf Advance Tour
Bomberman - NES Classics

(obydwie na Game Boy Advance)

Dlatego też stwierdziłem że te 2 teksty muszą pochodzić z końcowego okresu działania nintendoworld.szu.pl

10.04.2006 - serwis rusza pod nową nazwą RetroAge ( która ma symbolizować Stare "dobre" Czasy) i jest dostępny pod adresem retroage.szu.pl

Główną zmianą jest otwarcie się na inne platformy sprzętowe (czyli już nie tylko Nintendo). Aczkolwiek łatka "fanboje Nintendo" była przyklejana redakcji serwisu jeszcze przez bardzo długi czas.

11.05.2006 - pojawia się kolejny poradnik pisania recenzji oraz robienia zdjęć do galerii gier.

Gimiakowi udaję się zachęcić do współpracy osoby udzielające się na innych forach/serwisach (min. n64zone prowadzone przez Q@sor'a)

i już od 17.05 pojawiają się pierwsze recenzje autorów:

  • Axi0maT (recenzje gier na Nintendo 64)
  • Setezer (jedyna recenzja "Darkwing Duck" - Setezer jest założycielem serwisu panthergames (panthergames.ys.pl) przekształcony następnie (od 2009-02-18) w syzygia.pl - również już niedziałający). Do czasu powstania "syzygia" panthergames i retroage mają wspólne forum (na serwerze RetroAge).
  • AdamGilmore (damjen666, obecnie "damjen" - dziś praktycznie już niepiszący, służy natomiast wsparciem sprzętowym podczas różnego rodzaju "imprez")

Według web.archive 6.12.2006 serwis RetroAge był już dostępny pod aktualnym adresem RetroAge.net

23.06.2007 na forum zarejestrował się StormS (obecny administrator forum RetroAge) - założyciel n64solki.yoyo.pl (gdzie tworzył jako "szpakenhoffen), a 9.10.2007 na forum zarejestrowałem się ja (wcześniej byłem jedynie "czytaczem/oglądaczem)

7.01.2008r serwis z "ręcznego dłubania w php" zostaje przeniesiony na CMS Joomla - niestety wszystkie wpisy dostają nowe daty publikacji (zgodne z datą umieszczenie pod nowym CMS). Obecnie przenosząc teksty na nową wersję serwisu, korzystając z web.archive udało mi się odtworzyć większość pierwotnych dat publikacji (za wyjątkiem 2 wspomnianych wcześniej recenzji). Od tej pory w serwisie zaczynają się pojawiać "newsy" ze świata gier (z czasem temat ten zostaje marginalizowany, a w ostateczności newsy dotyczą jedynie tematów powiązanych z retro-gamingiem).

17.05.2008r pojawia się zaproponowana przeze mnie nowość w serwisie - filmy prezentujące gameplay z gier.

24.10.2008r. - W Muzeum Śląska Opolskiego Gimiak organizują pierwszą w Polsce wystawę poświęconą retro-gamingowi - "„Elektroniczna rozrywka dawniej i dziś". Od tego czasu redakcja RetroAge brała udział, i wspomagała sprzętem wiele różnych imprez.

Z czasem sytuacja rodzinno/zawodowa mocno ogranicza Gimiakowi czas na zajmowanie się serwisem i praktycznie już w grudniu 2009r serwis administruje Axi0maT z moją pomocą.

W czerwcu 2012 serwis zostaje przeniesiony na moje konto serwerowe.

W lipcu 2013 zostaję właścicielem domeny retroage.net co oficjalnie kończy erę "Gimiaka" na RetroAge.

10.04.2016 Rozpoczynamy przenoszenie serwisu na nowy CMS - co przy bazie ok. 700 tekstów oraz galerii ok. 3000 gier potrwa jeszcze dość długo.

Biorąc pod uwagę początki serwisu - galerie zdjęć gier oraz konsol posiadanych przez Gimiaka, RetroAge jest serwisem przeznaczonym dla kolekcjonerów-graczy, "starzy" użytkownicy dość ostro (a czasem zbyt ostro) reagują na wpisy dotyczące pirackich gier, emulatorów oraz plików "rom" oraz "iso" - jest to odbierane jak "chwalenie się kserowanymi znaczkami na forum filatelistycznym".

tbxx

Ładowanie