RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny Internet na PSP (po 11 latach)
ArtykułPoradnik techniczny

Internet na PSP (po 11 latach)

Loading

PSP swoją premierę miało w Japonii 12 grudnia 2004 roku czyli dokładnie 11 lat temu. Konsola często określana była jako kombajn multimedialny a wbudowany moduł Wi-Fi umożliwiał jej użytkownikom kontakt ze światem. Playstation Portable doczekało się kilku wersji – jedne były lepsze, inne gorsze a jej zwieńczeniem była PSP Street, której wiele osób zarzucało brak (między innymi) Wi-Fi. Jakie zatem owa funkcjonalność oferuje możliwości po ponad dekadzie od premiery urządzenia – co zarówno w branży elektronicznej jak i usług sieciowych oznacza ogromną przepaść. Jako model testowy posłuży nam wersja 3000 z najnowszym firmware w wersji 6.61, która posiada po 64 megabajty pamięci operacyjnej oraz pamięci NAND.

Nie przeczuwając nic złego postanowiłem zajrzeć na PS Store. Po podaniu informacji uwierzytelniających przywitał mnie standardowy popup informujący o tym, że sklep nie jest dostępny w polskiej wersji językowej. Zgadzam się na przeglądanie aplikacji w angielskim języku I czekam na jej załadowanie. Niestety okazuje się, że usługa została wyłączona z dniem 15 września 2014 roku dla większości regionów – jedyną opcją na zagranie w gry z PS Store jest ich zakup za pośrednictwem witryny internetowej oraz transfer do konsoli za pomocą programu Media Go. Co ciekawe zakładka „Downloads” w dalszym ciągu jest aktywna i dzięki niej możemy ciągle pobierać zakupione wcześniej gry. Jak długa ta opcja będzie aktywna – nie wiadomo.

Kolejna kwestia – przeglądarka internetowa. Tutaj widać ogromny rozwój i zmiany jakie zaszły w technologiach webowych – nie dało się przeglądać praktycznie żadnej strony, nie pomagały również dodatkowe opcje udostępnione przez przeglądarkę pozwalające dopasować witrynę do ekranu konsoli. Co ciekawe przy próbie otworzenia portalu RetroAge pojawił się komunikat o niewystarczającej ilości pamięci – zastosowanie się do zamieszczonych na ekranie PSP wskazówek nie rozwiązało problemu.W przypadku drugiej testowanej witryny – Onet.pl było lepiej, niemniej w dalszym ciągu nie można mówić o jakimkolwiek komforcie przeglądania. Warto również zauważyć jak długi jest czas potrzebny na wygenerowanie strony.

Warto również wspomnieć o dość ciekawym projekcie jami był Skype dla konsoli PSP. Obsługiwały go wersje PSP-2000, PSP-3000, oraz PSP-N1000. W przypadku modelu 2000 trzeba zaopatrzyć się w dodatkowy mikrofon, pozostałe wersje mają go już wbudowanego. Uruchamiając aplikację, miałem pewne obawy niemniej bez żadnych problemów udało mi się zalogować na swoje konto oraz nawiązać połączenie głosowe, także w tym wypadku test wypadł jak najbardziej pozytywnie.

Część gier wydanych na PSP posiadała możliwość gry online, niestety na chwilę obecną ogromna większość (a być może nawet wszystkie) z nich nie jest już dostępna. Jedną z ostatnich gier, która posiadała dostępną możliwość rozgrywki sieciowej był Resistance Retribution – Sony wyłączyło dla niego wsparcie w maju bieżącego roku.

Czy w takim wypadku Wi-Fi na chwilę obecną w PSP wydaje się być zbędnym dodatkiem? Niekoniecznie. Należy bowiem zwrócić uwagę na fakt, że sporo gier na PSP umożliwiało granie multiplayer pomiędzy właścicielami konsoli, a do połączenia wykorzystywane jest właśnie Wi-Fi. (tak zwany tryb Ad-Hoc). Do wyboru mamy kilkaset gier, które umożliwiają jednoczesną grę od dwóch do dziewięciu osób – w zależności od tytułu. Wspólne granie ze znajomymi w Grand Theft Auto, Pro Evolution Soccer czy też Tekkena z pewnością zapewni wiele godzin świetnej zabawy a moduł Wi-Fi zapewne zostanie jeszcze nie raz wykorzystany.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.