RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny PicoCart64 – jak używać
ArtykułPoradnik techniczny

PicoCart64 – jak używać

Loading

Sprawa może wydawać się lekko pokręcona, ale to tylko pozory. Niniejszy wpis zawiera poradnik krok po kroku dla PicoCart64, co skąd ściągnąć oraz gdzie i jak wgrać aby cieszyć się tym tanim flash cartem dla konsoli Nintendo 64. Wystarczy cały proces przejść ze dwa razy aby później wykonywać już wszystko odruchowo, więc nie jest tak źle.

Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest PicoCart64 to zapraszam do zapoznania się z recenzją tego flash carta.

Zaczynamy od odwiedzenia repozytorium projektu, gdzie można poznać szczegóły:

https://github.com/kbeckmann/PicoCart64

ale dla nas najważniejsza jest sekcja niemal na samym dole “Uploading firmware and a ROM”

w której znajdziemy poniższy link do instrukcji:

https://kbeckmann.github.io/PicoCart64

Górną część instrukcji zajmuje builder romów o którym powiem więcej za chwilę, a obecnie ważny dla nas jest punkt pierwszy manuala, w którym znajdują się dwa linki do oprogramowania (firmware) – jeden do wersji nad która twórca pracuje (GitHub Releases) i drugi do wersji stabilnej (stable release). I właśnie ta druga wersja nas interesuje. W ściągniętej paczce znajdziemy dwa pliki: 

picocart64-v1-pal.uf2

picocart64-v1-ntsc.uf2

W zależności od używanej przez nas konsoli PAL/NTSC będziemy musieli wgrać odpowiedni plik na kartridż. Na początek jednak musimy podłączyć kartridż do komputera. W tym celu musimy zaopatrzyć się w kabelek USB-C (popularny przy nowszych rodzajach ładowarek do telefonów). Jedną końcówkę kabla podłączamy do komputera a drugą chwilowo zostawiamy. Przed podłączeniem kartridża należy na module Raspberry Pi Pico przytrzymać przycisk BOOTSEL (1) i dopiero wtedy podłączyć kabelek (2). 

Następnie puszczamy przycisk BOOTSEL i po krótkiej chwili moduł powinien być widoczny w naszym systemie jako dodatkowy dysk zewnętrzny.

Przeciągamy wybrany plik z firmware (PAL lub NTSC).

Po szybkim wgraniu, moduł odłączy się z systemu i nie będzie widoczny. Odłączamy kabelek od kartridża PicoCart64. Krok z wgraniem firmware wykonujemy tylko jeden raz, na początku. Nie trzeba powtarzać go za każdym razem gdy wgrywamy rom z grą. Firmware wgrywamy ponownie tylko wtedy kiedy chcemy używać kartridża z konsolą w innym regionie PAL/NTSC.

Teraz pora przygotować rom gry. W tym celu potrzebujemy romu w formacie z64. Jeśli nasz rom jest w formacie v64 lub n64 to możemy skorzystać z konwertera online:

https://hack64.net/tools/swapper.php

Kiedy mamy już plik z64, wracamy do górnej części strony:

https://kbeckmann.github.io/PicoCart64

gdzie znajduje się sekcja UF2 ROM Builder. Wybieramy nasz plik (1), aplikacja potrzebuje krótkiej chwili na sprawdzenie zgodności romu z wymaganym formatem, po czym uaktywni się przycisk Build UF2 (2) który wciskamy. Czekamy aż nasz plik zostanie wysłany i przerobiony, po czym pojawi się okienko z opcją zapisu gotowego pliku na dysku naszego komputera. Jeśli plik wynikowy jest za duży to aplikacja sama nam podpowie, że i tak nie zmieści się on w pamięci modułu.

Kiedy mamy już rom przerobiony na format uf2, ponownie podłączamy kartridż do komputera, dokładnie tak samo jak opisałem to powyżej (trzymając przycisk BOOTSEL), tyle że tym razem wgrywamy już przygotowany rom z grą. Czas transferu na kartridż zależy od rozmiaru wybranego pliku. Kiedy plik się załaduje a moduł rozłączy się samoczynnie z komputerem, wówczas odpinamy kabelek i już możemy włożyć PicoCart64 do konsoli i odpalić oczekiwany tytuł.

Autor

Komentarze

  1. Super poradnik, bardzo przystepnie wszystko wyjaśnia. Nie bedę ukrywał, że porzedni tekst o PicoCart64 bardzo mnie zaciekawił ale i przestraszył nieco skomplikowana obsługa tego urządzonka. Teraz widze ,że nie taki diabeł straszny 😉

    1. Przyznaje ze na poczatku to sam bylem zagubiony co i jak zrobic (stad pomysl na tutorial, bo stwierdzilem ze pewnie nie bylem jedynym ktory mial z tym problem). Siesze sie ze rozwialem watpliwosci 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.