RecenzjaPSP

Patapon

Loading

Gra zręcznościowo-muzyczno-strategiczna? Mali czarni kosmici na konsoli? Brutalność i łagodność w jednym? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś TAK, to Patapon na konsolę PSP jest grą dla Ciebie. Zapraszam do recenzji.

W grze sterujemy, a właściwie wydajemy polecenia czarnym Pataponom (stworzeniom przypominającym kosmitów), wciskając odpowiednie guziki w odpowiednim czasie oraz w odpowiednim rytmie. W tle słychać bardzo cichą muzykę (jakby grzechotki), która nadaje nam rytm. Aby wcielić się w prawdziwego Patapona, przydałoby się poznać ich historię. Jest to waleczna rasa, która dzięki bębnom, a właściwie ich dźwiękom, dodaje nam przypływu mocy. Są trzy rodzaje bębnów mianowicie Pata, Pon i Chaka. Jeśli chcemy aby nasze Patapony ruszyły do przodu musimy zrobić kombinacje czterech przycisków Pata-Pata-Pata-Pon, aby zaatakować musimy wybić kolejno Pon-Pon-Pata-Pon. Po właściwym wykonaniu paru takich kombinacji pod rząd, naszym Pataponom wzrastają morale. Sama gra nie polega jednak tylko na wklepywaniu odpowiednich przycisków. Trzeba też poczekać, aby po kombinacji nasze Czarnulki mogły odśpiewać melodyjkę.

Do dyspozycji mamy ogromną armie, zaczynając od zwykłych żołnierzy wyposażonych jedynie w mieczyk, aż po łuczników, a także łuczników na gryfach. Wbrew pozorom gra nie jest taka łatwa. Potrzeba również trochę wytężyć mózg, aby wiedzieć co, kiedy i jak wcisnąć. Kiedy patapony mają atakować, kiedy iść, a kiedy stać.

Grafika jest prawie czarno-biała, lecz ma ona swój niepowtarzalny styl. Nie wyobrażam sobie tej gry w kolorowych strojach i w jakimś 3D. NIE!

Ta gra jest jak LocoRoco, bowiem postawiono na grywalność, a nie grafikę! Chociaż niestety gra na dłuższą metę po prostu nudzi się. Ciągłe pataponowanie, atakowanie i główkowanie może zdenerwować, a UMD wylądować na ziemi kiedy się ”nie udaje”. Odkładałem tę grę parę razy, ale coś ciągle mnie do niej przyciągało. Jak już ją włączyłem pograłem 30 minut i gra mi się nudziła. Jak dla fana bijatyk i nawalanek typu God Of War to ta gra raczej nie jest dla mnie. Jest jednak w niej coś tajemniczego, coś co powoduje, że wraca się do niej. Co prawda tylko na pół godziny ale jednak!

Gra pochodzi od twórców hitu LocoRoco na PSP, dlatego podczas naciskania na ”Kup Teraz” wiedziałem, że ten tytuł nie może mnie zawieść. I nie zawiodłem się. Gra jest nietypowa, ale jak już wspomniałem po prostu na dłuższą metę nudna. Mimo wszystko nie żałuje pieniędzy wydanych na tą grę.

Ogólnie mówiąc dla fana logicznych gier, Patapon będzie strzałem w 10! Fana gier akcji bądź bijatyk, będzie jednak raczej nudzić. Co by o grze nie mówić to i tak gorąco zachęcam do zagrania w tę grę.

Ocena ogólna

Patapon

PSP

Grafika
80%
Dźwięk
90%
Grywalność
80%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.