RetroAge Artykuł, Okolicznościowy Po 13 jest 14, czyli jedziemy dalej…
ArtykułOkolicznościowy

Po 13 jest 14, czyli jedziemy dalej…

Loading

Czternaste urodziny RetroAge – atmosferę do świętowania mamy niezbyt dobrą, dlatego aby nie przedłużać, już w tym miejscu (czyli na wstępie) chciałby podziękować wszystkim współtworzącym ze mną ten serwis, a także wszystkim odwiedzającym i wspierającym nas – bez was cała ta „zabawa” nie ma sensu.

Urodziny RetroAge zawsze były czasem różnego rodzaju podsumowań i porównań do roku ubiegłego. Aby tradycji stało się za dość:

Opublikowaliśmy 41 wpisów przy 38 rok wcześniej, w tym 33 recenzje (22) oraz 8 artykułów (10). Po raz kolejny nikomu nie chciało się opisać żadnej konsoli ani akcesorium

Mocno spadała „oglądalność” naszych wpisów:

top 3:

1. Resident Evil Sega MegaDrive Demake – wywiad / 273 wyświetlenia

2. Noddy (Atari XL/XE) Premiera po latach / 161 wyświetleń

3. Folklore (Recenzja) / 160 wyświetleń

rok wcześniej sytuacja wyglądała dużo lepiej (choć daleko jej do złotego okresu RetroAge):

1. tbxx’a po konsolach mniej i bardziej egzotycznych mały przewodnik- 451 odsłon

2. Na progu rewolucji część 2 – 393 odsłony

3. Grę napiszę sobie – 350 odsłon

75,6 %  wpisów nie przekroczyło 100 wyświetleń – rok wcześniej było to „jedynie” 42,1%

Jak widać, na RetroAge muszą zajść jakieś poważniejsze zmiany, gdyż gołym okiem widać, że obecna formuła jest na skraju wyczerpania. Mam kilka pomysłów i mam nadzieję, że znajdę czas aby je zrealizować. Liczę również na waszą pomoc w tej kwestii – czyli urodzinowe komentarze z waszymi oczekiwaniami.

W tym roku po dwuletniej przerwie po raz kolejny będziemy was prosić o wsparcie finansowe umożliwiające uiszczenie opłat za serwer oraz domenę RetroAge – dane do wpłat w pozycji „Skarbonka” menu głównego.

Pod względem ilości opublikowanych tekstów absolutnym liderem został Jedah – 21 wpisów, na kolejnych miejscach uplasowali się tbxx (7) oraz kolo (6). Ubiegły rok był pierwszym w historii serwisu, w którym redaktor Axi0maT nie opublikował ani jednego tekstu – mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję przeczytać coś od tego utalentowanego i zasłużonego dla serwisu kolegi.

Po raz kolejny udało się przeprowadzić plebiscyt na najlepsze teksty ubiegłego roku kalendarzowego i przyznać nagrody „Złoty Pixel”:

Najlepsza recenzja – Yooka-Laylee (ramzes64)

Najlepszy artykuł – Resident Evil Sega MegaDrive Demake – wywiad (Snow8lind)

Od ubiegłego roku nagroda „Złoty Pixel” przybrała formę fizyczną w postaci retro-kubka.

Z pośród głosujących w plebiscycie „sierotka ma – rysia” wylosowała kolegę „cissic”, który również otrzymał nagrodę rzeczową:

Na koniec wraz z kolegami z redakcji chcielibyśmy życzyć wam przede wszystkim ZDROWYCH! i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy. Mamy nadzieję że zobaczymy się wszyscy w ty miejscu za rok, podczas świętowania piętnastych urodzin.

Komentarze

 1. Wszystkiego najlepszego! Mało która stronka może pochwalić się w necie takim stażem. Mam nadzieję, że RA wróci jeszcze kiedyś do dawnej formy i @tbxx wcielisz swoje plany.

 2. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich, a zwłaszcza dla redakcji. Ilość wyświetleń jest słaba, ale załamujmy się. Zgaduję, że nowa szata graficzna mogła by pomóc. Trzeba by też zwiększyć ilość artykułów lub przynajmniej skupić się na ich jakości – chodzi mi głównie o format txt z większą ilością zdjęć + filmów. Musicie chyba też być bardziej aktywni na FB. Często tam łażę po giełdach z grami i widzę, że sporo tam się kręci ludzi. Warto też uderzyć w YouTube jak mówi Axi0maT.

 3. Sto lat dla RA. Jednak nie wydawało mi się, że jest mniej odsłon niż w poprzednich latach, Moim zdaniem głównym problemem jest coraz większa popularność video recenzji/artykułów i wszelakich podcastów a coraz mniej osób ma ochotę czytać cokolwiek. Martwi mniejsza ilość osób chętnych do skrobnięcia czegoś na stronkę. Wydaje mi się, że nowa szata graficzna też „odmłodziła” by trochę stronkę.

 4. Poczulem sie wywolany do tablicy – pora nadrobic zaleglosci i cos opisac. Tak, publicznie postanawiam poprawe 🙂
  100 lat Retroage! Dopoki strona bedzie istniala to bede ja odwiedzal i wspieral.
  Co do proponowanych zmian to niestety trzeba zgodzic sie z chrno – tylko youtube ma przyszlosc i pisalem od tym od 5 lat albo i wiecej. Zadne modyfikacje na stronce tego nie zmienia 🙁

 5. O kurka, nawet nie wiedziałem że zmieściłem się w nowej normie redakcyjnej 😀
  Przede wszystkim zdrowia wszystkim bo to teraz najważniejsze, a później się coś wymyśli.

 6. Wszystkiego najlepszego. Z mojej strony, zawsze możecie liczyć na nową porcję tekstów, zważywszy na to, jak wielu klasyków na łamach portalu jeszcze brakuję. 😉

 7. Pierwszy raz od dłuższego czasu wpadłem na retroage i chciałbym się podzielić z wami swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat funkcjonowania serwisu i może w jakiś sposób pomóc.
  Muszę przyznać, że serwis ten oraz m. in. gbzone w dużej mierze ukształtował mnie wówczas nastolatka jako miłośnika retrogamingu. Potrafiłem kilka razy dziennie odświeżać stronę główną, wiele czasu spędzałem na forum śledząc choćby dyskusje na temat co jest lepsze N64 czy PSX. Z wypiekami na twarzy śledziłem kolejne odcinki TOP100 gier wszechczasów.
  Były to czasy, gdy na yt rządziły śmieszne koty i raczkowały pierwsze kanały tematyczne, a fb posiadał niewielką liczbę użytkowników, a fanpejdże i grupy praktycznie nie istniały.
  Potem miałem krótką w interesowaniu się starymi grami, a po tej przerwie wróciłem do zupełnie nowej rzeczywistości, w której podstawowym źródłem wiedzy o retro są nie wyczerpujące i rzetelne artykuły, ale równie profesjonalne materiały na yt. Są to czasy gdy dyskusje o konsolach nie są prowadzone na forach, ale na tonących w zalewie postów przeznaczonych do tego grupach na fb; czasy gdy zbieraniem sprzętu nie zajmuje się już grupa zapaleńców, ale dużo większa fala ludzi, która przypomniała sobie czasy dzieciństwa; czasy gdy za 150 zł nie kupuje się zestawu gier na PSX-a, a pojedynczy tytuł.

  Czasy się zmieniły mimo upływu zaledwie kilku lat, mimo to myślę, że retroage jako marka ma ogromny potencjał. W pełni zgadzam się, że ludziom nie chce czytać się długich tekstów, często też nie mają na to czasu. Dużo większą popularnością cieszy się video, które można sobie puścić w między czasie, choćby jadąc samochody czy zmywając naczynia, jest to dużo przystępniejsza forma. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby przeniesienie się na yt, a także rozbudowanie fp na fb, częstszego wrzucania tam treści itd.

 8. Spóźniłem się na imprezę urodzinową, ale podzielę się moimi spostrzeżeniami z powrotu po dłuższej przerwie na stronkę:

  – Strona główna wymaga pewnego liftingu – moim zdaniem sekcja „Najlepsze z dobrych” jest niepotrzebna a wręcz przeszkadza, bo gdy widzę tam artykuły z roku 2008 to jakoś podświadomie mam wrażenie, że to najnowsze co tu znajdę. Myślę, że ten duży baner, który pojawia się wyżej ze strzałkami do przesuwania artykułów wystarczy.Oprócz tego gubię się trochę w menu – ta sekcja na samej górze strony wydaje mi się zbędna, mam wrażenie, że lepiej by było gdyby opcje z tego menu znalazły się pod logo, tam gdzie marki konsol

  – Forum też wygląda archaicznie, ale tutaj mam wrażenie, że wystarczy zmiana skórki na bardziej współczesną i minimalistyczną. Sama forma forum jest dobra i myślę, że wielu osobom nie odpowiada przenoszenie się na Discorda i Facebooka, więc warto je zachować w obecnej postaci

  – Co do kręcenia filmów na YT – w tej chwili jest tam tak wielka konkurencja i filmy stały się tak profesjonalne, że wejście tam od zera wydaje mi się niemożliwe. Myślę, że pisane teksty nadal mają przyszłość, nadal wiele osób woli przeczytać coś na telefonie w tramwaju czy podczas przerwy w pracy zamiast oglądać YT. Zresztą obie te formy się nie wykluczają, jeśli ktoś czuje się na siłach to na pewno wideo będzie fajnym uzupełnieniem obecnych treści.

  – Problemem jest chyba przyciągnięcie nowych ludzi – myślę, że warto promować materiały z RA na Wykopie czy nawet na grupach Facebookowych związanych z retro. Na 100 osób, które wejdą tu z ciekawości na pewno kilka się zatrzyma na dłużej.

  Dobra, wystarczy tej krytyki (mam nadzieję, że konstruktywnej 😉 ), w końcu to urodziny, a więc miła okazja
  Postaram się w tym roku dorzucić coś od siebie, możliwe, że uzupełnię tą lukę w recenzjach sprzętu 😉

  100 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.