RetroAge Artykuł, Poradnik techniczny Kompendium wiedzy o laserach do Sony PlayStation – cz. 1
ArtykułPoradnik techniczny

Kompendium wiedzy o laserach do Sony PlayStation – cz. 1

Loading

Choć wygląd PlayStation na przestrzeni lat nie zmieniał się zbytnio, to w jego wnętrzu zachodziły już spore zmiany, zwłaszcza jeśli chodzi o montowane w nim lasery. Jak powszechnie wiadomo jest to najbardziej podatna na zużycie część PS1, dlatego warto wiedzieć z jakim laserem mamy do czynienia w swojej konsoli, na wypadek gdybyśmy musieli go wymienić. Jest to ważne, gdyż w zależności od modelu PS1, montowano w nich różne lasery. Zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu, w którym postaram się podzielić swoją wiedzą na temat laserów do pierwszego PlayStation.

Specyfikacja laserów w Sony PlayStation

Aby sprawdzić jaki laser posiadamy, wbrew pozorom, nie trzeba wcale rozkręcać konsoli. Wystarczy jedynie znać jej model, a można go sprawdzić po numerze zaczynającym się od SCPH- i znajdującym się na naklejce znamionowej, na spodzie konsoli. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że w naszej konsoli nikt nie grzebał i ma oryginalny laser.

Sony PlayStation SCPH-100x

Pierwsze lasery używane w PS1 o oznaczeniu KSM-440AAM były praktycznie w całości wykonane z plastiku co przy dość niefortunnej lokalizacji blisko zasilacza (wiadomo ciepło) powodowało, że miejsce po którym poruszał się mechanizm z soczewką stosunkowo szybko się wycierało, bardzo często zakłócając  poprawną pracę lasera. Problem ten dało się czasami wyeliminować w jeden sposób, a mianowicie zmieniając naturalne położenie konsoli z poziomej na pionową. Dzięki temu konsola często zaskakiwała i uruchamiała niedziałającą wcześniej, w pozycji poziomej, grę. Jeżeli kiedyś trafiłeś na dziwnie stojącą w pionie konsolę PS1, to nie była to zapewne niewiedza właściciela w kwestii właściwego położenia konsoli, ale jest bardzo duża szansa, że był to właśnie model SCPH-100x z laserem KSM-440AAM  lub jego następcą.

Jak widać problemy z pierwszymi modelami konsol nie zaczęły się wraz z PlayStation 3 czy Xbox 360, ale miały miejsce długo wcześniej. Sony chyba zdawało sobie z tego sprawę, gdyż stosunkowo szybko wyposażyło kolejne partie modelu PlayStation SCPH-100x w nowe lasery o oznaczeniu KSM-440ACM. Wbrew pozorom nie różniły się one zbyt wiele od wcześniejszego modelu. Zostały jedynie wzbogacone o metalową obudowę całego mechanizmu soczewki, co niestety nie rozwiązało problemu z dość szybko wyrabiającą się plastikową „szyną” po której przesuwał się cały mechanizm. Dlaczego? Ponieważ laser ciągle znajdował się zbyt blisko zasilacza, który emitował ciepło niesprzyjające pozostałym, plastikowym, elementom lasera. W związku z tym również i ten model po dłuższej eksploatacji miał stosunkowo częste problemy z prawidłowym odtwarzaniem gier, a gracze ponownie musieli się ratować zmianą położenia konsoli, przynajmniej dopóki ten sposób działał.

Oba te lasery, a więc KSM-440AAM oraz KSM-440ACM były wykorzystywane jedynie w pierwszym modelu PS1, czyli we wspomnianym SCPH-100x i nie pasują do żadnego innego. Wynika to nie tylko ze wspomnianych deficytów, ale przede wszystkim z samej budowy lasera. Otóż nie posiada on dodatkowych podpórek na których osadza się laser na pokrywie płyty głównej konsoli. Inną ważną różnicą jest długość taśmy, która z racji tego, że laser w modelu SCPH-100x znajduje się w całkiem innej pozycji niż w pozostałych modelach PS1, jest bardzo krótka i nie dochodzi do gniazda w nowszych wersjach PlayStation.

Jak widać pierwsze modele PS1 nie do końca miały szczęście do laserów, ale ich posiadacze nie są skazani na niebyt. Istnieje sposób aby wyposażyć je w naprawdę dobry laser, niekoniecznie im dedykowany, który będzie do nich pasował, o czym trochę później.

Sony PlayStation SCPH-500x-900x

Sony musiało jakoś poradzić sobie z tym problemem i tak też się stało w kolejnym modelu PS1 o oznaczeniu SCPH-500x. Zmianom uległa przede wszystkim lokalizacja lasera, który został  znacznie oddalony od zasilacza przez co ciepło, które emitował, nie wpływało już tak destrukcyjnie na sam laser. Ponadto miejsce, które było podatne na największe zużycie zostało wzmocnione.

Nowy laser dostał także, nowe oznaczenie, a mianowicie KSM-440ADM i był stosowany w modelach SCPH-500x, SCPH-550x oraz SCPH-700x. W porównaniu do poprzedników laser ten posiada znacznie dłuższą taśmę, którą podpina się do płyty głównej, krótki przewód zasilający oraz wysokie podpórki, dzięki którym nie przylega już on tak blisko do metalowej pokrywy płyty głównej. Ponadto jako jedyny z całej rodziny laserów został wzbogacony dodatkowo o plastikowy „stabilizator” umieszczony u dołu lasera, który poprawił stabilność oraz odczuwalnie wyciszył jego pracę. Ten model lasera nie sprawia już takich problemów jak poprzednicy, dlatego można go uznać za nareszcie udaną konstrukcję. Są osoby, które twierdzą nawet, że jest to najlepszy laser, głównie ze względu na wspomniany „stabilizator”. Laser ten można również wykorzystać w nowszych modelach, pod warunkiem, że wymieni się w nim przewód zasilający na dłuższy.

Wraz z pojawieniem się następnego modelu PS1, a mianowicie SCPH-750x, Sony zdecydowało się na wprowadzenie kolejnego lasera o oznaczeniu, KSM-440AEM, który jednak nie różnił się już zbyt wiele od swojego poprzednika. Tak naprawdę zmiana polegała jedynie na kształcie taśmy łączącej laser z płytą główna. W poprzednim modelu wychodziła ona prostopadle z całego mechanizmu, podczas gdy w tym już równolegle. Została ona całkiem inaczej wyprofilowana. Znacznemu wydłużeniu uległ także przewód zasilający laser oraz zrezygnowano ze wspomnianego wcześniej „stabilizatora”.

Zmiana kształtu taśmy i długości przewodu zasilającego była podyktowana tym, że Sony po raz kolejny, tnąc koszty produkcji, zmniejszyło płytę główną konsoli co spowodowało, że gniazda, do których podpinało się laser znalazły się w całkiem innym miejscu niż w poprzednich modelach. Była to ostatnia zmiana lasera, gdyż z powodzeniem wykorzystano go również w ostatnim modelu  klasycznego PlayStation, a więc SCPH-900x. Przynajmniej w teorii laser ten powinien być najbardziej dopracowany, a z racji tego, że pojawił się jako ostatni, również najmniej wyeksploatowany, choć akurat to zależy głównie od tego kto i jak go używał.

Sony PSone SCPH-10x

Na tym można by poprzestać, ale przecież jest jeszcze jeden model PS1, a właściwie jego zminiaturyzowana wersja – PSone o oznaczeniu SCPH-10x. Oczywiście mniejsze gabaryty tej konsoli oraz inna kolorystyka wymogły na Sony wprowadzenie kolejnego, a zarazem ostatniego modelu lasera o oznaczeniu KSM-440BAM. Jest on dość charakterystyczny, gdyż w porównaniu do opisywanych wcześniej modeli zamiast czarnej, ma szarą obudowę z góry.

Różnic jest jednak więcej. Wbrew pozorom laser ten ma więcej wspólnego z pierwszymi modelami konsol SCPH-100x niż ze swoimi bezpośrednimi poprzednikami. Z racji tego, że PSone jest znacznie mniejszy niż oryginalny „szarak”, laser ten nie posiada dodatkowych podpórek na których jest osadzany na pokrywie płyty głównej, a także ma ponownie krótką taśmę, przez co nie pasuje do żadnego modelu PS1, począwszy od SCPH-500x.

Sprawa ma się jednak inaczej w przypadku pierwszego modelu PlayStation, tego z najgorszej jakości laserami, a więc SCPH-100x. Tak jak było wspomniane w początkowej części tego artykułu, posiadacze tych konsol nie są wcale skazani na niebyt, gdyż po niewielkich modyfikacjach mogą wykorzystać właśnie laser z PSone by zastąpić ten w swoich wysłużonych modelach, a mianowicie KSM-440AAM lub KSM-440ACM. Jedyne co trzeba zrobić to przełożyć wierzchnią obudowę ze swojego starego lasera do tego od PSone. Sprowadza się to do odkręcenia dwóch śrubek i jest niezbędne by laser wpasował się w obudowę pierwszego modelu PS1.

Reasumują, jak widać choć wygląd zewnętrzny PS1 na przestrzeni lat nie zmieniał się zbytnio, to w jego środku sporo się działo, czego doskonałym przykładem są omawiane lasery. Praktycznie każdy liczący się model PS1 wymaga odpowiedniego do niego lasera o czym warto pamiętać przy zakupach. Oto jakich laserów powinniśmy szukać, biorąc pod uwagę poszczególne modele PlayStation. Najlepiej korzystać z oryginalnych, im dedykowanych modeli.

Model PS1 SCPH-100x – Oryginalnie: KSM-440AAM(raczej unikać) lub KSM-440ACM;

Można wykorzystać też: KSM-440BAM (po zmianie wierzchniej pokrywy na tą oryginalnie montowaną w KSM-440ACM).

Modele PS1 SCPH-500x, 550x, 700x – Oryginalnie: KSM-440ADM;

Modele PS1 SCPH-750x, 900x – Oryginalnie: KSM-440AEM;

Można wykorzystać też: KSM-440ADM (po wymianie przewodu zasilającego na dłuższy, oryginalnie montowany w KSM-440AEM).

Model PSone SCPH-10x – Oryginalnie: KSM-440BAM.

To tyle jeśli chodzi o historię związaną z laserami do PlayStation i ich charakterystykę. W drugiej części tego artykułu skupię się na bardziej praktycznych aspektach, związanych między innymi z naprawą lasera oraz jego wymianą.

Autor

Komentarze

  1. Przede wszystkim lasery zawsze były takie same. Jedyna poważniejsza zmiana w nich to zamiana plastikowej obudowy na metalową. Zmiana taśmy została z kolei podyktowana przeniesieniem gniazd zasilających napęd oraz laser.

    Wracając do laserów – jeżeli ktoś nie wierzy to proponuję włożyć laser z SCPH-1002 która ma problemy z odczytem do PSone i obserwować magię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.